Klimo György egykori éremgyűjteményét idézték meg a PTE Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont Történeti Gyűjtemény Osztály Klimo Könyvtár numizmatikai napján november 27-én, melyen baranyai éremgyűjtők is szép számmal voltak jelen.
Az antik ezüst- és bronzpénzekből, valamint középkori magyar királyaink pénzveréséből származó érmekiállítást Csóka-Jaksa Helga, a Pécsi Tudományegyetem Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont főigazgató-helyettese, Raýman János numizmatikus, a Magyar Éremgyűjtők Egyesületének Baranya megyei elnöke, a Pécsi dénár: A baranyai éremgyűjtők híradója alapító szerkesztőségi tagja, valamint Szabó Kristóf könyvtáros, numizmatikus, a Pécsi Tudományegyetem Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont munkatársa nyitották meg.
A kiállítás, mely a Klimo250 emlékévhez kapcsolódik, Klimo püspök 18. századbeli kultúraszervező és művelődéspártoló tevékenységéről kíván megemlékezni. Az ünnepélyes megnyitót követően Szabó Kristóf „Numizmatikáról, éremtani régi könyves művek, numizmatikai kutatás és kiállítás a Klimo Könyvtárban” címmel tartott szakmai előadást. A jelenlegi kiállítás anyaga az előadó saját családi gyűjteményéből származik.
„A kamarakiállítás célja, hogy megidézzük a püspök éremgyűjteményét, ezáltal is emelve az emlékév fényét. Megidézésre sajnálatosan azért van szükség, mivel a püspök egykori pompás éremgyűjteményének jórészét bő két évszázaddal ezelőtt ellopták” – mondta Szabó Kristóf, aki kiemelte, „ez a bemutatókiállítás, nem összevethető a püspök egykori éremkollekciójával, melyben több százas nagyságrendben fordultak elő antik arany- és ezüstpénzek, középkori magyar aranyforintok, garasok és tallérok, hogy csak a nagyobb értékű vereteket említsem.”
A kiállítás a Klimo kollekció 18. századi katalógusait is figyelembe véve, olyan verettípusok beválogatásával készült, melyek egykoron előfordultak, vagy előfordulhattak a püspök érméi között. Az érmekiállítás összesen 37 érméből áll (36 eredeti, 1 hamis): 7 antik pénz, 15 Árpád-ház korabeli, 10 vegyesházi, és 5 érme Habsburg-királyaink kibocsátásából. A magyar érméken keresztül az érdeklődők kis betekintést kaphatnak a numizmatika világába, valamint az ezeréves pénzverés történetébe is.
A kiállítás 2025. április 30-ig tekinthető meg.