Új helyszínen, korszerű rendelőkben, megújult környezetben folytatja munkáját a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ Foglalkozás-egészségügyi és Munkahigiénés Központja. Az egységet december 9-én ünnepélyes keretek között dr. Miseta Attila, a PTE rektora, dr. Sebestyén Andor, a PTE Klinikai Központ elnöke és dr. Tibold Antal, a PTE KK FMK vezető főorvosa adták át.
A Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ (PTE KK) 2009-ben hozta létre a Foglalkozás-egészségügyi és Munkahigiénés Központot (FMK), amelynek fő feladata a PTE munkavállalóinak ellátása volt, akkor még a Nyár utcai telephelyen. 2010-ben háziorvosi szolgálattal bővült a központ tevékenysége, főleg az egyetem dolgozóinak és hallgatóinak ellátására. Fejlődött, bővült az egység, több munkatárssal egyre több feladatot tudtak vállalni.
Jelenleg a PTE polgárai mellett – ideértve a többezer külföldi hallgató ellátását is – piaci alapon külső cégek munkavállalóit is ellátják a FMK dolgozói.
2023-ban mintegy tizennégyezer főt láttak el, összesen több mint harminckilencezer orvos-kliens találkozás történt a központ rendelőiben. A tevékenység a prevencióban kiemelt szerepet kap, hiszen a foglalkozás-egészségügyi vizsgálatra többnyire a munkavégzésre alkalmas páciensek érkeznek, azaz lehetőség van az éves ellenőrzéseken az egészség megőrzésére és az életminőség javítására alkalmas tanácsokkal ellátni az egyébként panaszmentes dolgozókat, hallgatókat.
Dr. Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem rektora beszédében kiemelte, „örömteli, hogy a Foglalkozás-egészségügyi és Munkahigiénés Központ 15 év után új, méltó helyre költözhetett.”
Az elmúlt tizenöt év alatt a Nyár utcai épületben a foglalkozás-egészségügyi tevékenység gyarapodásával a központ elérte a terjeszkedési lehetőségeinek határait, és az infrastruktúra is fejlesztésre szorult, így a költözést követően,
2024 őszétől a PTE KK Rákóczi úti telephelyén fogadják a foglalkozás-egészségügyi ellátásra érkező dolgozókat és hallgatókat.
A „C” épület Ambulanciáján esztétikus és korszerűen felszerelt rendelőkben látják el a pácienseket. Ezzel együtt az adminisztratív részleg is elköltözött, a „B” épület második szintjén alakították ki a modern irodákat a részükre.
Dr. Sebestyén Andor, a PTE Klinikai Központ elnöke elmondta, az új telephelyen továbbra is elérhetőek az eddigi szolgáltatások: foglalkozás-egészségügyi alap- és szakellátás, családorvosi rendelés, valamint munkapszichológiai konzultáció. Az idén alapított PTE ÁOK Foglalkozás-orvostani Intézet is a Rákóczi úti telephelyen található, így a szakma képviseletén túl az egyetemi hármas funkciók (oktatás, kutatás, gyógyítás) egy helyen valósulnak meg. A portfólió tovább bővül jövőre a funkcionális kórképek szakrendelés elindulásával, és életmód-orvoslási ellátás is elérhető lesz.
„A Klinikai Központ munkatársai éves szinten közel százezer fekvőbeteget, 1,8-1,9 millió járóbeteget látnak el ... Nagyon fontos, hogy ezt a feladatot olyan munkatársak, orvosok lássák el, akik kellően jó karban, jó kézben vannak tartva, akik megkapják a munkájukhoz szükséges hátteret, és akikről ugyancsak gondoskodik valaki” – hangsúlyozta az elnök.
A központban 2023-ban több mint húszezer alkalmassági véleményt állítottak ki, és több mint harminckilencezer orvos-beteg interakció történt mondta el dr. Tibold Antal, a Foglalkozás-egészségügyi és Munkahigiénés Központ vezető főorvosa.
„Kinőttük a Nyár utcai telephelyet, ami már sem esztétikailag, sem infrastrukturálisan, sem méretében nem felelt meg a jelenlegi kívánalmaknak” – összegezte a főorvos, miért volt időszerű a központ költözése. Kiemelte azt is, hogy a Rákóczi úti telephelyben további fejlődési lehetőségek is adottak.
Az ünnepélyes átadót követően bemutatták dr. Pankász Balázs, a PTE egyetemi adjunktusának „Pszichológia a munka világában” címmel a közelmúltban, szerzői kiadásban megjelent kötetét is.