close
CímlapEgyetemi életHogy a nyelvtanulás élmény is lehessen!

Hogy a nyelvtanulás élmény is lehessen!

2021. augusztus 30.

A Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara (PTE BTK) által lebonyolított projekt révén 14 középiskola mintegy 2300 diákja tapasztalhatta meg a tevékenységközpontú, aktív nyelvtanulás hatékonyságát, így válhatott magabiztosabb nyelvhasználóvá és nyert motivációt a további nyelvtanuláshoz.

Az „Élményközpontú nyelvtanulás módszertani és tartalmi kidolgozása és megvalósítása középiskolás tanulók nyelvtudásának fejlesztésére a Pécsi Tudományegyetemen” elnevezésű projekt sikeres szakmai megvalósításban a PTE BTK Angol Alkalmazott Nyelvészeti Tanszéke és a Germanisztika Intézet oktatói, több mint 100 angol és német tanárszakos hallgató és mintegy 40 nyelvszakos középiskolai mentortanár működött közre.

A közelmúltban zárult projekt megvalósítása során kialakult COVID világjárvány és a hozzá kapcsolódó korlátozások miatt sok előzetesen vállalt, személyes kontaktot igénylő tevékenységet nem lehetett a tervezett formában megvalósítani, de a programok online térbe való átszervezése után a projekt sikeresen megvalósult, a kitűzött céljait elérte.

A több mint 340 millió forintos támogatással járó, európai uniós forrásból finanszírozott projekt kiemelt célja volt, hogy a tanórai nyelvoktatást kiegészítő, élmény alapú nyelvtanulási, nyelvgyakorlási lehetőségeknek köszönhetően javuljon a középiskolás diákok nyelvtudása, a nyelvtanulással kapcsolatos attitűdje és motivációja, növekedjen a B2 szintű nyelvvizsgát vagy az azzal egyenértékű, sikeres emelt szintű idegen nyelvi érettségit tevő diákok száma.

Ennek érdekében számos élmény alapú angol és német nyelvi programon vehettek részt a diákok. Ilyenek voltak a tanárszakos hallgatók által a középiskolásoknak tartott nyelvtanfolyamok, nyári táborok és társalgási klubok, melyek során a középiskolások életszerű, ugyanakkor szórakoztató, játékos feladatok közben használták az angol vagy német nyelvet. A foglalkozásokat tartó egyetemi hallgatók számára is értékes tapasztalatszerzési és tanulási lehetőséget biztosított a projekt: folyamatos módszertani segítséget kaptak középiskolai és egyetemi mentortanáraiktól, a diákok interaktivitását, kooperációját, kreativitását igénylő módszereket próbálhattak ki, megtapasztalták az online tanítás kihívásait.

Autentikus nyelvgyakorlási lehetőségeket kínáltak a partneriskolák tanulói számára a PTE-n tanuló külföldi diákokkal megvalósult személyes találkozók, kerekasztal-beszélgetések, a ZDF német tv-csatorna aktuális ifjúsági sorozataival megismertető - a járvány miatt online térbe áthelyezett - német filmklubok, vagy a nyári online bécsi és angliai intenzív nyelvtanfolyamok anyanyelvű tanárokkal.

A járványt megelőző időszakban több sikeres külföldi tanulmányút valósult meg a projekt keretében. 100 középiskolás diák nyelvi-kulturális programon vett részt Angliában, ahol az egyhetes gazdag program a napi öt nyelvórán túl további élményalapú tanulási tevékenységeket kínált: a diákok interjúkat készítettek helyi lakosokkal, kutatást végeztek projektjeikhez, angol idegenvezetők segítségével ismerkedtek Devon megye óceánparti városainak történelmével és látnivalóival, angol családoknál laktak.

Angliában is jártak a projektben résztvevő diákok

Mintegy 500 németül tanuló diák vett részt grazi tanulmányi kiránduláson, ahol a világörökségi helyszíneken a tanulók nyelvtudására szabott anyanyelvű idegenvezetőket hallgatva elégedetten állapították meg a diákok: érdemes németül tanulni, jól értik a német nyelvű idegenvezetést.

Nem kevésbé fontos célja volt a projektnek a középiskolai nyelvtanárok számára módszertani továbbképzések megvalósítása, melyek a most kidolgozott és kipróbált alternatív képzési formák hosszabb távon történő alkalmazását alapozhatják meg.

A projektről bővebb információ, fotók, videók és minden egyéb megtalálható a projekt honlapján: http://nyelvtudas.btk.pte.hu/

Kottász Gergely

Kottász Gergely

PTE sajtóreferens

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni