close
Címlap4. Minőségi oktatásBiztonságtudatosítás!

Biztonságtudatosítás!

4. Minőségi oktatás
2023. október 26.

Akut és sürgős! Az információbiztonság aktuális kihívásairól tartottak konferenciát a PTE Műszaki és Informatikai Karán október 25-én. Az eseményt a HTE Információbiztonsági Szakosztály – EIVOK, a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kar, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, a Neumann János Számítógéptudományi Társaság információbiztonság közösen jegyezte.
Az esemény az Európai Unió Kiberbiztonsági Ügynöksége (ENISA) által kezdeményezett, évente megrendezett Európai Kiberbiztonsági Hónap (ECSM)  elnevezésű kampány része volt. 

Magyarország kiberstratégiáját foglalta össze dióhéjban Németh Attila, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat főigazgató technikai és támogató helyettese. Működik ugyanis egy ún. Nemzeti  Kibervédelmi Intézet, melynek egyebek között a kiberfenyegetettség-elemzés is feladatai közé tartozik. Ez a grémium az, mely országos szinten is próbál hozzájárulni ahhoz, hogy az állampolgárok tudatosabbak legyenek. Ezt a célt szolgálja például a Kibertámadás! című podcast-sorozatuk, de elemzéseket is készítenek, sőt, gyakorlatokat is tartanak.
„Tudjuk, hogy sokszor egyetlen félrekattintás is elég ahhoz, hogy támadás érjen bennünket, de mégis, képzeljünk el, mekkora előnyt jelent egy támadó számára az a nem IT előképzettséggel rendelkező vezető, aki túlzottan bízik a technológiában. A felsővezetők döntései markáns hatással vannak a szervezet életére, és talán nincsenek is annak tudatában, hogy a kihívások exponenciálisan fejlődnek, a mesterséges intelligencia térnyerése pedig még könnyebbé teszi a támadók helyzetét” – hangsúlyozta A Felsővezetői biztonságtudatosítás szerepe címmel tartott előadásában dr. Magyar Sándor, a HTE EIVOK elnöke. A kulcsszava, ami szinte minden egyes előadásnak is vesszőparipája volt, a

„biztonságtudatosítás”.

A szakember olyan, nagy valószínűséggel mindenki által hallott mondatokat hozott példának, mint az „Egy egy jó program, rakjátok fel a gépemre!”, vagy a „A mi adatainkra úgysem kíváncsi senki.” „Minden egyes szoftvernek át kell esnie a megfelelő biztonsági vizsgálaton, és ezt egy cégnél kivétel nélkül mindenkinek be is kell tartania!” – húzta alá dr. Magyar Sándor. Azt is hozzátette:

„A biztonság sosem lesz olcsóbb.”

Az eseményen átfogó módon szó volt a dezinformációról, a kibertámadások jogi aspektusairól, a szoftver beszállítói láncok biztonságáról.
„A mainál is jobban felértékelődik a kiberbiztonság világunkban, mind az önképzés, mind a  tudásmegosztás, illetve a védelmi technikáknak az ismerete hasznos lehet!” – zárta a konferenciát dr. Magyar Sándor, hangsúlyozva, hogy ebből a szempontból az államigazgatási és üzleti szektor mellett már a családok és az egyének sincsenek biztonságban, ha nem elég felkészültek, nem elég tudatosak.

Harka Éva

Harka Éva

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni