close
Címlap17. Partnerség a célok eléréséértMinden idők legjobb magyar szereplése a 19. Nemzetközi Földrajzi Olimpián

Minden idők legjobb magyar szereplése a 19. Nemzetközi Földrajzi Olimpián

Idén 2023. augusztus 8. és 13. között zajlott a 19. Nemzetközi Földrajzi Olimpia, ahol Magyarországot a négy legjobb diák képviselte Dr. Trócsányi András, a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kar dékánja, illetve Dr. Máté Éva adjunktus vezetésével az indonéziai Bandungban.

Egy év kihagyás, valamint két online International Geography Olimpiad (iGEo)  után végre újra személyesen találkozhattak a versenyzők és kísérőik az indonéziai Jáva szigetén fekvő Bandung városában. A Nemzetközi Földrajzi Unió védnöksége alatt szervezett olimpia a legnagyobb presztízsű, és legjelentősebb közönséget vonzó esemény ezen a szakterületen, amelyet Magyarországon a Belügyminisztérium a földrajz tantárgy hivatalos diákolimpiájaként ismer el.
A hazai csapat 2006 óta 14. alkalommal vett részt az angol nyelven zajló versenyen, ahonnan a magyar diákok eddig minden alkalommal éremmel térthettek haza. Idén összesen 52 ország nevezett az olimpiára, közel 200 tanulóval, ebből 90 résztvevőt díjaztak éremmel, a 15 kiosztott aranyérem közül pedig kettőt is magyar versenyző érdemelt ki.

A legjobb helyezést Bérczy Barna érte el, aki először szerepelt az olimpián. Az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnáziumának tanulója összesítésben a 7. helyezést érte el, ami a valaha volt legjobb hazai eredmény. Csupán tizedpontokkal maradt le tőle és a nyolcadik helyen szintén aranyéremmel végzett Kurenkov Efim, a budapesti Kőrösi Csoma Sándor Két Tanítási Nyelvű Baptista Gimnázium tanulója, aki a tavalyi olimpiáról még bronzéremmel térhetett haza. Mellettük ezüstéremmel büszkélkedhet Lontay Olivér, a Milestone Institute növendéke, aki képes volt megismételni tavalyi éremszerzését. Hajdu Márton, a Budapesti Fazekas Mihály Gimnázium tanulója pedig egy bronzzal tette teljessé a magyar éremkollekciót. A nem hivatalos éremtáblázaton ezzel az eredménnyel Románia mögött, Szingapúrral holtversenyben

Magyarország a második helyen zárt.

Ezzel a magyar csapat egyértelműen szintet lépett, és bejutott a legszűkebb nemzetközi élmezőnybe. Ami a Pécsi Tudományegyetem néhány lelkes geográfusának hobbiprojektjeként indult, mára jelentős erőforrásokat megmozgató és igénylő tehetséggondozási munkává vált.

A versenyzők és kísérőik csak augusztus 21-én érkeznek haza, hiszen a versenyt követően a szervezők jóvoltából megismerhetnek helyi vulkánokat, ősi templomokat, valamint kirándulásokon vesznek részt Indonézia tájain és Bali csodás tengerpartjain.
A rendezvény záró ceremánóiája és az éremosztás az alábbi videón bárki számára metekinthető (bronz: 1:11:39; ezüst: 1:21:26; arany: 1:32:36):

A csapat kiválasztását és felkészítését, mint évek óta mindig, most is a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának munkatársai irányították. A nemzetközi olimpia előszobáját, a HunGeoContest versenyt, a PTE TTK Földrajzi és Földtudományi Intézet a Modern Geográfus Alapítvánnyal közösen szervezi, ennek első négy helyezettje képviselheti Magyarországot. A válogatóverseny igazgatója és egyben a magyar csapat vezetője dr. Trócsányi András, az intézet tanszékvezető egyetemi docense, a Természettudományi Kar dékánja. Kísérőtanárként munkáját idén Máté Éva adjunktus támogatta, a felkészítés a Földrajzi és Földtudományi Intézet számos munkatársa és doktorandusza segítségével valósult meg. A kar munkatársai a jövőben is azon fognak dolgozni, hogy az ezekbe a versenyekbe fektetett tudás, erő és energia ne csupán hírnevet hozzon a Pécsi Tudományegyetemnek, hanem ide csábítsa Pécsre a kiemelkedő tehetségeket is.
A válogatóverseny, a felkészülés és a kiutazás a Belügyminisztérium és az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, valamint a Nemzeti Tehetség Program támogatásával jöhetett létre. 
Az új versenyszezon idén is októberben kezdődik egy online fordulóval, a kiírás elérhető lesz a HunGeoContest hivatalos oldalán. A legjobb geográfusok 2024-ben Dublinban mérhetik majd össze földrajz tudásukat.
Gratulálunk az eredményes részvételhez a versenyzőknek, felkészítő és kísérő tanáraiknak, valamint szüleiknek! 

UnivPecs

UnivPecs

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni