close
CímlapEgyetemi életFontos képzéseket indít a PTE Székelyudvarhelyen

Fontos képzéseket indít a PTE Székelyudvarhelyen

2022. április 04.

Alap- és mesterképzést indít a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar (PTE ETK) a határon túli Székelyudvarhelyen. Első körben ápoló és egészségügyi menedzser képzésekkel indulhat el a PTE ETK újabb kihelyezett képzőhelyén az oktatás 2022. szeptemberében, mindezzel mérföldkőhöz érkezett nem csupán a Pécsi Tudományegyetem, de a székelyföldi felsőoktatás is.

A PTE ETK már bizonyította, hogy nem csupán az anyaországon belüli képzési helyek számával viszi házhoz a tudást, és teljesíti küldetését, de kiemelt célként figyel oda a határon kívül ragadt magyarokra is, hiszen már többéves múlttal rendelkezik a délvidéki Zomborban, ahol a meglévő ápoló képzés mellett további képzési portfolióbővítésért dolgoznak

Ez a tapasztal vált megkérdőjelezhetetlenül relevánssá a székelyudvarhelyi képzés elindításában. A kar célja kétségkívül az, hogy az anyaországban szerzett tapasztalatokat, jó gyakorlatokat, tudásbázist és tudományos, kutatási kapcsolatokat és eredményeket Székelyföldön is átadhassák, ezzel

elősegítve ennek a régiónak az egészségügyi szakember utánpótlását, a fiatalok helyben tartását, a diaszpóra magyarság, a határon túli értékek megőrzését, fejlesztését.

Az ápoló képzéssel olyan egészségügyi szakembereket kívánnak képezni helyben, akik rendkívüli szakmai felkészültségükkel alappillérei lehetnek az egészségügyi ellátás valamennyi dimenziójának.

Kuriózum továbbá az anyaországban, Pécsett már többéves múlttal rendelkező egészségügyi menedzser mesterképzés is, amely a különböző egészségügyi rendszerek költséghatékonyságát, az adott betegellátási folyamatok finanszírozásának modelljeit mutatja be, így egy igen komplex rendszerszemléletet biztosít a hallgató számára a finanszírozás, az ellátások elérhetősége és a különböző rendszerek hatékonysága között.  

„Pécsen EU-támogatással sikerült létrehozni egy olyan MediSkillsLabot, amely intenzív terápiás szakemberek, aneszteziológusok képzését biztosítja. Hasonlót szeretnének Székelyudvarhelyen is létrehozni. Hiszem azt, hogy ez a munka a helyi magyar közösség javára szolgálhat, egyúttal tovább erősítheti a már meglévő, igen pozitív baráti kapcsolatainkat is” - fogalmazott Dr. habil. Verzár Zsófia, a PTE ETK oktatási dékánhelyettese.

Dr. Szili Katalin, a Kárpátmedencei autonómiatörekvések egyeztetéséért felelős miniszterelnöki megbízott, és a Pécsi Tudományegyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumi tagja elmondta: „A legjobb szakemberekkel biztosítanak majd minőségi képzést, és ezzel nemcsak a magyarság ügyét, hanem Románia érdekeit is szolgálják, hiszen a betegségnek nincs nemzetisége." Arra is kitért, hogy a modellváltáson átesett Pécsi Tudományegyetem nemzeti hálózati centrummá válik.

Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet vezetője olyan álomnak tartotta a képzés beindítását, amire néhány éve még gondolni sem mertek a helyi szakemberek. Mint felidézte: a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központban (SZÉK) 1998 óta, amikor még ő volt a város polgármestere, folyamatosan indultak egyetemi képzések magyarországi partnerintézményekkel közösen. A Pécsi Tudományegyetem immár a hatodik magyarországi partnere a SZÉK-nek.

Ágoston István, a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar dékáni megbízottja elmondta:

"A koronavírus-világjárvány ráirányította a figyelmet arra, hogy egy ország akkor tud megküzdeni a kihívásokkal, ha jó az egészségügye, magasan képzett egészségügyi szakdolgozói vannak."

Hozzátette: az elindítandó képzések egy része távoktatásban, másik része jelenléti oktatásban indul, és számítanak a helyi szakemberekre is.

Kottász Gergely

Kottász Gergely

PTE sajtóreferens

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni