close
CímlapEgyetemi életEinstein egyeteméről érkezett, Karinthy-től idéz

Einstein egyeteméről érkezett, Karinthy-től idéz

2019. április 25.

Prof. Paul Embrechts a Zürichi egyetemről (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich) érkezett Pécsre, kifejezetten abból a célból, hogy a Híres tudósok a PTE-n című rendezvénysorozat meghívottjaként tartson egy angol nyelvű előadást április 15-én a Tudásközpontban. Sokan voltak kíváncsiak a gazdasági kockázatelemzés változásait bemutató emeritus professzorra, akinek a biztosítási matematika a szakterülete, és igazán élményszerűen adta át tudását.

Paul Embrechts; fotó: Hubay József

A Közgazdaságtudományi Kar Kvantitatív Menedzsment Intézetének docense, Dr. Bugár Gyöngyi köszöntötte: „Nagy öröm számunkra, hogy Embrechts professzor, a kvantitatív, biztosítási matematika egyik legkiemelkedőbb kutatója, a RiskLab egyik alapítója elfogadta a meghívásunkat.” A professzor először az 1855-ben alapított ETH Zürich-ről beszélt, amelynek Albert Einstein és Neumann János is hallgatója volt, továbbá 21 Nobel-díjassal büszkélkedhet. Amikor magáról mesélt, említette, hogy privilégiumnak számít, és nagy megbecsülésnek örvend, ha valaki írt közös tanulmányt Erdős Pállal, a 20. század egyik legkiemelkedőbb magyar származású matematikusával. Minél közelebbi a tudományos kapcsolat Erdőssel, annál alacsonyabb ez a szám, ez az ún. Erdős-szám. „Én asztali teniszeztem Erdőssel” – tette hozzá nevetve a professzor.

Paul Embrechts; fotó: Hubay József

Majd Embrechts bemutatta az aktuárius szakma kialakulását, és a matematikai kockázatelemzés változását a történelem során, valamint a kihívásait is: „Ez egy nehéz, de rendkívül fontos szakma” – emelte ki a professzor. Felhívta a figyelmet a világban zajló globális változásokra, amelyek természetesen a társadalmi és technológiai hálózatokat is megváltoztatják:

„ha két embert véletlenszerűen kiválasztunk, hat ismerős választja el őket egymástól. Nos, ez a szám csökkenni látszik”

– magyarázta. A hat-lépés elmélet először Karinthy Frigyes 1929-es Láncszemek című novellájában bukkan fel: „Soha még ilyen kicsike nem volt a Földgolyó, mint amilyenné mostanában lett” – idézte a magyar írótól Paul Embrechts. Kutatások szerint ez a kapcsolat 2011-ben 4,74 volt a Facebook-on, 2016-ban már csak 3,57.

Paul Embrechts; fotó: Hubay József

Számos változás megy végbe a világban, és a biztosítási szakembereknek minden lehetséges kockázati tényezőt figyelembe kell venniük az önvezető autóktól kezdve, a környezeti katasztrófákon át a törvényi szabályzás változásáig. Ez kétségtelenül folyamatos kihívás elé állítja a biztosítási matematikusokat. Embrechts professzor javaslata szerint egy új, ötödik típusú aktuárius-oktatás és kutatás szükséges. „Az én meglátásom szerint az ötödik típusú aktuárius adat- és modellvezérelt, kritikus és szociálisan érzékeny felelős gazdasági döntéshozó egy folyton változó világban, amelyet a bizonytalanság vezérel” – fejtette ki a professzor. Majd hozzátette, hogy ahogy Stephen Hawking mondta:

„Az intelligencia a változásokhoz való alkalmazkodás képessége.”

Paul Embrechts; fotó: Hubay József

Az előadást követően a közönségnek volt lehetősége kérdezni a szakembertől, amivel sokan éltek is, volt, aki befektetési tippeket kért tőle, megint mások a Brexit esetleges következményeiről kérdezték, amelyre már a különböző cégek is igyekeznek előre felkészülni. A számos érdekes kérdés nyomán további témák és más tudományággal való kapcsolódási pontok merültek fel az izgalmas, tartalmas előadás alapján.

Paul Embrechts; fotó: Hubay József

Galéria az előadásról »

Tóth Mariann

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni