close
CímlapEgyetemi életCsendes éj, szentséges (éj) ég

Csendes éj, szentséges (éj) ég

2016. december 11.

Átesel az Árkádban a műkarácsonyfán, a Jingle Bells ritmusára lüktet a fejed és tickelni kezd a szemed, ha egy hidegtől kipirult arcú fiúcska a szentestéig visszalévő napokat számolgatja melletted a buszon? Ezek mind-mind biztos jelei a téli vizsgaidőszak közeledtének. (Na jó, esetleg a plázadekort leszámítva: az a vacak már október közepén ott virít… minek egyáltalán elpakolni?)

A félév végi egyetemi hajtás nagyon könnyen eltiporja az ünnepi várakozás minden izgalmát és szépségét. Az „úristen, Jenőnek még nem vettem semmit” stressz helyébe a vizsgák miatti szorongás lép – és putty: már a gép előtt is találjuk magunkat, amint gombákat és vaddisznóhúst gyűjtögetünk „csak még egy szint” erejéig. Miért van az, hogy a számítógépes játékok ennyire lekötnek, míg a mézeskalács-tesztüzemtől méretesre hízott sejhajunkat az istennek nem tudjuk letenni a tanulnivaló elé?

Bizonyított tény, hogy mentálisan megterhelő nagy feladatokra egészében gondolni, ezért például a hosszútávfutók is szakaszokra bontják a távot, hogy fejben kisebb egységekkel kelljen csak megbirkózniuk. Az alábbiakban egy ötletet szeretnék megosztani Veletek, mellyel a vizsgaidőszak túl-, az ünnepek pedig megélhetők lehetnek.

Alternatív adventi naptár egyetemistáknak

Elsőként írjuk össze, az egyes kurzusainknál mi a teljesítési feltétel, mennyi időt vesz igénybe a felkészülés, mik a meghirdetett vizsgaidőpontok, beadási határidők. Ezután állítsunk fel teljesítési sorrendet (célszerű a főgonoszokkal kezdeni), és osszunk be mindent napra pontosan. Végül szórjuk meg az egészet egy csepp játékosítással: minden sikeresen teljesített nap után (level up!) jutalmazzuk meg magunkat. Készítsünk minden napra egy borítékot, és rejtsük bele a tapasztalati pontokért kivehető nasit vagy egy-egy cetlit (pl. közös ajándékvásárlás Anyával, korizás a barátokkal).

Ha sikerül másokat is rávenni, készíthetünk közös társasjátékot, melyben az nyer, aki a leghamarabb és legsikeresebben teljesíti kitűzött céljait. Lopjunk ötleteket a játékokból: pontozzunk, gyűjtsünk jelvényeket, rajzoljunk fel életeket.

Ha az egész vizsgaidőszakot előre megtervezzük, és csak az adott napi feladattal törődünk, sokkal hatékonyabbak és nyugodtabbak leszünk, emellett pedig marad időnk szeretteinkre – ráadásul jutalomként fogjuk fel a velük töltött időt.

(E sorok írója a fentiekben vázolt eredményre semmiféle garanciát nem vállal; maga is tisztában van vele, hogy egy ideális képet festett le, és a valóságban úgyis mindenki kihasználja majd a három vizsgalehetőséget, remegve bújik el édesanyja elől, mert “összeesett az a rohadt piskóta”, esetleg a macska lehányja szaloncukorral a jegyzeteket.)

Schmidt Renáta

Schmidt Renáta

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni