Újabb kínai csoport érkezett a PTE-re, ezúttal Szecsuán tartomány fővárosából, Csengtu-ból, hogy egy nyári egyetemi program keretében megismerjék az európai és magyar kulturális örökséget. A University of Electronic Science and Technology of China (UESTC) 31 hallgatója és 2 oktatója július 30 – augusztus 4 között tanórákon, valamint szakmai kirándulásokon vesz részt. A nyári egyetem akadémiai részét a KPVK biztosítja, míg a rendezvény teljes körű szervezését a Külügyi Igazgatóság végzi.
A hivatalos megnyitó ünnepségen először Dr. Zádori Iván, a Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar dékánhelyettese köszöntötte a hazánkba látogató hallgatókat:
„Bízom benne, hogy nagyon jól fogják érezni magukat Pécsett!”
Dr. Pozsgai Gyöngyi, a nyári egyetemi programokért felelős intézményi koordinátor miután bemutatta Dr. Koltai Zsuzsát, a nyári egyetem egyik oktatóját, valamint a magyar mentorokat, saját anyanyelvükön üdvözölte a kínai csoportot. A Pécsi Tudományegyetemről és a városról tartott rövid ismertető előadásában elmondta, hogy a város élete szorosan egybefonódik az egyetem életével, ami abban is megmutatkozik, hogy városszerte találunk egyetemi épületeket.
Gazdag kulturális örökség, és aktív diákélet jellemzik Pécset, ahol már 30 éve angol nyelvű egyetemi képzés is folyik. Megtudhattuk továbbá, hogy a külföldi hallgatók számát is szeretné növelni a PTE, amely jelenleg 7 kínai partneregyetemmel is együttműködik, beleértve a UESTC-t. A nyári egyetemi programokon kívül számos lehetőség elérhető: a Study Abroad programmal egy szemesztert tölthetnek itt az érdeklődők, de lehetőségük van a Stipendium Hungaricum ösztöndíj megpályázására is, amellyel diplomát adó képzéseket támogat a magyar állam.
„Reméljük, az itt töltött idő alatt szívükbe zárják Pécset, és a jövőben visszatérnek” – búcsúzott a hallgatóktól Dr. Pozsgai Gyöngyi.
A PTE-n tanuló 300 kínai hallgató közül a kínai csoportot ittlétük során négy, a PTE-n tanulmányokat folytató kínai mentorhallgató segíti. Ők röviden bemutatták Magyarországot, Pécs városát, a legfontosabb helyi nevezetességeket, valamint néhány praktikus tanáccsal is ellátták őket. Majd Dr. Koltai Zsuzsa részletesen ismertette a programot.
A hallgatók a képzés során igen sokféle szemszögből ismerkednek meg Európával és Magyarországgal. Az előadások között megtalálhatóak az európai és a magyar történelemet, művészettörténetet, népi hagyományokat bemutató tématerületek csakúgy, mint az Európia Kulturális Főváros program hatása városunk és a régió fejlődésére.
A tanórákon kívül a hallgatók megismerkednek Pécs kulturális nevezetességeivel, tanulmányozzák a város kulturális örökségét, valamint színes szabadidős programjaik mellett lehetőséget kapnak a hallgatók arra is, hogy megismerkedjenek a Hangzhou Normal University-ről érkező 35 fős kínai hallgatócsoporttal, akik egy másik nyári egyetemi programban vesznek részt a PTE-n.
Az óriáspanda elterjedése maradványfoltokra korlátozódik Kína középső és déli területein, főként Szecsuan tartományban, amelynek fővárosa Csengtu. Veszélyeztetettség szempontjából a Természetvédelmi Világszövetség sebezhetőnek minősítette.