Lendületet vett az EDUC egyetemek kutatási és innovációs együttműködése az EDUC-WIDE révén: az Európai Bizottság az EDUC-WIDE projektet az európai kiválósági kezdeményezést támogató Horizon Európa pályázatában támogatta. Az EDUC-WIDE márciusban indult Brnóban. A program 2027 februárjáig tart majd, teljes költségvetése 3,5 millió euró.
Az EDUC-WIDE fő célkitűzése az Európai Kutatási Térség inkluzív fejlődésének elősegítése, a kutatási kiválóság és a kutatási kultúra terén az EU-n belül és kívül meglévő egyenlőtlenségek csökkentése, valamint a globális K+I együttműködésben elfoglalt európai pozíció megerősítése. Az EDUC-WIDE révén az EDUC Európai Egyetemi Szövetség az ukrajnai Vasyl Stefanyk Precarpathian National University-vel új tagot üdvözölhet köreiben - a cél, hogy szilárd kapcsolat alakuljon ki az ukrajnai K+I és az Európai Kutatási Térség között. Az egyik fókusz éppen a cseh, magyar és ukrán partnerek szorosabb bevonása.
A projekt lehetővé teszi az szövetség számára, hogy központi szerepet vállaljon a tudásalapú gazdaság és társadalom regionális átmeneteiben.Az EDUC-WIDE négy fő területre összpontosít:
- nyílt tudomány,
- karrier diverzifikáció,
- K+F együttműködés
- kutatási értékelés.
Ennek keretében az EDUC Egyetemi Szövetség célja, hogy
fejlessze K+F kultúráját az Európai Kutatási Térség jelenlegi prioritásainak megfelelően, és beépítse a Nyílt Tudomány elveit az EDUC K+F kultúrájába és a kutatók gondolkodásmódjába.
Emellett az értékelési reformot is hirdet annak érdekében, hogy elismerjék a diverzitást és maximalizálják a kutatások minőségét és hatását. A cél az, hogy különböző karrierpályákat nyissanak meg a kutatók számára, csökkentsék az inter-szektorális akadályokat, és támogassák a kutatók közötti ötletcserét, valamint új K+F irányokat hozzanak létre.
Ezek mellett az EDUC Egyetemek kutatói részt vehetnek mobilitási ösztöndíjpályázatokon, hozzáférhetnek kutatási infrastruktúrákhoz, és részt vehetnek K+F magvető projektekben. Az EDUC-WIDE továbbá támogatást nyújt azoknak a vezetőknek, menedzsereknek és adminisztrátoroknak, akik részt vesznek a K+F-ben, széles körű képzést kínálva a Nyílt Tudomány, kutatási értékelés, karrier tanácsadás, kutatásmenedzsment és a nemek közötti egyenlőség terén.
A „widening” kiemelt partnerek a csehek, az ukránok és a magyarok - utóbbi projektgazdája a Pécsi Tudományegyetem részéről dr. Füzér Katalin (PTE BTK).