A Pécsi Tudományegyetem adott otthont az Országos Tanévnyitónak, Palkovics László, az Magyarország innovációs és technológiai minisztere képviseletében Bódis József az Innovációs és Technológiai Minisztérium felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért felelős államtitkára, a Pécsi Tudományegyetem rector emeritusa tartott beszédet.
Rövid köszöntés után Miseta Attila, a PTE rektora, átadta a szót Bódis Józsefnek az ITM államtitkárának, a PTE korábbi rektorának. „Palkovics László miniszter úr döntése volt, hogy Pécsett legyen az országos tanévnyitó, de akadályoztatása miatt nem tudott eljönni” – kezdte a Bódis a köszöntő mondatokat, előre vetett néhány saját gondolatot: „Az államok határokkal rendelkeznek, a tudományok határtalanok”, majd ő tolmácsolta miniszter úr tanévnyitó beszédét.
„Idén összesen 91 460-an jelentkeztek, s közülük 68 112 fő nyert felvételt az általános, 6596 fő a pótfelvételi eljárás során.” A jelentkezők háromnegyede megkezdhette meg a felsőoktatási tanulmányait.
Bódis azt is elmondta, hogy minden 5 felvett hallgatóból 4-en állami ösztöndíjban részesülnek. Az államtitkár úr vázlatosan ismertette az elmúlt évtized ösztöndíjfejlesztéseit, külön köszöntötte a diákokat, az oktatókat, vezetőket. Elmondta, hogy a Kancellári rendszernek köszönhetően az egyetemek anyagi helyzete javult:
„A 2014 decemberében fennálló, 13,3 milliárd forint tartozásállomány 2020 júniusára 7,5 milliárd forintra csökkent, amely összegben nincsen 60 napon túli lejárt tartozás.
Ezzel párhuzamosan – de nem ettől függetlenül – az intézmények pénzkészlete a többszörösére nőtt: A 6 évvel ezelőtti 64,3 milliárd forintról 214,14 milliárd forintra.”
Beszélt a modellváltó intézményekről, melyek sorát a Budapesti Corvinus Egyetem nyitotta meg és került először állami fenntartásból vagyonkezelő alapítvány általi fenntartásba. Majd ennek folytatásaként 2020. augusztus 1-jétől az Állatorvostudományi Egyetem, a Miskolci Egyetem, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, a Neumann János Egyetem, a Soproni Egyetem, és a Széchenyi István Egyetem alapítói és fenntartói jogai vagyonkezelő alapítványokhoz kerültek.
Palkovics László Bódis tolmácsolta beszédében kitért arra is, hogy pár nappal ezelőtt pedig a Színház- és Filmművészeti Egyetem is vagyonkezelő alapítvány által fenntartott intézménnyé alakult, s ezzel korszerűbb és kiszámíthatóbb működési környezetben növelheti a képzés színvonalát:
„Bízunk benne, hogy hamarosan művészeti egyetemünk folytathatja munkáját és megnyugodnak a kedélyek. Meggyőződésem, hogy néhány év múlva a most tiltakozók is belátják, közös erőfeszítéssel még jobb Színház- és Filmművészeti Egyetemet sikerült létrehoznunk.”
A beszédben kitért a járványügyi helyzetre, s köszönetet mondott az oktatóknak, hallgatóknak, hogy eddig is betartották a közegészségügyi szabályokat.
Miseta Attila, a PTE regnáló rektora folytatta a köszöntő beszédek sorát. Azzal kezdte, hogy a PTE újkori történetének 100. évfordulója is közeledik. A most felvételt nyert hallgatóknak azt üzente, hogy a tehetség nem garancia önmagában a sikerre. A tehetséget szorgalom és kitartás nélkül könnyű elsorvasztani. A rektor szerint az egyetemek lehetőséget nyújtanak arra, hogy túl a tantermi órákon diákköri munkát is végezzenek a hallgatók, a közvetlen, személyes kontaktusban könnyebben el lehet mélyedni a tudományban.
A PTE rektora az egyetem oktatóit és a vezetőit is köszöntötte, elmondta, nem csak a hallgatókat, hanem őket is képzik, valamint kiemelte, hogy minden alkalommal nyílt pályázatok útján erősítik az oktatói gárdát. A rektor a minisztériumi vezetőknek címezve megemlítette, hogy szükségesek további béremelésekre a felsőoktatásban.
A felvételi arányszámokkal elégedett volt Miseta, szerinte csak a járványnak tudható be, hogy a korábban célként kitűzött 5000-es külföldi hallgatói létszámot nem érte el a PTE. Érdekességként megjegyezte, hogy több mint 100 országból érkeztek Pécsre hallgatók, s jó hely oktatói gárda mellett külföldi neves egyetemi tanárok is tartanak előadásokat.
Miseta szerint az egyetem fő célja nem a mennyiség, hanem a minőség. A peremfeltételek egyrészt infrastrukturálisak, kisebb-nagyobb felújítások történtek a Modern Városok program keretében, de még több felújításra van szükség – hangsúlyozta a PTE rektora – de szépen emelkedik az új Fogászati tömb épülete, és az orvoskari építkezés is 90%-os készültségben van.
A megnyitó következő eseményeként a PTE rekora mellett Závodi Bence, a Pécsi Tudományegyetem Doktorandusz Önkormányzat elnöke adta át a Doktorandusz Önkormányzat Küldöttgyűlése Pro Doctorandis Universitatis Quinqueecclesiensis díját, melyet a pécsi doktorandusz közösségért végzett kiemelkedő tevékenység elismeréseként Bódis József felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért felelős államtitkárnak adományozott, aki az Egyetem vezetésében eltöltött idő alatt, valamint oktatói-kutatói pályafutása során mindvégig támogatta a doktoranduszok szakmai fejlődését és munkája során mindig nagy figyelmet szentelt a jövő nemzedékeinek támogatására.
Pro Universitate Quinqueecclesiensi kitüntetést a rektor javaslatára a Szenátus annak a személynek adományoz, aki jelentős mértékben elősegítette az Egyetem jó hírnevének öregbítését, hazai és külföldi elismertségét, az Egyetem részére jelentős szolgálatot tett, kiemelkedő szerepet töltött be az oktatás, tudományos kutatás fejlesztésében, színvonalának emelésében, továbbá az Egyetem társadalmi kapcsolatainak fejlesztésében.
Koltai Arnold az EHÖK elnöke az egyetemi hallgatók nevében mondott beszédet. „Különös időket élünk, ilyen pandémiás helyzetre generációk óta nem volt példa.” Véleménye szerint érdekes lehetőséget jelent az, hogy az elektronikus térbe helyezzük át az oktatás fókuszát a közelmúltban. A felsőoktatás sikeresen alkalmazkodott a megváltozott körülményekhez. Azóta számos fejlesztés is történt a visszajelzések alapján, így már nem csak a rendkívüli időkben lehet eredményes, egyébként is használható lesz a digitális oktatás. Koltai szerint a fejlődés fontos része az innováció, a modellváltó intézmények eredményeire kíváncsian tekint. Zárszavaiban arra szólította fel az egyetemistákat, hogy: „Hagyjunk nyomot közösen az egyetemi világunkban!” De fontos a közös párbeszéd és a közös gondolkodás is.
Végül Udvardy György veszprémi érsek és pécsi apostoli kormányzó megbízásából Kvanduk Frigyes általános püspöki helynök áldotta meg a tanévet, a felsőoktatásban tanuló, dolgozó polgárokat, valamint ünnepség résztvevőit.