close
Címlap17. Partnerség a célok eléréséértAz egyetem kapujától az álomállásig

Az egyetem kapujától az álomállásig

A World of Practice Week (WoP) részeként tartották a XVIII. Pénzügy és Számviteli Szaknapot október 17-én a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karon a dr. Halasy-Nagy József Aula​​​​​​ában.

Az idei évben nagyjából 90 diák jelentkezett a szaknapra, melynek első blokkjában WoP szemléletű, szakmai előadások hangzottak el, második felében pedig közösségépítő programok zajlottak, melyeken a hallgatók csapatokban vettek részt.

Az esemény vendége volt a Process Solutions Kft. (PS), melynek munkatársai a karrierútra felkészítő előadás mellett online próbainterjúra invitálták a diákokat, erre október 26-áig lehet jelentkezni ezen a linken keresztül. A PTE Közgazdaságtudományi Kara 2021 óta működik együtt a PS-el, melynek fő profilja a könyvelés és a bérszámfejtés. Dolgozóinak egy könnyen átlátható, egyértelmű karrierutat biztosítanak a gyakornoki pozíciótól – mely már hallgatói jogviszonnyal is elérhető heti 20/25/30 órában – a vezető beosztásokig. Az interaktív előadás során a PS munkatársai, Balogh-Szabó Zolna, Katkó Boglárka és Róka Luca egyebek között

a tudatos karriertervezéről, bértárgyalásról, és az állásajánlatok tartalmáról ejtettek szót.

Az előadás alatt a hallgatóknak egy online felületen keresztül lehetőségük volt névtelen is kérdezni az előadóktól.

Mint elmondták, a bérigény során érdemes tisztázni, órabérről, vagy havi munkabérről van e szó, de előbbi főkép a gyakornoki pozíciókban jellemző. Ha bizonytalanok vagyunk, milyen összeget jelöljünk meg, érdemes beszélgetni családtagokkal, barátokkal, hogy felmérjük milyen pozícióban milyen bérek a jellemzőek. Mivel ez nagyon intim téma tud lenni, aki szeretné, használhat bérfelmérő oldalakat is, például a Profession bériránytűjét.
Hogyan kerülhet szóba a bér egy állásinterjú során? Sok esetben a munkáltató kérdez rá, mik az elvárásaink, ebben az esetben

nyugodtan vissza is lehet kérdezni,

hogy nekik meddig ér a takarójuk a költségeket illetően. Nagyon gyakori, hogy a cégek bérsávokban dologoznak, ilyenkor kisebb a mozgásterük és jellemzően megmondják, hogy mennyit tudnak fizetni az adott munkakörben. Ha valami oknál fogva nem esik szó a munkabérről, mindenképpen kérdezzünk rá és tisztázzuk a kérdést, nehogy később kellemetlen meglepetések érjenek minket. Ugyanígy fontos előre átbeszélni, milyen béren kívüli juttatások (home office, munkába járási támogatás, céges telefon/laptop, egészségbiztosítás, cafeteria, karrierút, stb.) biztosítottak a pályázott pozícióban.

Nem mindig érdemes a bérigénnyel fölé lőni, mert így megtörténhet, hogy a pályázó egyáltalán nem kap esélyt egy személyes elbeszélgetésre. Ha mégis így teszünk, érdemes megindokolni a magasabb igényt, például kiemelni a korábbi tapasztalatainkat.


A legfontosabb, amikor elküldjük az önéletrajzunkat egy álláshirdetésre, hogy tisztában legyünk vele, miért is jelentkezünk,

mi az, ami nekünk abban az élethelyzetben a legfontosabb egy állás kiválasztásakor. A kitűzött cél lehet a tapasztalatszerzés, a pénzkeresés, az elérhető karrierút, a munkaköri hangulat, stb. Például annak, aki csak pénzt szeretne keresni, annak tökéletes lehet egy jól fizető árufeltöltő pozíció, ám ha valakinek fontosabb a tapasztalatszerzés, akkor érdemesebb egy ugyan alacsonyabb bérezésű, de jó szakmai képzésekkel megtámogatott munkakör mellett letennie a voksát.

Az előadás során online kérdőívvel  mérték fel, hogy a hallgatóknak mi az, ami jelenleg a legfontosabb egy állással kapcsolatban, a beküldött szavak, infografika formájában jelentek meg a kivetítőn, minél többen küldtek be egy szót, az annál nagyobb betűméretben jelent meg.

Elsöprő többségben a pénz nyert, második helyen a tapasztalat, a harmadikon a rugalmasság végzett.

A sikeres interjú után a nagyobb cégek jellemzően állásajánlatot küldenek, melyben egyértelműen szerepelnie kell a betöltendő munkakörnek, a bruttó bérnek, hogy az heti/havi bért jelent-e, a munkaidőnek, az egyéb juttatásoknak és a kezdési időpontnak. Plusz információként ebben gyakran szerepel a munkavégzés pontos helye, a munkarend, a munkakörhöz tartozó részletes feladatleírás és felelősségi kör, illetve az előrelépési lehetőségek.
Ha valaki olyan szerencsés, hogy egyszerre több helyről is állásajánlatot kap, nyugodtan lehet gondolkodási időt kérni. A döntés során mérlegeljük ismét, miért jelentkeztünk az adott állásra, milyen volt a benyomásunk a cégről az elbeszélgetés során, írjunk preferencialistát, mi és hányadik helyen szerepel az elképzeléseink között, ha pedig igényünk van rá, beszéljük át az ajánlatot a barátainkkal, családtagjainkkal. Az előadás zárásaként szó esett még a konfliktuskezelésről és az onboardingról is.

A szaknap alumni kerekasztal beszélgetéssel folytatódott, melynek során dr. Zeller Gyula közgazdász, a PTE címzetes egyetemi tanárának moderálásával az egyetem volt hallgatói, Kórász Péter (Raiffeisen Bank Zrt. / Private Banking), Zsombéki András (BDO Magyarország Pénzügyi Tanácsadó Zrt.), Glück Róbert (Kontence Consulting Kft.) és Balndl Alexandra (Kronospan-Mofa Hungary Kft.) beszélgettek a különböző pénzügyi pályákról.

A WoP Week további programjai itt érhetőek el.

Aknai-Kiss Martina

Aknai-Kiss Martina

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni