close
CímlapTudományA tudomány lassú sikere

A tudomány lassú sikere

2016. június 09.

Kubányi Jolán a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke, a Pécsi Tudományegyetemen szerezte mesterdiplomáját, s jelenleg a Szövetség munkáját vezeti. A fiatalok táplálkozási szokásairól, néhány szélsőségről, fogyókúráról és egészségről beszélgettünk a szakemberrel.

 

Pécsett, Debrecenben és Budapesten vizsgáltuk az egyetemistákat Az E3-projektünk keretében. A három év alatt 5170 hallgató vett részt a kutatásban, amelynek része volt a testösszetétel-mérés, táplálkozási tanácsadás, illetve kérdőíves felmérés is. A 21 éves átlagéletkorúak 64%-a többet szeretett volna megtudni az egészséges táplálkozásról, és ennek okán fordultak szakemberhez, vagyis hiteles forrásokból szerettek volna információkat szerezni. Tavaly év végén zárult a vizsgálat, amely a fenti adatokat is tükrözi. A felmérés pozitívuma, hogy a fiatalok olyan forrást keresnek, amely szakmailag korrekt, és evidenciákon alapul.

20160412-csortos-szabolcs-0912-4912-portre-kubanyi-jolan-dietetologus.jpg

Önök mit tudnak kínálni ezen a téren?

Szövetségünk kettős feladatot lát el. Mindenekelőtt a szakemberek naprakész tudásával foglalkozunk, de emellett közhasznú szervezetként nagyon fontos, hogy a lakosság egészségi állapotának javítása érdekében is megfelelő lépéseket tegyünk. Létrehoztuk 2015-ben az Országos Dietetikus Címtárat, így aki bármilyen táplálkozási kérdésben szakemberhez szeretne fordulni, lehetősége van lakóhelyéhez közel dietetikust találni. Jelenleg az alapellátásban nem elérhetőek szakembereink, kizárólag a járó- és fekvőbeteg-ellátás szintjén. Ezért is tartottuk lényegesnek a címtár kialakítását. Fontosnak véljük, hogy a lakosság részéről a táplálkozástudományt érintő kérdések, és annak megoldására történő javaslatok a dietetikusokon, ne pedig hozzá nem értőkön keresztül valósuljanak meg.

Az egyetemisták között fel-felbukkannak divatdiéták. Vannak a szuperizmosra gyúrt fiúk, meg csontsovány lányok…

A fiúknál divat a hónuk alatt hordozott görögdinnye nagyságú izom. A megfelelő táplálkozás mellett a rendszeres mozgás is fontos szerepet játszik a fiatalok mindennapi életében.  Természetesen nem mindegy, hogy milyen mozgásról beszélünk, sőt túlzásokba sem szabad esni. Az izomtöveg növelése érdekében előfordul, hogy többletfehérjét fogyasztanak táplálék-kiegészítők formájában. A túlzott fehérjefogyasztás káros lehet a szervezet számára (vese, hormonháztartás, stb.) is. Az egészséges táplálkozás felnőtt ember esetében napi 2000 kilókalóriának felel meg, ezen belül az sem mindegy hogyan oszlik meg a zsírok, szénhidrátok és fehérjék aránya. Fehérjéből napi szinten 0,8-1,2 gramm/testsúlykilogrammnyi mennyiséget szükséges táplálék útján szervezetünkben juttatni. 50-55 energiaszázalék szénhidrát, maximum 30 energiaszázalék zsiradék, és 15 energiaszázalék fehérje a hozzávetőleges ajánlás.

A másik véglet a szinte csontsovány lányok csapata…

A pszichés eredetű evészavaroknak rengeteg válfaja létezik. A nőknél a túlzásba vitt fogyókúra is vezethet anorexia nervosa-hoz, férfiak esetén gyakori az úgynevezett izomdismorfia. Az anorexia nervosa néhány foglalkozásnál halmozottabban jelenik meg, például a táncosoknál, akik a színpadon maradéktalanul jól akarnak teljesíteni, könnyen túlzásba vihetik a fogyókúrát, hiszen számukra különösen lényeges, hogy tartani tudják súlyukat. A pszichés eredetű zavar a táplálkozásban nyilvánul meg, de a kezelésben a pszichológusnak elsődleges szerepe van, és csak ezt követi a táplálásterápia. A testképzavar esetükben azt jelenti, hogy az anorexiás önmagát súlyosan elhízottnak látja, miközben vészesen sovány testalkattal állunk szemben.

A fogyókúra hogyan képes ennyire veszélyessé válni?

20160412-csortos-szabolcs-0939-4929-portre-kubanyi-jolan-dietetologus.jpg

A mai kor női ideálja a sovány testalkat, ezt sugallják a magazinok, a modellek, a reklámok. Nyilvánvaló, hogy a fiatalok az elvárásoknak és a trendeknek kívánnak megfelelni, melynek eléréséhez fogyókúrát alkalmaznak.  Az adekvát módon összeállított és reális célt kitűző fogyókúrával megfelelő eredményt lehet elérni, de a túlzásba vitt fogyás az esetek döntő többségében súlyos pszichés zavarokhoz vezethet.

Milyen az ésszerű módja a fogyókúrának?

Az aktuális állapotfelmérést a fogyókúra megkezdése előtt a háziorvosnál szükséges elindítani, amelybe laborvizsgálat, vérnyomásmérés egyaránt beletartozik. Mindezek ismeretében lehet a fogyókúrás tervet elkészíteni. A dietetikus szakember a kapott vizsgálati eredményeket és a páciens táplálkozási anamnézisét figyelembe véve állítja össze az egyéni étrendet. Attól függően, hogy milyen mértékű testtömeg-többletről beszélünk, a kúra lehet rövid, illetve hosszú távú, azonban lényeges kiemelni, hogy a heti 0,5-maximum 1 kg fogyást tartjuk ideálisnak. Fontos, hogy az egyéni toleranciához igazított kúra az alapanyagcserét helyezze előtérbe, annak érdekében, hogy elkerüljük a jojó-effektust, és az elveszített plusz kilók hosszú távon se kússzanak vissza. Nem egyik napról a másikra kell leadni a felesleges kilókat, a mozgás az energiaszegény étrend mellett sokat segíthet. Miután a kívánt testtömeget, azaz a kitűzött célt a fogyókúrában elértük, megkezdődhet az úgynevezett visszatáplálás, amely már közelít az egészséges táplálkozásban felnőttek részére javasolt 2000 kilókalóriához.  A divatdiéták gyors eredményt ígérnek, ezzel szemben a tudomány lassú, de tartós sikert.

Mi a legegészségesebb étel?

Nincs ilyen. Minden, ami a kereskedelmi forgalomban kapható, azok engedéllyel ellátott élelmiszerek, kész, vagy félkész termékek, és a fogyasztó felelőssége a mértékletesség betartása.  Ebben segít az új magyar táplálkozási ajánlás, amely OKOSTÁNYÉR® elnevezést kapott. Az útmutató a legújabb tudományos eredményeket figyelembe véve határozza meg, hogy mi kerüljön napi szinten tányérunkra.

A hazai dietetikusokat és táplálkozástudományi szakembereket összefogó szakmai szervezetünk több hónapos munkával aktuális, a legfrissebb nemzetközi tudományos eredményeket és jogszabályokat is figyelembe vevő új, élelmiszeralapú ajánlást dolgozott ki. Az OKOSTÁNYÉR® könnyen érthető szövegezése és grafikus megjelenítése segít eligazodni „a tudomány útvesztőiben”.

Szövetségünk által összeállított OKOSTÁNYÉR® a Magyar Tudományos Akadémia Élelmiszertudományi Tudományos Bizottsága ajánlásával kerül közzétételre, amely a későbbiekben az értelmezést és a gyakorlati megvalósítást segítő háttéranyaggal és receptúrával fog bővülni.

A honlapunkon további hasznos információt található még az egészséges táplálkozásról:

http://mdosz.hu/

http://mdosz.hu/uj-taplalkozasi-ajanlasok-okos-tanyer/

Balogh Robert

Balogh Robert

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni