A Raoul Wallenberg Egyesület és Alapítvány, a Holokauszt Emlékközpont, a BVHSZC Raoul Wallenberg Szakközépiskolája és Szakiskolája, valamint az Élet Menete Alapítvány „Régen volt? Hol is volt?” címmel országos vetélkedőt hirdetett a magyarországi és határon túli középfokú intézmények diákjai számára.
„Arra kell törekednünk, hogy a holokauszt a magyar történelem, a kollektív emlékezet részévé váljon, az ártatlanul üldözött és megölt magyar állampolgárok emléke fennmaradjon.
Emlékeznünk kell mindazokra, akik emberek tudtak maradni, az embertelenségben, akiket ismertünk, és akik ismeretlenek maradtak, s legfeljebb cselekedetük hozadéka, az emberi életek megmentése maradt meg. Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy nem ismerjük azokat a környezetünkben lévő emlékeket, emlékhelyeket, utcákat, házakat, épületeket, amelyek történelmünk hordozói. 72 évvel a szörnyű események után, még mindig fontos, hogy nézzünk körül környezetünkben és ismerjük meg jobban múltunkat és még meglévő emlékeit.” – írja a Wallenberg Egyesület a honlapján.
A téma számunka is meghatározó, így a regionális fordulóra mi is ellátogattunk, amit a PTE BTK tantermében rendeztek meg. A végső versenyre 12 csapat érkezett, akik már korábban elő feladatokat kaptak, majd itt élesben is bemutathatták tudásukat a zsűrinek. Minden csoport tetszőlegesen és legjobb tudása szerint létrehozott egy facebook oldalt. Egy Embermentő ( pl. Oscar Schindler) „létező” profilját kellett elkészíteniük, azon feltűntetni a személy összes adatát, képeit feltölteni és még érdeklődési körét is meghatározni. Ezek után pedig egy egész napos verseny keretén belül mérkőztek, ahol végül két csapat jutott tovább az országos versenyre, helyezés szerint:
1. Ecce Homo
2. Ámosz
Gibárti Sára, a PTE BTK Nemzeti tanulmányok hallgatója vezette a versenyt.
Miért tartod fontosnak, hogy a holokauszt kérdésköre már középiskolában előkerüljön?
Ahhoz, hogy a második világháború alatt elkövetett szörnyűségek ne ismétlődhessenek meg, a fiatal generációval kell részletesen megismertetni a történteket.
Ez a vetélkedő pedig kitűnő alkalom arra, hogy bővítsék ismereteiket, a versenyre való felkészülés alatt volt lehetőségük olyan idős emberekkel interjút készíteni, beszélgetni, akik személyes történeteiket mesélték el. A játékvezetés pedig különösen nagy élmény volt ilyen tájékozott, érdeklődő, intelligens középiskolásokkal.
Ajánlott film és irodalom a témában
Film:
Az élet szép
A csíkos pizsamás fiú
Schindler listája
Sorstalanság
A zongorista
Könyv:
Anne Frank: Anne Frank naplója
Lois Lowry: Számláld meg a csillagokat
Jullie Orringer: Láthatatlan híd
Gárdos Péter: Hajnali láz
Uri Orlev: Sziget a romok között
Forrás: http://shp.hu/hpc/web.php?a=wallenbergegyesulethu&o=hirek_esemenyek_Ax4v