close
Címlap3. Az egészség és a jóllét100 éves a PTE KK Gyermekgyógyászati Klinikája

100 éves a PTE KK Gyermekgyógyászati Klinikája

Családias hangulatban zajlott a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinikájának centenáriumi ünnepsége, amit április 19-én tartottak az MTA pécsi székházában. Az egyetemi vezetők és munkatársak mellett eljöttek a budapesti, a szegedi és a debreceni klinikák szakemberei is, hogy közösen emlékezzenek meg az elmúlt száz év történéseiről. Az ünnepségen a köszöntők után előadásokban méltatták a pécsi intézmény igazgatóinak tevékenységét, idézték fel életútjukat, de szó esett a jelen és a jövő feladatairól, céljairól is.

Schweier Rita tudósítása

A gyermekgyógyászokra úgy gondolunk, hogy ők azok, akik mindenhez értenek, és ezért tisztelet illeti őket. Tudásuk és elkötelezettségük méltán elismerendő” - fogalmazott köszöntőjében dr. Tényi Tamás professzor, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának dékánhelyettese, aki felidézte gyermekkori és egyetemista éveinek kedves emlékeit is, utóbbiak kapcsán büszkén említve dr. Molnár Dénes, dr. Méhes Károly és dr. Decsi Tamás professzorokat, akik oktatták, majd akikkel később - már orvosként - kutatott is.

A Pécsi Tudományegyetem Gyermekgyógyászati Klinikája országosan is az élen jár a gyermekellátásban, ez a korosztály a legmagasabb szintű ellátásban részesül” - fogalmazott dr. Sebestyén Andor, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjának elnöke, aki szót ejtett a közeljövő kihívásairól is, említve többek közt a balesetsebészetet, a gyermektraumatológiát. Mint mondta, továbbra is mindent megtesznek azért, hogy a pécsi szakemberek a kor legkorszerűbb eszközeivel és módszereivel gyógyíthassák a jövő generációját.

Dr. Szabó Attila professzor, a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar Gyermekgyógyászati Klinikájának rektorhelyettese hangsúlyozta, hogy Pécs büszke lehet, mert kiemelkedő személyiségek dolgoztak és dolgoznak ma is a klinikán. Kiemelte dr. Heim Pál és dr. Kerpel-Fronius Ödön tevékenységét, akik a 20. század nemzetközileg is meghatározó vezetői voltak. Beszélt a közösség erejéről is, ami felbecsülhetetlen értékű, segít a hétköznapokban éppúgy, mint a továbblendülésben. A professzor ajándékkal is kedveskedett a pécsi klinikának, Ruzicskay György Munkácsy-díjas festőművész „Anya gyermekével” című grafikáját nyújtotta át dr. Decsi Tamás klinikaigazgatónak.

Az ajándék átadásának a pillanata

Fél év múlva mi is csatlakozunk százéves testvérünkhöz” - kezdte köszöntőjét dr. Mogyorósy Gábor, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinikájának szakorvosa, aki méltatta pécsi kollégái és az elődök tevékenységét, kiemelve: példaként szolgálnak a magyar egészségügy számára.

Dr. Bereczki Csaba, a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Gyermekgyógyászati Klinika és Gyermekegészségügyi Központ tanszékvezető egyetemi docense a legfiatalabb, a 95 éves szegedi gyermekklinika nevében köszöntötte a résztvevőket. Mint mondta, napi kapcsolatban állnak a pécsi kollégákkal, aminek oka hasonló környezetükben, struktúrájukban és kihívásaikban rejlik. Utóbbiak között említette a holisztikus szemléletért folytatott küzdelmet, valamint a ritka betegségekkel kapcsolatos háttérfeltételek megteremtését.

Az előadások sorát dr. Molnár Dénes, a Pécsi Tudományegyetem Gyermekgyógyászati Klinikájának emeritus professzora kezdte, aki az alapítástól a rendszerváltásig, 63 év történetét foglalta össze. Mint mondta, a klinika épülete 1924-ben a Rét és Ráth utca sarkán volt, és egykor a Juliánum Egyesület tanoncnevelő internátusaként működött. Megidézte az alapítót, dr. Heim Pált, majd méltatta Vitéz Duzár József, Kerpel-Fronius Ödön és Mestyán Gyula tevékenységét is.

Dr. Méhes Károlyt mint megújító igazgatót említette előadásában dr. Hollódy Katalin professzor asszony, aki sok személyes fotóval illusztrálta mondandóját. Kiemelte, mennyi mindent tanultak nagy elődjüktől, többek között azt, hogy a beteggel beszélgetni kell, tetőtől talpig megvizsgálni, keresni a kis eltéréseket is, és soha nem szabad elvenni a szülőtől a reményt a gyógyulásra.

Dr. Erhardt Éva egyetemi docens és dr. Csábi Györgyi professzor asszony dr. Soltész Gyula és dr. Molnár Dénes klinikaigazgatók munkásságáról beszéltek az egészségügy átalakuló viharában. Hangsúlyozták, hogy mindketten komoly küzdelmet folytattak a klinika finanszírozásáért, mindemellett vezetésük alatt számos felújítás megvalósult, új profilok alakultak, gyermekbarát környezet teremtődött, és a tudományos munka is sokat fejlődött. Hozzátette: a két professzor jelenleg is sok tanáccsal segíti őket és olyan útravalókat kapnak tőlük, amelyek nagy segítséget jelentenek a hétköznapokban.

A gyermekgyógyászat mellett, azt kiegészítve, a gyermeksebészet is óriási szerepet játszik a pécsi gyermekklinika életében, akár a testvéreként is tekinthetünk rá” - így kezdte előadását dr. Vástyán Attila egyetemi docens. A gyermeksebészet atyjának dr. Schöpf-Mérei Ágostot nevezte meg, aki sebészdoktor, szemorvos és gyermekgyógyász is volt. Beszélt dr. Vertán Emilről, a sebészeti osztály első vezetőjéről, majd a későbbiekről, dr. Pilaszanovich Imréről és dr. Pintér Andrásról. Hangsúlyozta, hogy utóbbi helyezte fel a magyar gyermeksebészetet a nemzetközi térképre. Kiemelte, hogy a pécsi klinika 2003-ban – Budapesttel és Szegeddel karöltve – Akkreditált Európai Gyermeksebészeti Képzőközponttá vált.

Dr. Vajda Péter professzor előadásában a nemzetközi gyermeksebész rendezvények és a nemzetközi szakmai szervezetekben való részvétel jelentőségét és a tudományos munkacsoportok létrejöttét hangsúlyozta. Büszkeséggel beszélt a manuális tanszék megalakulásáról 2016-ban, valamint a gyermeksürgősségi centrum létrehozásáról is. Szót ejtett – országos ellátási feladatként – a speciális műtéttípusokról is, mint a cloaca-húgyhólyag extrophia, a széklet- és vizeletinkotinencia miatt végzett rekonstrukciók, vagy a kézfejlődés rendellenességei miatti komplex beavatkozások.

Az előadások zárásaként dr. Decsi Tamás professzor, klinikaigazgató vázolta fel a klinika jelenét és lehetséges jövőjét a tendenciák tükrében. Mint mondta, jelenleg összesen 200 ezer gyermek ellátását végzik Baranya, Somogy és Tolna megyékből, növekvő fekvőbeteg-ellátás mellett. Örömét fejezte ki, hogy az elmúlt tíz évben 40 százalékkal nőtt az orvosok, a szakorvosok, a rezidensek és a gyakornokok létszáma, ám azt kevésbé nevezte örvendetesnek, hogy ezt a növekedést nem követi az ápolói, asszisztensi létszám emelkedése. Büszkén említette, hogy a tudományos közlemények száma is nő és új fejlesztésekkel is gazdagodhattak az elmúlt években, legutóbb az új gyermeksebészeti és sürgősségi osztállyal. A klinikaigazgató reményét fejezte ki, hogy a következő száz év is hasonlóan eredményes lesz, és a hozzájuk forduló kicsi gyermekekből a vágyaikat megvalósítani tudó felnőttek válnak.

A centenáriumi ünnepség előadásait egy kis kötet formájában is megörökítették „100 éves a PTE KK Gyermekgyógyászati Klinika” címmel, dr. Vástyán Attila egyetemi docens összeállításában. Az ünnepséget – meglepetésként – egy fotósorozat zárta „Együtt 100” címmel, ami az elmúlt több évtized kedves, humoros és megható pillanatait elevenítette fel.

Az április 19-ei rendezvény egy karitatív kampány kezdete is volt, a PTE Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinika Onkohematológiai Osztályának a támogatásáért. Csúcspontja egy négynapos biciklitúra lesz május 16-20. között, amikor is elhivatott gyermekgyógyászok a PTE jogelődjének, az Erzsébet Tudományegyetemnek a városából, Pozsonyból tekernek Pécsre, hangsúlyozva a mozgás, a sport életmentő, gyógyító funkcióját, egyúttal buzdítva is az adományozásra.

Az UnivTV  videós összeállítása a centenáriumi ünnepségről:

 

 

Kottász Gergely

Kottász Gergely

PTE sajtóreferens

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni