close
CímlapEgyetemi életLabor a demencia ellen

Labor a demencia ellen

2016. november 29.

Török–magyar kutatás az agyi ideghálózat megismeréséért, mostantól megújult pécsi laborban.

Az MTA-PTE NAP-B Transzlációs Idegtudományi Kutatócsoportnak a PTE Természettudományi Kara és a Szentágothai Kutatóközpont ad otthont. Összehangolt, állatkísérletes és klinikai (humán) modellfejlesztési stratégiák beállítására törekednek a sejtszinttől a magatartásig. A beállított sejtszintű és magatartási modelleken a

kognitív teljesítményt javító gyógyszeres kezelések hatását vizsgálják egyebek között a Nemzeti Agykutatási Program keretében is.

Ezt programot támogatja a Török Együttműködési és Koordinációs Ügynökség (TIKA). A PTE Transzlációs Idegtudományi Kutatócsoportjának és az Isztambuli Kültür Üniversitesi Agy dinamikai, Kognitív és Komplex Rendszerek Kutatóközpontjának (BEYİNMER) munkatársai közös kutatásának célja az ún. funkcionális biomarkerek keresése a kognitív funkciók javítására az idegrendszeri, kémiai ingerületátvitel (neurotranszmisszió) befolyásolásával.

A tavaly megkezdett program második lépéseként a pécsi laboratórium berendezései újultak meg a TIKA támogatásával, lehetővé téve a legkorszerűbb kutatási technológiák használatát. Mint ismeretes,

a neurokognitív zavarok (demenciák), illetve az agyi ideghálózat egyéb betegségeinek megértése, valamint hatékony terápiák fejlesztése az egyik legnagyobb kihívás az idegtudományok előtt.

Ezek közül az egyik leggyakoribb és megoldatlan terápiájú hosszú lefolyású betegség az Alzheimer-kór, melynek előfordulása időskorban akár 25-30 százalék körüli is lehet, nagy terhet róva a betegre, családjára és a társadalomra egyaránt. Az Alzheimer-kór és a hasonló betegségek megismeréséhez elengedhetetlenek a hosszútávú támogatási projektek, melyekkel a megfelelő eszközöket és hátteret tudják biztosítani a kutatásokhoz.

UnivPécs

UnivPécs

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni