close
CímlapEgyetemi életFelvételi információk személyre szabva

Felvételi információk személyre szabva

2023. október 20.

Új felvételi rendszer és egy olyan fesztivál, ami egyszerre tömegrendezvény és személyre szabott. Győrffy Zoltánnal, a PTE Rektori Kabinet Kapcsolati Igazgatóság vezetőjével az október 27-i Kultúrfeszt előtt beszélgettünk.

Mi marad, és mi lesz új a Kultúrfeszten?
Az alapvető cél változatlan: a felvételi kapcsán szeretnénk tájékoztatást adni és egyúttal bemutatni azt a sokszínűséget, amit a Pécsi Tudományegyetem jelent. Elemeztük a tavalyi rendezvényt, figyelembe vettük a visszajelzéseket, és azokra a tevékenységekre fókuszálunk, melyek népszerűek voltak. Emiatt egy picit kevesebb lesz a szórakoztató elem, és több az informatív program. 2022-ben nagy hangsúllyal voltak koncertek - most is lesznek, de kisebb színpadokon, kisebb produkciók, kiegészítő jelleggel.
Azokat a pontokat övezte a legnagyobb érdeklődés, melyek az információáramlást segítették. Pillanatok alatt beteltek a regisztrációköteles, személyre szabott tanácsadások. Nagyon sokan mentek oda kérdezni a standokhoz - emiatt ezeket kibővítettük, hogy többen és kényelmesebben odaférjenek, tudjanak személyesen kérdezni. Sokan voltak a tájékoztató előadásokon is, idén ez kiemelten fontos lesz, hiszen

a 2024-es új felvételi eljárással kapcsolatban megpróbálunk minden karra és minden szakra vonatkozó részletet ismertetni.

Ha valaki még nem döntötte el, hogy milyen szak felé szeretne elindulni, segítségére lehetnek azok a karriereket, életpályákat bemutató beszélgetések, amik különböző kisebb színpadokon zajlanak majd. Első kézből lehet információkat kapni arról, hogyan lehet például akadémiai, egyetemi, gazdasági karriert építeni, a gyakorlati példák révén a felvételi tájékoztatóban szereplő jól vagy kevésbé jól hangzó szakok és fogalmak is értelmet nyernek. Az is fontos, hogy egy szak kiválasztása nem feltétlenül jelent végleges és megváltoztathatatlan döntést, hiszen a legtöbb, a PTE-n megszerzett diplomával nagyon széles spektrumon lehet elhelyezkedni, illetve a lehető legváltozatosabb továbbképzési modellt is fel lehet építeni az intézményünkön belül az alapfokútól a doktori képzésig.

Már tavaly is nagyon sokan voltak... hány embert vártok, illetve mennyire vagytok felkészülve arra, hogy nem csak pécsiek lesznek jelen?
Eredetileg regionális rendezvénynek szántuk a pályaválasztási fesztiválunkat, így bennünket is meglepett, hogy ehhez képest itt Győrtől Szegedig, Budapesttől Pápáig mindenhonnan érkeztek tavaly látogatók. Nagyon örültünk, hogy háromezren eljöttek és kicsit betekintést nyertek abba, mi is a Pécsi Tudományegyetem. Azt gondolom, egy nap alatt át lehet érezni a PTE szellemiségét, közelebb lehet kerülni hozzánk. Bízunk benne, hogy idén sem lesznek kevesebben, mint tavaly. Talán egy kis nehezítés, hogy

bevezettünk egy kötelező digitális regisztrációt.

Erre egyrészt azért van szükség, hogy elkerüljük a helyszíni sorban állást, mi is jobban tudjuk tervezni a várható létszámot, másrészt az applikáció révén majd zökkenőmentesen be lehet jutni a rendezvényre, meg lehet szerezni az iskolai igazolást. Az app révén ráadásul a rendezvény után is szívesen maradunk kapcsolatban az érdeklődőkkel, kevésbé redundáns módon, sokkal személyre szabottabban tudunk nekik információt kínálni a felvételi kapcsán.
Mint minden újdonság, ez is kihívás, kicsit tartunk is attól, hogyan fogadják majd, de bízunk abban, hogy siker lesz. Már eddig is mintegy ezren regisztráltak be, és még az utolsó hét, amikor tavaly is a legtöbben jelentkeztek, visszavan. Ez az applikáció saját fejlesztés: a Műszaki és Informatikai Karral vállvetve, hosszú távra tervezzük. Azt gondolom, ez egy jó út afelé, hogy a személyes találkozó után a digitális térben is tudjuk tartani a kapcsolatot, és akár építeni erre más tevékenységeket is.

Amikor te anno jelentkeztél az egyetemre, hogyan tájékozódtál?
Akkor még nem voltak még applikációk, sem mobiltelefonok. (nevet) Én még az a generáció vagyok, aki nyomtatott könyvekből és  felvételi tájékoztatókon kapott írásos anyagokból kapott információkat. Az a szerencsém, hogy viszonylag korán kialakult, hogy mivel szeretnék foglalkozni, bevallom, nem is nagyon szorultam rá arra, hogy szélesebb körben tájékozódjak. Az, hogy a későbbiekben hogyan alakult a saját életpályám, már más kérdés – az élet alakítja az ember sorsát, nem biztos, hogy egy választott szak markánsan meghatároz egy teljes életutat, viszont az egyetemi évek alatt megszerzett tudás és kapcsolatrendszer sokáig elkísér.

Az előző rendezvény visszajelzéseiben az érdeklődők nagyrészt a személyre szabott tanácsadásokat, információkat jelölték meg a legfőbb pozitívumként. Ezt hogyan lehet elérni egy tömegrendezvénynél?
Egyrészt úgy, hogy több mint 200 szervező és előadó van, akik a középiskolások és szüleik rendelkezésére állnak a helyszínen. Mindannyian kellően felkészültek, és megpróbálnak segíteni, a Kultúrfeszt négy-öt órás időtartama alatt a lehető legtöbb emberrel beszélgetni. A Pécsi Tudományegyetem arra törekszik - és ezt nem csak a Kultúrfesztről, de az Educatio kiállításról érkező visszajelzések is alátámasztják -, hogy a jelentkező számára optimális segítséget és információt nyújtsa. Értelemszerűen nekünk az a legjobb, ha minél többen a PTE-re jelentkeznek. De ha kiderül, hogy valaki nem a Pécsi Tudományegyetemen

találja meg azt a képzést, ami számára az optimális

- mondjuk valójában állatorvos szeretne lenni, akkor azt fogjuk javasolni, hogy menjen állatorvosnak. Hiszem azt, hogy az őszinte, nyílt kommunikáció mindig megtérül. A célunk nem az, hogy minden áron bennünket válasszanak, hanem hogy a PTE-n majd hallgatóként azzal találkozzanak, amit elképzeltek, amit ígértünk, és szerezzenek egy jó diplomát. Ehhez sokat kell beszélgetni, megfelelően tájékozódni – voltaképpen ezért dolgozik a Kultúrfeszt minden egyes szervezője, hogy mosolygósan, emberközeli módon, de megfelelő információkkal tudjon segíteni az érdeklődőknek.

Harka Éva

Harka Éva

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni