close
CímlapEgyetemi életÚj ipari forradalom – 3D

Új ipari forradalom – 3D

2018. április 27.

Egyre fontosabb szerepet játszhat a 3D technológiában a Pécsi Tudományegyetem és nemcsak a közelmúltban átadott 3D Nyomtatási Központ révén. A PTE Műszaki és Informatikai Karán található központ megnyitóján a 3D nyomtatók duruzsolása közepette zajlott az átadási ceremónia, a centrumot Cserháti Péter, az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet főigazgatója, Páva Zsolt, Pécs polgármestere polgármester és Bódis József, a PTE rektora adta át. A közönségben műszaki szakembereket, orvosokat és művészeket kérdeztünk a 3D-ben rejlő lehetőségekről.

A megnyitón nemcsak a közönség duruzsolt, valódi munkazajban zajlottak az események. Ez nem egy jópofa ötlet volt csupán, hanem a központ gépparkja működését demonstrálták. Beszédében Bódis József, a PTE rektora felidézte, hogy először a Művészeti Karon merült fel a projekt ötlete, amely összegyetemi kezdeményezéssé nőtte ki magát Nyitrai Miklós, a PTE ÁOK tudományos dékánhelyettese, a PTE 3D vezetője révén.

Az ünnepi alkalmat több nemzetközi konferencia, rengeteg tervezési munka és sikeres végig vitt projektek előzték meg, így egy ötletből nemcsak országos, de nemzetközi szinten is mintát kínáló intézet jött létre a PTE rektora szerint. Ugyanezt mondta Cserháti Péter miniszteri biztos is, az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet főigazgatója, aki kiemelte azt is, hogy a pécsi eredmény országos szinten is modellként szolgálhat az egészségügy egyik egyre fontosabbá váló területén, a rehabilitációban.

Mert a rehabilitáció egy olyan szakterület, ahol a 3D technológia kínálta személyre szabott megoldások forradalmi fejlődést eredményeznek.

A közel 2 milliárd forintból megvalósult pécsi 3D projekt azért példaértékű, mert nem csupán részterületekre koncentrál, hanem több, nemzetközi színvonalú kutatás-fejlesztésre képes a résztvevő egyetemi karokon dolgozó tudóscsapat bevonásával jött létre.

 

A Művészeti Kar alkalmazott művészeti és képzőművészeti tevékenységén túl kiemelkedően erős az orvosi-mérnöki vonal mind a mindennapos gyógyászat, mind a jövőbe mutató, pár évvel ezelőtt még a fantasztikumok világában illő kutatások területén, mert a lehetőségek ténylegesen szinte végtelenek. Az egyedire szabott iparművészeti, művészi gonddal kimunkált használati tárgyaktól, szobroktól kezdve az alkatrészeken át egészen az élő sejtekig terjednek a 3D nyomtatásban rejlő lehetőségek. Pongrácz Judit vezetésével önálló munkacsoport foglalkozik például a bionyomtatással, azaz élő szövet előállításával és vizsgálatával. Egy működőképes emberi szerv nyomtatásától még távol állunk, de a PTE-n folyó kutatások már most elősegítik egyes tüdőbetegségekben zajló folyamatok megértését és kezelését.

A drága technológia önmagában semmire sem lenne elegendő – mondta Nyitrai Miklós a köszöntőjében – s kiemelte az elhívatott és felkészült csapatot. A központ magját „lángoló lelkű, perzselő szemű” fiatal szakemberek alkotják, nekik köszönhetően válhat a pécsi 3D projekt nemzetközi sikertörténet.

A 3D nyomtatás és vizualizáció technológiája bonyolult, de megfogalmazható leegyszerűsítve is: programok és gépek segítségével rutinszerűen vagyunk képesek háromdimenziós tárgyakat létrehozni, éppúgy, ahogy szöveget, képet szerkesztünk, majd kinyomtatjuk. Mindazon tárgyak köre, amelyeket lehetséges kinyomtatni folyamatosan bővül, élő sejtet éppúgy lehetséges nyomtatni, mint használati tárgyakat vagy alkatrészeket, de akár teljes méretű házakat is.

A 3D nyomtatás a mindennapokban is növekvő szinten lesz jelen, ma már nem tűnik fantasztikumnak az, hogy személyre szabottan ruhát, cipőt nyomtassunk gombnyomásra, de már ma sem elképzelhetetlen, hogy egy megszállottabb, kísérletezni vágyó ember alkatrészeket, kisebb eszközöket nyomtasson otthon.

A PTE 3D Központja rendelkezik közösségi térrel, ahol az érdeklődők szakértők segítségével nyerhetnek bepillantást a 3D nyomtatás világába.

A 3D technológia meg fogja változtatni az egészségügyet, akár az oktatás szintjén is, hiszen az orvosok így nem csak arra képesek, hogy pontosabban megértsék a betegben zajló kóros folyamatokat, hanem magát a műtéti eljárást is képesek lesznek modellezni, így a bonyolult és veszélyes műtétek kockázata csökken.

– A 3D révén egyrészt a képalkotó vizsgálatok alapján egyedi anatómiai, patológiai viszonyokat tudunk megjeleníteni és 3 dimenzióban kinyomtatni. Egy műtéti csapat számára ezek a modellek kivételesen jól jelzik az elváltozások anatómiai viszonyait, és a beavatkozások jól tervezhetők ezeken. Ráadásul ezek a modellek a betegeknek is megmutathatók, és így ők is megérthetik betegségük természetét és a tervezett beavatkozást, legyen szó akár kardiológiai, ortopédiai, érsebészeti vagy mellkassebészeti elváltozásokról – mondta Gasz Balázs szívsebész, a 3D Központ műtéti tervezésekért felelős csapatának vezetője.

És ez csak a kezdet:

a 3D technológia a műtétek során lehetőséget adhat egyénre szabott terápiák megvalósítására.

A betegekről képalkotó vizsgálatok alapján pontos mérnöki terv készíthető, mely a beavatkozások pontos kivitelezését teszik lehetővé. A tervek alapján 3D nyomtatott sablonok készülhetnek, melyek méretezési és elhelyezkedésbeli mintaként szolgálnak – fogalmazott Gasz Balázs. Így bonyolult kardiológiai, idegsebészeti, avagy ortopédiai beavatkozásokat lehet jelentősen lerövidíteni és ezáltal biztonságosabbá tenni.

Az orvoscsapat túljutott az előkészületi szakaszokon, több sikeres beavatkozás történt már. Együttműködnek az egyetem Klinikai Központjával, és más egyetemekkel, klinikákkal és cégekkel is előrehaladott tárgyalások folytatnak. A területben óriási potenciál van, hangsúlyozta többször is Gasz Balázs.

Exoskeleton

Az úgynevezett exoskeleton kifejezéssel sokunk sci-fi filmekben találkozott, ez a fejlesztés a gyakorlatban a súlyos mozgásszervi betegségekben szenvedők mindennapi életét könnyítheti meg. A sokfunkciós, élethű végtagprotézisekkel kapcsolatos kutatások nyomán létre jövő korszerű „külső vázak” és végtagprotézisek képesek kiváltani az izomerőt, valamint pótolni a hiányzó funkciókat úgy, hogy figyelembe veszik a beteg testi adottságait is. A 3D technológia a „külső vázak”-at személyre szabott módon képes elkészíteni, ráadásul költséghatékonyan is – mondta Maróti Péter, a 3D Központ innovációs vezetője. – A 3D technológiával csökkenhetnek a költségek és felgyorsulhatnak a folyamatok. A 3D nyomtatás alkalmas prototípus gyártásra, így lerövidül a tervezési folyamat – Maróti Péter kollégáival már túl vannak egy olyan myoelektromos – azaz a működéséhez szükséges vezérlő jelet a viselő izmaiból nyerő – végtagprotézis elkészítésén, amely egy éven belül a rászorulókhoz is eljuthat.

Arra felvetésre, hogy hol állunk a világszínvonalhoz képest, Maróti Péter azt mondta, hogy szerinte a pécsi projekt a fiatal és motivált kutatógárda interdiszciplináris volta miatt kiemelkedő a mezőnyből, az ÁOK orvoskutatóinak és a MIK műszaki szakembereinek együttműködése példaadó lehet.

3D és a művészet

 

A 3D nemcsak az ipart, hanem a képzőművészetet is megváltoztatta. Fodor Pál, a Művészeti Kar egyetemi adjunktusa a kerámiatervezést említette példaként, amelyen nagy arányban alkalmaznak ipari technológiákat is, és az ipari termék formatervezésben és gyártásban fontos a számítógépes közeg. A különböző programok segítik az alkotókat a formák létrehozásában a virtuális valóságban. Az itt létrehozott tárgyak könnyebben változtathatók, mint a hagyományos (nem digitális) technológiával elkészített tárgyak. Így a gyártási folyamat is rugalmasabbá, gyorsabbá és olcsóbbá válhat.

Balogh Robert

Balogh Robert

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni