close
CímlapEgyetemi életCsúcstechnológiás mikroszkóp eszközpark a PTE-en!

Csúcstechnológiás mikroszkóp eszközpark a PTE-en!

2020. november 10.

A biomedicina kutatási területét forradalmasító, csúcstechnológiás szuperfelbontású mikroszkóp eszközpark kialakítása valósult meg a Pécsi Tudományegyetem vezetésével, a Debreceni Egyetem, valamint a Szegedi Biológiai Kutatóközpont közreműködésével. A műszeregyüttes elérhető a hazai és a nemzetközi tudományos közösség számára.

Élő sejtek szerkezetének szuper felbontású vizsgálatára alkalmas „STochastic Optical Reconstruction” mikroszkóp (STORM) valamint a „Stimulated Emission Depletion” (STED) - Fluorescence Lifetime Imaging (FLIM) szuperrezolúciós mikroszkóp beszerzését tette lehetővé a projekt. A kutatók egy különleges mikroszkópot is telepítettek, amely képes egyedi molekulák mozgásának nyomon követésére élő sejtben. A gyors szubcelluláris folyamatok megfigyelésére pedig egy in vivo 2-foton mikroszkóp is beszerzésre került.

Az új eszközök segítségével a kutatások az eddiginél sokkal részletgazdagabb betekintést nyújtanak a molekulák világába, lehetővé téve az orvosbiológiai kutatásokban a molekuláris kölcsönhatások, sejtfunkciós és sejtmorfológiai paraméterek vizsgálatát egyedi molekula szinten akár élő szövetben is. A kollaborációs vizsgálatok során a vírusfertőzésekben, daganatképződésekben, immunológiai, gyulladásos és neurodegeneratív kórképekben szerepet játszó, a sejtmembrántól a citoplazmán át a sejtmagig érő jelátviteli útvonalak feltérképezését és terápiás célpontok pontos azonosítását végzik. Ez az egyedülálló műszerpark kiegészülve a meglévő mikroszkópokkal alkotja majd a PTE közös használatú molekuláris képalkotó laborját, a jobb kihasználtság és a kutatói támogatás elősegítés céljából.

Dr. Ábrahám István, a Pécsi Tudományegyetem, Általános Orvostudományi Karának professzora, az Élettani Intézet igazgatója, a projekt szakmai vezetője, a fejlesztésről elmondta: „A közvetlen népegészségügyi haszonnal járó kutatási területek új lendületet kaphatnak a projektnek köszönhetően. A kutatásokat magasabb szintre helyezzük és nemzetközileg kiemelkedő tudományos eredményeket érhetünk el, ha a vizsgálati módszereket élvonalbeli technológiákkal - STED-FLIM és STORM, élő sejtes egyedi molekula detekció felhasználásával, időkorrelált egyedi foton számláló mikroszkópiával, nagyfeloldású és érzékenységű anizotrópiás lézerpásztázó mikroszkópiával - egészítjük ki. Az unikális műszeregyüttes jelentősen növeli a hazai és a külföldi együttműködések számát.”

Prof. Dr. Ábrahám István, a projekt szakmai vezetője

A GINOP-2.3.3-15-2016-00030 néven futó projekt az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával valósult meg, mintegy 785 millió forint összegből, amelyet a Nemzeti Agykutatási Program is támogatott 100 millió Ft-al, és a PTE Általános Orvostudományi Kara 50 millió forinttal egészített ki. A kutatói program helyszíne a PTE Szentágothai János Kutatóközpont és a PTE Általános Orvostudományi Kar.

Kottász Gergely

PTE sajtóreferens

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni