close
CímlapEgyetemi életFeketén-fehéren a digitális oktatás fejlesztésért

Feketén-fehéren a digitális oktatás fejlesztésért

2023. február 27.

A digitális oktatáshoz kapcsolódó módszertanokat támogató kötetet adtak ki a Pécsi Tudományegyetem DOT szerkesztésében. A hiánypótló Fehér könyvet február 27-én mutatták be a PTE Szenátusi Tanácstermében.

2020 decemberétől, a pandémia második hullámának idején kezdett a PTE azon munkálkodni,

hogyan lehetne a hibrid és/vagy online oktatást a lehető leginkább a hallgatók tanulási folyamatát segítve optimálissá tenni.

A szakértői csapatnak a magja tavaly január 1-étől PTE Oktatás- és Tanulástámogató Központ (PTE DOT) néven immár önálló szervezeti egységként működik. A központ azzal a céllal jött létre, hogy segítse a digitális transzformációt az egyetemen, és támogassa az egyetem oktatóit és hallgatóit a digitális módszertanok használatában.


Fedeles Tamás, a PTE oktatási rektorhelyettese szerint: „A PTE DOT a digitális oktatáshoz kapcsolódó módszertani kérdések kapcsán tud segítséget biztosítani. Úgy is fogalmazhatunk, hogy a képzéseken és segítő anyagokon keresztül valójában keretrendszert nyújtunk, mely megtölthető számtalan digitális megoldással, módszerrel, eszközzel, platformmal. A legfontosabb, hogy az oktatók hatékonyan valósítsák meg kitűzött oktatási céljaikat, méghozzá a hallgatók megelégedésére. A központ által támogatott fő irány az úgynevezett „blended learning”, azaz egy olyan megoldás, amely rugalmas módon vegyíti a digitális megoldásokat a hagyományos oktatás elemeivel. Megtartja a hagyományos oktatás előnyeit, és ehhez igazítva használja azokat a technológiákat, eszközöket és módszereket, melyek hatékonyabbá teszik a tudásszerzés folyamatát.

A kulcs a szemléletváltás: a frontális helyett a tanulásra fókuszáló oktatás a cél”
– húzta alá dr. Fedeles Tamás.
A PTE DOT Fehér Könyv ennek a törekvésnek egy központi eleme, egy

olyan dokumentum, mely segíti a digitális megoldások iránt érdeklődő oktatók munkáját, akár a központ egyik képzésében vesznek részt, akár önállóan próbálnak boldogulni a digitális világ biztosította lehetőségekkel.

Vörös Zoltán, a PTE DOT vezetője szerint „a kötet struktúrája egyaránt támogatja a lineáris olvasást, és teszi lehetővé a kézikönyvszerű használatot. Azzal a céllal állítottuk össze, hogy a PTE DOT honlapjára feltöltött videós segítő anyagokkal és jógyakorlatokkal kiegészítve mindenki megtalálhassa a számára szükséges információt, tartalmat, támogatást.”


A DOT vezetője azt is hozzátette: „Ez a könyv az oktatókra koncentrál, ezzel is támogatjuk őket oktatási céljaik elérésében. Olyan szemléletformáló hátteret adunk, mely révén ki tudják használni a digitális világ előnyeit, és tartani a személyes kapcsolatot a hallgatókkal. Hosszú és rövidciklusú képzéseket is hirdetünk számunkra, a lehető legnaprakészebb tudással vértezve fel őket – a holnapi workshopon például az mesterséges intelligenciával, egyebek között a ChatGPT-vel is foglalkozunk.

Azok a platformok, eszközök egy része, melyeket a kurzusok digitalizációja kapcsán használunk, gyorsan változnak. A Fehér könyvben viszont összefoglaltuk mindazt, ami állandó tud lenni: ez a digitális tanulás háttere.

Aki nem tud a képzésekhez csatlakozni, annak az autodidakta módon való tanuláshoz is alap lehet.” 

„A könyv a hallgatót helyezi a középpontba, vagyis a teljes tanulási folyamatot a hallgató szükségletei köré építve szemlélteti” – mondta el Fodorné dr. Tóth Krisztina, a Fehér könyv szerkesztője a kötet szerkezetét ismertetve. Hozzátette: „Ahhoz is támpontot ad, hogyan álljon neki egy kurzus digitalizáláshoz az oktató. A mi, miért, hogyan kérdések megválaszolása után pedig egy pillanatfelvételt is mutatunk a kötet zárásakor rendelkezésre álló leghasznosabb digitális eszközökből, egyfajta szerszámosládát is adva az oktatók kezébe.”

A Fehér könyv a hagyományos mellett digitális formában is elérhető a DOT weboldalán.

Harka Éva

Harka Éva

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni