close
CímlapEgyetemi életMinden évben valami újat, mindig a legújabbat!

Minden évben valami újat, mindig a legújabbat!

2017. február 23.

Jeles évfordulókból nincs hiány: a pécsi egyetemalapítás 650., a tudományos eredmények gyakorlatba való átültetéséről szóló Science&Practice nemzetközi konferencia a 35., a Magyar Mérnöki Kamara fennállásának 20., a Pollack Expo 11. rendezvényét ünnepli – egyebek között egy 3D virtuális oktatólabor kialakításával, ami elsősorban a mérnökképzést szolgálja majd, s ebből Pécsett ez lesz az első.

A PTE Műszaki és Informatikai Kara minden évben február végén – március elején rendezi meg az intézmény elődjének nevét viselő Pollack Expot, a pécsi Expo Centerben. A műszaki és informatikai szakma újdonságainak seregszemléjén általában két nyitóelőadás hangzik el, melyek mindenkor

a jövőt markánsan meghatározó témák köré épülnek.

Idén Síkfői Tamás, a Pécs-Baranyai Kerekedelmi és Iparkamara elnöke beszélt a trendekről, a globális tőkét Orwell 1984 című művével állítva párhuzamba. PPT-s előadása végén a 2030-ig szóló rövid távú trendek közül az újraiparosítást, a vegyélelmiszergyártást, a digitalizációt és a képzett munkaerő hiányát prognosztizálta, míg hosszú távon, 2050-ig a teljes automatizálást, a hatalmas munkanélküliséget és az óriási társadalmi polarizációt látja valószínűnek. Síkfői Tamás olyan tanulmányokra is utalt, melyek olyan szakmákat sorolnak,

ahol várhatóan robotok veszik majd el az emberek helyét, még tovább növelve az alacsony szakértelemmel bírók közti munkanélküliséget.

Kiemelt problémaként definiálta azt is, hogy a társadalomtudományok nem képesek követni a műszaki fejlődést.

A technológiai fejlődés pozitív oldalát Baranyi Péter, a Széchenyi István Egyetem professzora, a MaxWhere 3D-s Virtuális oktatási keretrendszer fejlesztő csapatának vezetője mutatta be. A szakember az Expohoz kapcsolódó szakmai konferencián adta át a kar képviselőinek azt a táblát, mely az új 3D oktatólabort jelzi a jövőben az intézményben. A kar oktatólaborjában a MaxWhere elnevezésű virtuális oktatási keretrendszerben valósítják meg az oktatást.

Ez az oktatási környezet illeszkedik a hallgatók digitális életének kedvelt színtereihez, nem igényel különös erőforrást, emellett az oktatók által korábban készített prezentációk, e-learning anyagok zökkenőmentesen felhasználhatóak benne, és 3D-s modellekkel tudják szemléletesebbé tenni a foglalkozásokat.

A virtuális térben a 3D-s megjelenítés újszerű módon segíti az innovatív mérnökképzést.

A kiállításon nem csak a tanulás, de a munka oldaláról is ki lehetett próbálni a virtuális teret, például lehetett virtuálisan hegeszteni is, vagy éppen szó szerint kézzel-lábbal irányítani drónokat, amik zümmögő bogarakként, akrobatikus pörgéseket is bemutatva repkedtek a látogatók feje fölött.

A „Science in Practic 2017” nemzetközi konferencia előadói Európa villamosmérnök-képzésében meghatározó egyetemeinek képviselői, akik az ipari cégeknek végzett kutatásaikat és fejlesztéseiket ismertették magyar kollégáikkal. Egy másik nemzetközi kísérőprogram a „Hatékony vízellátás nemzetközi workshop” volt, ahol Európa vízgazdálkodásának általános kérdései és kihívásai kerültek napirendre.

A Pollack Expón ünnepli fennállásának 20 éves jubileumát a Baranya Megyei Mérnöki Kamara. Ebből az alkalomból Építési Fórumot szerveztek a tervezők és építési műszaki ellenőrök részére az építőipar jogszabályi változásairól.

A rendezvény egyik színfoltja az volt, hogy ennek keretében adták át Pécs Város Breuer Marcell-díját, melyet ebben az évben a pécsi középületek felújításában való szakmai részvételének elismeréseként Wéber Árpád érdemelt ki.

Harka Éva

Harka Éva

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni