close
CímlapEgyetemi élet„Innovatív egyetemet képzelek el”

„Innovatív egyetemet képzelek el”

2020. október 26.

Interjú Decsi Istvánnal, a PTE kancellárjával

Az első kérdés adja magát: miért is döntött amellett, hogy megpályázza ezt a posztot?
Ha valaki mélyen kötődik az otthonához, Pécshez, ahol született, felnőtt és ahol családot alapított, talán természetes igény, hogy hozzá kíván járulni a város fejlődéséhez. A múltban is olyan célokért dolgozhattam, amelyek a közjót szolgálták. A hétköznapokban sokszor hallani elégedetlen hangokat, sokszor érezzük úgy, hogy akár a környezetünkben, akár munkahelyünkön, hogy vannak olyan körülmények, amelyeken változtatnánk. Kérdés az, hogy

vajon megtesszük-e a tőlünk telhetőt azért, hogy valódi pozitív folyamatokat indítsunk el?

Számomra Pécs és Magyarország kiemelkedően fontos. Az egyetem egy olyan megkerülhetetlen és fontos szereplője a régió, a jelen és felnövekvő generáció jövőjének, amely, ha jól működik, a pozitív változások, társadalmi és gazdasági erősödés motorja lehet. Ennek a motornak a sikeres működéséhez, fejlesztéséhez szeretnék a lehető legnagyobb odaadással hozzájárulni. Egy innovatív egyetemet képzelek el, ahol a sokrétű akadémiai területre építő piacorientált szemlélet, tisztelve a jelen és a múlt eredményeit képes valós hatást kifejteni nem csak a Dél-Dunántúl gazdaságára, de hozzájárul a társadalmi jólét fejlődéséhez, jövőképet ad az itt született embereknek és vonzza az ország, vagy a világ más területeiről érkező tehetségeket.

Gazdasági végzettséggel, gazdasági tapasztalatokkal érkezett a Pécsi Tudományegyetemre - hogyan tudja ezeket beépíteni, hasznosítani az elkövetkező öt évben Önre váró feladatokba?
Az egyetem egy összetett, de gazdasági alapokon működő rendszer, amely akkor válhat még sikeresebbé, erősebbé, ha az értékei mellett gazdasági lehetőségeivel és felelősségével is tisztában van. A gazdálkodási fegyelem már nem csak elvárás, de alapfeltétel, amelyre minden egyéb folyamat ráépíthető. Az így felépülő, működésében akár állami forrásoktól lépésről lépésre függetlenedő intézmény ellenálóbb lesz a külső hatásoktól, gyengesége csökkentése révén is már erősödik. A múltban több sikeres gazdaságfejlesztési tárgyalásban, nagyvállalatok Pécsre csábításában vehettem részt. A közvélemény számára legtöbb esetben csak az eredmény látható, ugyanakkor kitartó, sok esetben akár több éves háttérmunka is megelőzte azt, hogy egy világcég a települések szoros nemzetközi versenyében végül Pécset választotta. A munka során testközelből tapasztalhattam meg a vállalatok döntési mechanizmusait, a világ élvonalába tartozó vállalkozói attitűd jellegzetességeit. Ezt a tapasztalatot szeretném kancellári munkám során is kamatoztatni.

Tisztelem az akadémiai munkát, fontosnak tartom a folyó és tervezett kutatásokat, mindemellett és ahhoz, hogy ezek a jövőben még magasabb szinten folytatódhassanak elengedhetetlen a vállalkozói szemlélet erősítése, az egyetem piacorientált pozícionálása.

A külső és belső erőforrások, igények, piaci követelmények és innovációs folyamatok, trendek állandó monitorozására van szükségünk. A Pécsi Tudományegyetemnek úgy kell jelen lennie a régió életében, hogy önmagával is a végletekig tisztában van, így lehetünk hitelesek és jó partnerek a köz-, a versenyszféra és társadalom számára.

Milyen módon és ütemezésben ismerkedik az egyetem gazdálkodásával, működésével?
Az első hetek nagyon intenzíven teltek, és nincs szándékomban ezen változtatni. Mint említettem, az egyetem egy kifejezetten komplex rendszer, nincs olyan terület, amelyre azt mondhatnánk, hogy ez nem fontos. Ezért már az első héten elkezdtem ütemezni a karok, gazdálkodási egységek felkeresését, folyamatos egyeztetéseken vettem részt és persze zajlik a kancellária vezetésének átadás-átvételi folyamata is. Természetesen nem az ismeretlenbe érkeztem, hiszen már korábban is volt kapcsolatom egyes egyetemi területekkel, illetve pályázatom készítése során is felhasználtam az elérhető ismeretanyagokat, tehát több folyó beruházással, pályázattal kapcsolatban is rendelkeztem háttérinformációval. Ugyanakkor számos területre most van először komoly rálátásom, így ezeket minél előbb szeretném a lehető legjobban megismerni. Azt látom, hogy az elmúlt években az egyetem lépett előre a gazdálkodás kihívásinak leküzdésében, eredményeket ért el infrastrukturális fejlesztések területén és sok értékes oktatásfejlesztési, kutatási munka folyik.

Melyek azok a kulcsfontosságú lépések, amelyeket Ön szerint már a közeljövőben meg kell tenni?
Erre a kérdésre a konkrét választ csak a jelenleg zajló átadás-átvételi folyamatok lezárásával és a szükséges információk, adatok összesítését, elemzését követően lehet majd megadni. Fontos, hogy a kancellária a jövőben olyan formában tudjon működni, amely a leginkább szolgálja az akadémiai munka sikerét, segíti a régió fejlődését és a harmadik misszió területén is nagy hozzáadott értéket képes felmutatni. Minden változás esetében ezt kell szem előtt tartani, így egy rugalmas, a környezet igényeire, változásaira gyorsan reagáló rendszer jöhet létre.

Az idei évben jelentős forrásmegvonás érte a koronavírussal szembeni küzdelemben erőn felül teljesítő Pécsi Tudományegyetemet. Mit tehet a kancellár a kompenzáció kapcsán?
Ahogy korábban említettem,

szükséges az egyetem gazdálkodási önállóságának az erősítése, többek közt azért, hogy az intézmény minél inkább ellenállóbb legyen a külső hatásokkal szemben.

A koronavírus járvány okozta világméretű válsághelyzet, amelynek gazdasági vetülete is kiemelkedik az elmúlt évtizedek krízisei közül nem várt terhet rótt egész Európára. Ezt a kihívást első lépésként mértékletességgel, erősödő pénzügyi fegyelemmel lehet kezelni. Azt láthatjuk, hogy nem maradtunk egyedül. Épp pár napja jelent meg a Magyar Közlönyben, hogy a kormány 5,73 milliárd forintos támogatást biztosít a Pécsi Tudományegyetem számára, hogy a Modern Városok Program keretében jelenleg is futó kapacitás-fejlesztések bővítése, a kutatási potenciál erősítése gördülékeny módon haladhasson. Amennyiben a PTE pénzügyi kihívásokkal nézne szembe meg fogjuk találni azokat a gazdasági megoldásokat, amelyek lehetővé teszik azt, hogy az itt folyó munka megfelelő szinten folyhasson.

Minden vezetőcsere kapcsán óhatatlanul felmerülő kérdés, tervez-e strukturális átalakítást a Kancellárián?
Az egyetemi rendszer folyamatosan változik. Ahogy az elmúlt években vagy hónapokban is számos strukturális átalakítás történt, úgy biztos vagyok benne, hogy a jövőben is fog. Nem szabad azonban szem elől tévesztenünk azt, hogy az intézményi struktúra átalakítása, finomhangolása soha nem cél, hanem csak egy eszköz. Ahogy változnak az egyetemet érő kihívások, feladatok, ahogy átalakul a gazdasági környezet, úgy új igények merülnek fel. Szükségünk van egy ehhez megfelelően illeszkedő belső rendszer felépítésére, amely képes kezelni az új helyzetet és megfelelően reagálni a felmerülő igényekre. Nincs azonban olyan rendszer, amely végleges, mindig készen kell állni arra, hogy kisebb-nagyobb változtatásokkal fentartsuk, vagy meginkább javítsuk a hatékonyságot. Fontos, hogy a vezetés minden területen folyamatosan visszajelzéseket szerezzen az intézményünk működésének hatékonyságáról és a jogszabályok, illetve a gazdálkodás adta keretek közt beavatkozzunk ott, ahol ez indokolt.

Hogyan látja Pécs és a PTE helyzetét gazdasági szinten? Mit gondol, kancellárként hogyan tud ennek javításához hozzájárulni? Várható-e, hogy még jobban összefonódik az egyetem Pécs városával és a régióval?
Pécsett és a régióban az utóbbi években felgyorsult a gazdasági fejlődés. Több világcég is beruházásokat, fejlesztéseket indított a városban és ennek köszönhetően helyben is egyre nagyobb igény mutatkozik a képzett, PTE-n végzett hallgatók munkájára. Hiba lenne a város és az egyetem jövőjét külön vizionálni, ez egész egyszerűen felelőtlen magatartás volna.

Én a párbeszédben gondolkodom, egymás erősítésében.

Őszintén hiszem, hogy a városok, a megye, de a régió más településeinek vezetői is a fejlődés pártján állnak és ezért hajlandók közös nevezőkben gondolkodni. Ha ez valahol mégis hiányzik, akkor ott nagyon nagy a probléma. A kancellárián mindent meg fogunk teremteni ahhoz, hogy a közös munka feltételei bárkivel adottak legyenek, aki érdekelt a sikerben. Ez a siker pedig nem csak a megye, a települések vagy az intézmény életében hozhat pozitív változásokat, de az itt élő és ide érkező embereknek is. Több, szélesebb körű munkalehetőség, hatékonyabb vállalkozások, erősödő, innovatív KKV szektor és nemzetközi szinten is jelentős tudományos sikerek jelenthetik a mindannyiunk számára jövedelmező eredményeket.

A munkatervek mellett mi az, amit az egyetemi polgárok a kancellárról, mint magánemberről megtudhatnak, akár családról, vagy hobbiról?
Nagycsaládos édesapa vagyok, három kislánnyal és egy kisfiúval. Ők adnak nekem erőt ahhoz, hogy a problémákban kihívást, a nehézségekben lehetőséget lássak. Remélem, hogy a gyermekeim generációja felnőttként majd egy olyan városban élhet, amely ide köti őket, ahogy az velem is történt.

UnivPécs

UnivPécs

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni