Ebben az évben is tárt karokkal várja a hallgatókat a Pécsi Tudományegyetem Nemzetközi Igazgatóságának Pécs Summer School Programja, mely igen nagyszámú képzéssel készül a nyárra. A programról dr. Pozsgai Gyöngyit, a PTE Nemzetközi Igazgatóság Study Abroad és Nyári Egyetem Iroda irodavezetőjét kérdeztük.
Mikor indult először a Pécs Summer School program, és milyen képzések várják idén a hallgatókat?
A programot 2016-ban hoztuk létre a Nemzetköziesítési Stratégiai Program részeként, azzal a céllal, hogy évről évre egyre nagyobb számú nyári egyetemet rendezzünk meg a Pécsi Tudományegyetemen. A fő cél az úgynevezett „Nyári Trimeszter” létrehozása volt, hogy a nyarat egyre több nemzetközi nyári egyetemi programmal színesítsük, különböző tématerületeken. A nagyszámú nyári egyetemi program révén mára a PTE piacvezetővé vált ezen a területen Magyarországon.
A nyári egyetemek erősítik az egyetem nemzetközi láthatóságát, bővítik nemzetközi képzési portfólióját, növelik a külföldi hallgatói létszámot, és nem utolsó sorban élettel töltik meg a várost nyáron, amikor már vége van a tavaszi szemeszternek. Így nyáron is ki tudjuk használni azokat az egyetemi facilitásokat, amelyek egyébként üresen állnának. A jól sikerült nyári programokat követően egyre több hallgató tér vissza a PTE-re szemeszter hosszúságú képzésre, vagy akár teljes diplomaprogramokra.
Az elmúlt évek bebizonyították, hogy nagyon nagy igény is van a Pécs Summer School programra, közben pedig mi is megtanultuk, milyen típusú programokkal érdemes előrukkolni. Nagy örömünkre egyre nő azoknak a karoknak a száma is, amelyekkel közösen valósítjuk meg ezeket a projekteket.
Különböző típusú programokat kínálunk a hallgatóknak és a partnerintézményeknek. Vannak úgynevezett nyitott nyári egyetemi programjaink, amelyekre bárki jelentkezhet a világ minden részéről. 2025-ben három 2 hetes nyitott nyári egyetemet hirdettünk meg, a European Studies, Leadership Skills, valamint Public Speaking and Debate Academy programokat. Továbbá 4 hetes programra is jelentkezhetnek a hallgatók: az International Human Rights Law and Debate Academy nyári egyetemre, melyet az Állam- és Jogtudományi Karral (ÁJK) közösen hirdettünk meg, és a European Studies and Leadership Skills kombinált programra.
Emellett amerikai partner egyetemekről is fogadunk hallgatói csoportokat, úgynevezett faculty-led programra, a saját oktatóikkal együtt. Az idei évben a University of Floridával közösen tartjuk az African Migrations Today: Focus on Central Europe elnevezésű programot, három hetes időtartamban.
Van egy harmadik típusú programunk, az úgynevezett tailor-made program, mely során a partneregyetem határozza meg a tudományterületet és a program hosszát, és mi ennek megfelelően valósítjuk meg a nyári egyetemet, kizárólag az adott intézmény hallgatói számára.
A közelmúltban PTE Rektori delegációja Kínába látogatott, ennek eredményeként a Nanjing Audit University hallgatócsoportja számára jogi témájú nyári egyetemet szervezünk idén Combating Corruption and Financial Crime in the 21st Century címmel. Az akadémiai programot az Állam- és Jogtudományi Kar biztosítja, a teljeskörű programszervezést a Study Abroad és Nyári Egyetem Iroda végzi.
A Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar oktatóival közösen valósítjuk meg a kínai University of Electronic Science and Technology hallgatócsoportja számára a European Studies című tailor-made nyári egyetemet. De hirdetünk programokat más kínai egyetemek számára az Egészségtudományi Karral együttműködésben is, New Trends and Techniques and Stress Management and Resilience témakörben. Nanjingi egyetemek részére pedig a Szentágothai János Kutatóközponttal közösen ajánlottunk ki egy virológia témájú programot, New Ways in Molecular Genetic and Genomic Research and Diagnostics címmel
Az EDUC Egyetemi Szövetség hallgatói számára is szervezünk idén nyári egyetemet, ami egy kutatás alapú képzés MSc és PhD hallgatók számára, Intercultural Sensitivity tématerületen. Ezt a programot a BTK-val, illetve a Cagliari Egyetem oktatóival közösen szervezzük.
Az idei év egyik újdonsága, hogy oktatók számára is kínálunk nyári egyetemet. Az Állam- és Jogtudományi Karral közösen dolgoztuk ki a Postmodern Practical Challenges of Human Rights című programot, melyre mongol partneregyetemek oktatóit várjuk.
A nyári egyetemeink sorát a Compostela Egyetemi Szövetséggel közösen megszervezésre kerülő online Debate Academy zárja, mely évek óta az egyik legnépszerűbb programja az egyetemi szövetségnek. A nyári egyetemek sikeres megrendezése érdekében számos ösztöndíjprogramot pályázunk meg. Évek óta elnyerjük a részvételt az Államközi nyári egyetemi ösztöndíjprogramban, valamint a Diaszpóra felsőoktatási ösztöndíjprogramban. A tavalyi év során sikerült fogadóintézményként bekerülni a brit Turing Scheme programba, és idén ismét fogadunk hallgatókat a CEEPUS program támogatásával is.
Jelenleg nagyon aktív toborzást folytatunk, és reméljük, hogy minél több hallgató fog érkezni a nyári egyetemeinkre. A programjainkat a PTE hallgatói számára is meghirdetjük, akik kedvezményes áron részt vehetnek ezeken a nyári egyetemeken.
A képzéseken túl milyen pluszokat tud nyújtani a Summer School a hallgatóknak, akik itt vannak nyáron egy számukra idegen országban, idegen közelben, egy viszonylag kicsi városban?
Speciális élményalapú oktatási környezetet biztosítunk számukra. A hallgatók nemcsak egy európai kultúrát ismerhetnek meg, de a világ minden részéről jelenlévő hallgatókkal tanulnak, szórakoznak együtt. Délelőtt tanórák, délután és este pedig kulturális és közösségi programok várják őket. Ezek között szerepel az ismeretterjesztés, például kvízest az európai kultúráról, és Interkulturális Est, amikor a hallgatók mutatják be a saját kultúrájukat. Sport és egyéb közösségi programok (magyar táncház, sárkányhajó verseny, darts verseny) is színesítik a programot. Emellett megismerik Pécs kulturális értékeit, életét a városnézés és a múzeumlátogatások során. Nyári egyetemeinket évek óta a Fényfesztiválhoz igazítjuk, hogy a hallgatóink részt vehessenek ezen a csodálatos városi rendezvényen is.
Jellemző, hogy mely országokból érkeznek hallgatók?
A világ minden részéről érkeznek, az Egyesült Államoktól Nagy Britannián át Japánig. Az Interkulturális Estünk többek között azért is annyira izgalmas, mert annyira különböző kultúrákból jönnek a hallgatók. Tavaly 4 kontinens 40 országából érkeztek a résztvevők.
A program az elmúlt években több elismerést is bezsebelt…
Kétszer nyertük el a Magyar Marketing Szövetség Marketing Gyémántdíját, ami nagyban köszönhető a kiváló csapatmunkának. Fantasztikus kollégáim vannak, Bartis Bíborka és Vecsánin Boglárka, akik hihetetlen lendülettel és energiával dolgoznak ezeken a programokon. A nyári egyetemek fontos résztvevői a magyar mentorhallgatók is, ők gondoskodnak arról, hogy egyrészt a hallgatók jól érezzék magukat, minden flottul menjen, másrészt a magyar kultúráról is minél több ismeretet szerezzenek.
A képzések elvégzésével a hallgatók mikrotanúsítványt is szerezhetnek?
Igen. Korábban oklevelet adtunk, de a tavalyi évtől az EDUC Egyetemi Szövetségben megvalósított közös fejlesztések alapján már mikrotanúsítványt is tudunk adni a hallgatóknak egy-egy program elvégzéséért.