Giovanni Fonseca nemzetközi tanácsadó és tréner a fenntartható fejlődés és a digitalizáció oktatásának területén a Potsdami Egyetemen. Több, mint 20 éve segíti a tanulási folyamatokat, támogatja a hallgatókat. 2021 májusában csatlakozott az EDUC European Digital UniverCity csapatához is, fő célja a digitalizáció elősegítése, az e-learning erősítése. A Teacher's Journey elnevezésű program mindezek metszéspontja!
Mióta dolgozol a Potsdami Egyetemen? Mi motivált a pozíció betöltésére?
2021 májusában csatlakoztam a Potsdami Egyetem EDUC csapatához a Tanítási és Tanulási Minőségirányítási Központ tudományos munkatársaként. Amikor elolvastam pályázatot, sok hasonlóságot találtam azokkal a projektekkel, amelyeken korábban nemzetközi fenntarthatósági és digitalizációs tanácsadóként dolgoztam, de új, nagyobb léptékkel kecsegtetett, így azonnal megragadta a figyelmem.
Miért csatlakoztál az EDUC-hoz?
Szeretem a kihívásokat, és meggyőztek azzal, hogy a kreativitás és az innovatív ötletek jellemzik majd a munkát – ennyi kell ahhoz, valóban érdekes legyen. Az EDUC-nál dolgozni sosem unalmas!
Mi az a három szó, amely a legjobban jellemzi a munkád?
Az életen át tartó tanulás, a kreativitás és a problémamegoldásra összpontosított gondolkodás alapvető fontosságúak a jelen digitális korában. Nemcsak a munkámban, hanem általában is úgy vélem, hogy ezeknek a három fogalomnak kiemelt szerepet kell kapniuk.
A jelenlegi gyors változások és bizonytalanságok közepette óriási kihívásokkal kell szembenéznünk annak érdekében, hogy együtt egy jobb jövőt építsünk.
A Pedagogical Engineer Team (pedagógiai mérnök csapat) tagja vagy. Hogyan jellemeznéd a PE Team munkáját? Milyen előnyei és hátrányai vannak?
A csapat sokféle szakemberekből áll, akik sokéves tapasztalattal rendelkeznek, különböző tudományágakban. Helyi szinten különböző tevékenységeket végzünk, és más-más felelősségi körünk van, néhányan teljes munkaidőben dolgoznak az EDUC-nál, mások csak részmunkaidőben. Ez a sokszínűség nagy előny, mert csapatként különböző nézőpontokból elemezhetjük a kihívásokat, és előre láthatjuk a lehetséges problémákat. Másrészt mi vagyunk a legszorosabb kapcsolatban a szövetség egyik legfőbb szereplőivel: a tanárokkal, így tőlük kaphatunk közvetlen visszajelzést a projekt menetéről. Ez igazi aduász a kezünkben, mert így közvetlen tapasztalataink vannak, melyek révén változtatásokat javasolhatunk a projekttervezésben. Az egyik hátrányunk, hogy kevesen vagyunk, és közben egy elég nagy csoportot kell támogatniuk, akiknek szintén sok tanítási és tanulási projektet kell vezetniük egyszerre. A teljesítményünket meghatározza, hogy a munkaidő egyenetlenül oszlik el a csapatban - ezeket is igyekeztünk kezelni hatékony, átlátható és kollegiális kommunikációval, elsősorban virtuálisan, de a személyes találkozás lehetőségével is évente egyszer, hogy megbeszéljük a munkánkkal kapcsolatos legfontosabb kérdéseket.
Mi inspirálta a Teachers' Journey program létrehozását?
Sokéves tapasztalattal rendelkezem tanárok képzésében, hogy különféle kompetenciákat fejlesszenek a fenntartható fejlődésre való nevelés előmozdítása érdekében. Azon logika mentén, hogy részt veszek a tantervek nemzetközivé tételét célzó munkacsoportban, és az EDUC Oktatói Akadémia társvezetője vagyok, felvetődött bennem az ötlet, hogy összekapcsoljam a két feladatot.
A kurzusaikat nemzetköziesíteni kívánó oktatók eltérő tapasztalatokkal, ismeretekkel és készségekkel rendelkezhetnek. Ezért javasoltam a jelentkezési folyamat rugalmasságának és megerősítésének növelését, hogy személyre szabott szakmai fejlődési lehetőségeket kínáljunk az oktatóknak az EDUC Oktatási Akadémián keresztül.
A rennes-i kollégák érdeklődtek javaslatom iránt, és közösen kidolgoztuk a Teacher's Journey program koncepcióját. Bemutattuk a többi érdeklődő kollégának, munkacsoportnak, majd visszajelzéseik és némi finomhangolás után megszületett Teacher's Journey program.
Az EDUC fő motivációját a hallgatók jelentik. Fontosnak tartjuk, hogy számukra színes és vonzó tanulási lehetőségeket kínáljunk, ahol együttműködve társaikkal fejleszthetik interkulturális kompetenciáikat a digitális technológia megfelelő használatával a virtuális tanulási környezetben. Ezt a környezeteket a terület szakértői segítik kialakítani. Ahhoz, hogy ezt a célt elérjük, fontos, hogy oktatóinkat is kiképezzük erre a feladatra!
Mi inspirálta az együttműködésen alapuló online kurzusok létrehozását? Hogyan javítják ezek a hallgatók oktatási élményét?
Az emberiség történetében az együttműködés mindig fontos szerepet játszott. Jelenlegi életünkben a digitális technológia miatt a megfelelő, átlátható, tisztességes és hatékony együttműködés kihívást jelenthet. Az ilyen együttműködéshez szükséges készségek nem veleszületettek az emberekben, ezeket fejleszteni kell. Ebben tudunk segíteni.
Milyen módon segíti elő a Teacher's Journey program a tanítást és a tanulást?
A Teacher's Journey egy virtuális platform, ahol az oktatók a Szövetség új kollégáival találkozhatnak és, interakcióba lépnek egymással.emcsak workshopok során kínálunk nekik különböző témákat, hanem lehetőséget és támogatást is adunk ahhoz is, hogy önálló projektekkel jelentkezzenek.
Az EDUC közösségében sok tapasztalt oktatóval rendelkezünk, akik nyitottak arra, hogy megosszák tudásukat és bevált gyakorlataikat. Ugyanakkor egyre többen vannak, akik hajlandóak tanulni és fejlődni a nemzetközivé válás útján, valamint szívesen részt vesznek projektekben az EDUC keretein belül. Más szóval, amit elvárunk a hallgatóktól, azt kínáljuk oktatóinknak is.
Milyen támogatásra számíthatnak a tanárok, ha részt vesznek a Teacher's Journey programban?
Először is, biztosítjuk számukra azt a közös virtuális teret, ahol egyszerűen és átlátható módon tudnak kapcsolatba lépni egymással és az EDUC munkatársaival. Ez a virtuális tér kifejezetten nekik szól, és aktívan figyeljük visszajelzéseiket, hogy folyamatosan fejlesszük azt.„Hogyan találhatok partnert egy együttműködésen alapuló tanulási projekt kidolgozásához az EDUC keretein belül?” Ez az egyik leggyakoribb kérdés, amit tanárainktól kapunk! Erre az EDUCadvisors által nyújtott támogatás ad választ.. A Teacher's Journey program keretében elérhető egy partnerkereső modul, ahol az oktatók megoszthatják ötleteiket másokkal való együttműködésre. Ezeket az ötleteket figyelemmel kísérjük, és igyekszünk azonosítani a potenciális helyi partnereket annak érdekében, hogy segítsünk őket a hálózatépítésben és a projektek előmozdításában. Emellett támogatást kérhetnek a projektjavaslatok kidolgozásában is, amiben szintén szívesen segítünk.
Milyen hatást remélsz elérni a Teacher's Journey kapcsán a résztvevő tanárokra és hallgatókra nézve?
Bízom benne, hogy közülük sokan megpróbálnak majd kilépni komfortzónájukból új távlatok, partnerségek felfedezésével. Személyes, pozitív tapasztalatom is van erre vonatkozóan, és nagyon szeretném, ha az EDUC közösségünk több tagja részesülne az enyémhez hasonló élményben.
Mit gondolsz hogyan befolyásolja ez a program az EDUC Szövetségen belüli oktatási környezetet?
Tanulmányoztam, tanultam és tapasztaltam a fenntartható fejlődés alakításának összetettségét minőségi oktatási programokon keresztül a világ számos pontján. Mindezeken a kulturális különbségeken túl mindig ott van a vágy egy jobb, igazságosabb, egyenlőbb életminőségre. Ez csak komoly együttműködés révén valósulhat meg, valamint ha megvan a kellő empátia ahhoz, hogy a kulturális különbségeket kezelni tudjuk. A Fenntartható Fejlődési Célok nagyszerű keretet biztosítanak az átfogó stratégia számára, de megkövetelik, hogy minden érintett szereplő megvitassa azt, közös megegyezést alakítson ki és koordinálja a globális együttműködést az olyan kulcsfontosságú kihívások leküzdése érdekében, mint amilyen például a klímaváltozás. Az Európai Egyetemi Szövetségek jelentős előrelépést jelentenek e célok elérésében is, legalábbis Európa szintjén. Az EDUC saját erőforrásaival tud ehhez hozzájárulni azáltal, hogy a digitális technológiák értelmes, hatékony és fenntartható felhasználásával elősegíti a közössége tagjai közötti együttműködést.
Hogyan használjátok a program során beérkező visszajelzéseket?
A Teacher's Journey jelenlegi verziója soha nem látott volna napvilágot, ha nem hagyatkoztunk volna azokra a csodálatos és rendkívül hasznos visszajelzésekre, amelyeket egy elkötelezett tanári csoport adott, miután tesztelték ezt a virtuális teret. Segítségüknek köszönhetően leegyszerűsítettük, felhasználóbarátabbá tettük a platformot.
Tervezitek-e a Teacher's Journey program bővítését a visszajelzések alapján?
Persze, ez nem kérdéses! A folyamatos fejlesztés az egyetlen módja annak, hogy érdemi szakmai fejlődést biztosítsunk, és egyben ösztönözzük, hogy a hallgatók minőségi oktatást kapjanak. Rendszeres értékeléseket, visszajelzéseket és fejlesztéseket fogunk végezni ennek érdekében.
Mi lenne az az egy eredmény, amit szívesen kiemelnél?
Tanultunk a kísérleti szakaszból, megfigyeltük hibáinkat, elemeztük az alternatívákat, ez által tudtunk javítani azon, hogyan támogassuk az oktatóinkat. A legnagyobb eredmény az, hogy elég bátrak voltunk ahhoz, hogy a kereteken kívül gondolkodjunk, és kipróbáljuk az oktatóinkkal való szoros együttműködés új módját. Továbbra is nyitottak vagyunk arra, hogy tanuljunk a tapasztalatokból, és válaszoljunk azokra az új igényekre, amelyekkel útközben felmerülnek. Csodálatos utazás lesz ez mindannyiunk számára!
Mit tanácsolsz azoknak a tanároknak, akik fontolgatják, hogy részt vegyenek a Teacher's Journey programban?
Ne féljenek hibázni, és legyenek nyitottak arra, hogy tanuljanak belőlük. Ebben a tanulási folyamatban sosem maradnak egyedül. Szívesen segítünk és támogatjuk őket, közösen találunk és próbálunk ki megoldásokat azokra a kihívásokra, amelyekre nem is gondoltuk, hogy szembesülünk majd. Ez egy nagyszerű és közös tanulási élmény lesz!
Hogyan készülhetnek fel az érdeklődő tanárok a programban való részvételre?
Az EDUC világa ijesztő lehet a maga összetettségében, de ne aggódjanak: együtt, lépésről lépésre végig tudunk menni rajta, nem hagyjuk őket magukra. Kérdezzenek nyugodtan, és legyenek nyitottak a tapasztalatok megosztására. Szeretettel várunk minden érdeklődőt a Teachers’ Journey programban!