close
CímlapEgyetemi életEgyetemi költségvetés 2019

Egyetemi költségvetés 2019

2019. április 28.

A PTE Szenátusa április 25-én elfogadta az egyetem költségvetését. A költségvetés irányelveiről Miseta Attila rektor és Jenei Zoltán kancellár nyilatkozott.

Miseta Attila, a PTE rektora szerint:

Mivel az alapok lényegében nem változtak - van körülbelül 6700 dolgozónk, 20 000 diákunk, a bevételi struktúránk nem változott, a kiadási struktúránk is a korábbiakhoz hasonló – nem lehet okkal-joggal azt várni, hogy a költségvetés tartalmazzon olyan elemeket, amelyek segítik azt, hogy az Egyetem tovább fejlődjön. Közgazdászokkal és kancellár úrral közösen egy új koncepción dolgozunk, amivel azt szeretnénk elérni, hogy a költségvetés tartalmazzon motiváló elemeket, ne pedig azon az elven alapuljon, hogy attól, aki többet termel, elvesszük ezt a többletet. Ezt az új megközelítésű rendszert valószínűleg fokozatosan és több év alatt tudjuk bevezetni. Butaság lenne ugyanis, ha elhamarkodottan hoznánk döntéseket olyan gazdasági kérdésekben, amelyek komoly negatív szakmai konzekvenciákkal is járnak.

Hozzá kell tennem azt, hogy még Bódis rektor úr idejében elindult egy deregulációs folyamat. Ám az adminisztráció egyszerűsítése csak olyan módon valósítható meg, ha az ügyintézési rendet megszabadítjuk a felesleges lépésektől. Mindenképpen fontos az, hogy a reformok ne fűnyíróelv alapján történjenek, hanem teljesítményorientáltan. Egyre inkább fontos lesz a számunkra az, hogy bevételeink nagyobb hányada származzon a piacról, s ez az igény többször megfogalmazódott társadalmi és állami oldalról is. Fontos, hogy az ipari kapcsolatainkat is javítsuk, hogy mind az alapkutatásokban mind az alkalmazott kutatásokban előrelépjünk, és valóban minden területen jó színvonalú oktatást tudjunk nyújtani.

Jenei Zoltán, a PTE kancellára szerint:

A Szenátus április 25-én egyhangúlag elfogadta a PTE 2019. évi költségvetését. A tervezési folyamat során első körben megfogalmazott elképzelések lényegesen meghaladták a várható források összegét, így az egységek és a Kancellária közötti egyeztetések során kellett az igényeket és a lehetőségeket egymáshoz igazítani. A költségvetési intézményként való működésből adódóan az Egyetem gazdálkodási mozgástere némiképp korlátozott: az alapfeladatok ellátásához szükséges feltételeket mindenképpen biztosítani kell, számos területen szűk a lehetőség a saját bevételek növelésére. Ugyanakkor az egyetemünk külső – uniós és költségvetési – támogatások bevonásában élen jár, magas forrásabszorpciós képességgel bír. Jelenleg mintegy 72 milliárd Ft értékű pályázati- és kormányzati projektforrást gondozunk, K+F, szervezet- és képzésfejlesztési programokat, jelentős infrastrukturális fejlesztéseket valósítunk meg ebben az évben is sikeresen. A közeli és középtávoli tervekben ehhez hasonló, illetve ezt meghaladó nagyságrendű támogatások megszerzését tűztük ki célul.

A tervezési folyamat végére sikerült egy konszenzuson alapuló költségvetést összeállítani, mely az összegyetemi érdekeket szem előtt tartva, fegyelmezetten gazdálkodva tartható. Összességében, a PTE gazdálkodása stabil és hiteles, és ez bizakodásra ad okot a tekintetben, hogy szabadabban, bátrabban gondolkodjon a gazdasági életben betöltött szerepéről is. Az egyetem foglalkoztatóként, ingatlan fejlesztőként vagy akár a külföldi hallgatók vásárló erején keresztül eddig is meghatározó szerepet játszott környezetének alakításában, azonban olyan tudásipari változások közepette állunk, amely jóval komolyabb szerepet szán az Egyetem számára és jóval szorosabb együttműködést feltételez a piaci és meghatározó intézményi szereplőkkel.

UnivPécs

UnivPécs

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni