A Pécsi Tudományegyetem fontosnak tartja, hogy polgárai a lehető legnagyobb biztonságban folytathassák tanulmányaikat, végezhessenek oktató, kutató munkát, vegyenek részt szakmai gyakorlatokon. A legfontosabb tudnivalókról a hallgatókat a Neptunon keresztül már tájékoztatta a PTE. Ezen túl összeállítottunk egy olyan anyagot is, mely a koronavírus (COVID-2019) kapcsán leggyakrabban feltett kérdésekkel kapcsolatban ad tájékoztatást.
A szezonális, főleg közösségben terjedő megbetegedések megelőzése érdekében az egyetem vezetése a kezdetektől folyamatosan lépéseket tesz, szakszerű intézkedéseket hoz a főhatóságok iránymutatásai alapján.
A vírusról
Honnan lehet tudni, hogy melyek a koronavírus kapcsán esettanulmányokkal érintett területek?
Hogyan előzhetem meg a fertőzést?
Mikor kell arra gyanakodni, hogy esetleg valaki koronavírussal fertőzött?
Mit lehet tudni a vírus jelenlegi kutatásáról?
Utazás
Kevesebb, mint két hete olyan helyen jártam, ahol esethalmozódás fordult elő. Mit tegyek?
Mi a teendő, ha valaki olyan emberrel találkozik, aki a járvánnyal érintett országban járt?
Nem hivatalos kiküldetésben, de jártam veszélyeztetett területen. Mi a teendőm?
A PTE idősebb polgárainak
A PTE rendelkezései
Mit tesz a Pécsi Tudományegyetem azért, hogy megfékezze a járványt?
A vírus emberről-emberre történő átvitele igazolt, terjedési módja cseppfertőzés és a fertőzött váladékokkal történő direkt vagy indirekt kontaktus.
Honnan lehet tudni, melyek a koronavírus kapcsán esethalmozódással érintett területek?
Az aktuális helyzetről és újabb érintett területekről tájékozódni lehet a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) honlapján is (https://www.nnk.gov.hu/), továbbá felvilágosítás kérhető két országos zöld számon: 06-80-277-455 és a 06-80-277-456. Az információs vonalakon a hét minden napján 24 órában, mobil- és vezetékes telefonról is tárcsázhatók. Továbbá http://www.egeszseg.hu/koronavirus-tajekoztatok linken tájékoztató anyagok érhetők el.
Hogyan előzhetem meg a fertőzést?
Jó hír, hogy a fertőződés kockázata jelentősen csökkenthető néhány egyszerű higiéniai szabály betartásával, melyeket az alábbiakban foglaltunk össze. Kérjük, hogy e szabályok betartására fokozott figyelmet fordítson – akár csak a jelenleg is még folyamatban lévő influenzajárványra való tekintettel is.
- Rendszeresen mosson szabályosan kezet és tartsa be az alapvető higiénés ajánlásokat és köhögési/tüsszentési etikettet! Hívja fel mások figyelmét is arra, hogy így tegyenek!
- Mosatlan kézzel ne nyúljon a szemeihez, a szájához, vagy az orrához. Kerülje a fizikai érintkezéssel járó szokásos köszöntési formákat, mint például az kézfogás, csók, stb.
- Kérjük, kövesse az egyetemi campusokon elhelyezett instrukciókat a helyes kézmosásról, és higiéniai rendszabályokról, valamint használják a főbejáratoknál elhelyezett kézfertőtlenítőket!
- Egészségügyi maszkot (sebészi szájmaszkot) csak akkor viseljen, ha már influenzás tünetei vannak.
- Tájékozódjon megbízható forrásokból! Kövesse a WHO honlapján (https://www.who.int) elérhető helyzetjelentéseket.
Mikor kell arra gyanakodni, hogy esetleg valaki koronavírussal fertőzött?
Ha az elmúlt 14 napban a fent jelölt országokban járt, vagy érintkezett olyan emberrel, aki ott járt, ÉS lázas, száraz köhögés gyötri, vagy légzési nehézségei, légszomja van, kérjen információt a 06-80-277-455 és a 06-80-277-456 számokon, illtve forduljon a PTE KK Sürgősségi Betegellátó Osztályhoz (vagy a Háziorvosi Szolgálathoz (https://haziorvos.pte.hu/).
Szekszárdon a Tolna Megyei Balassa János Kórház Sürgősségi Osztályához (Szekszárd, Béri Balogh Ádám u.),
Szombathelyen a Markusovszky Kórház Sürgősségi Osztályához (Szombathely, Markusovszky u. 5.),
Kaposváron a Somogy Megyei Kaposi Mór Kórház Sürgősségi Osztályához (Kaposvár, Tallián Gyula u. 20–32.)
Zalaegreszegen a Zala Megyei Szent Rafael Kórház Sürgősségi Osztályához (Zalaegerszeg, Zrínyi Miklós u. 1.)
Mit lehet tudni a vírus jelenlegi kutatásáról?
A kormány tíz munkacsoportot állított fel a járványügyi helyzet kezelésének érdekében. A koronavírus-kutatócsoportot Jakab Ferenc professzor, a Természettudományi Kar dékánhelyettese vezeti. További infók ezen a linken.
A vírus genomját is a PTE kutatói fedezték fel. Részletek ezen a linken.
Mi a teendő, ha valaki olyan emberrel találkozik, aki a járvánnyal érintett országban járt?
Fokozottan tartsa be a „Hogyan előzhetem meg a fertőzést?” kérdésnél leírtakat.
Kevesebb, mint két hete olyan helyen jártam, ahol esethalmozódás fordult elő. Mit tegyek?
Magyarországra érkezése után 14 napig maradjon otthon, és csökkentse minimálisra a másokkal való kontaktust. Hallgatóként az óralátogatás alóli felmentést a tanulmányi osztályon szerezhet.
A PTE 2020. március 6-i rektori és kancellári együttes utasítása szerint az Egyetem nem engedélyez kiküldetést olyan területre, ahol a járványügyi hatósági intézkedés érvényben van a Nemzeti Népegészségügyi Központ utazáskor aktuális jelentése alapján (az aktuális lista a https://www.nnk.gov.hu weboldalon olvasható). A veszélyeztetett területre már elrendelt, de meg nem kezdett kiküldetéseket visszavonja, megtiltja az Egyetem.
Ilyen esetben az Egyetem két hétre vagy mentesíti a közalkalmazottat a munkavégzési kötelezettsége alól, vagy - amennyiben a technikai feltételek és a munkakör jellege lehetővé teszi - otthonában történő munkavégzést lehet elrendelni a számára. A felmentést az erre vonatkozó rektori--kancellári utasítás mellékletében található űrlapon kell kérelmezni. A munakvégzés alóli mentesítés idejére a közalkalmazott állásidőre tekintettel a kinevezése szerinti illetményére, vagy munkavégzés esetén a teljes munkadíjára (illetményére) jogosult. A közalkalmazott hozzájásrulása esetén erre az időszakra szabadság is igénybe vehető.
Nem hivatalos kiküldetésben, de jártam veszélyeztetett területen. Mi a teendőm?
Még a munkába való visszatérés előtt köteles nyilatkoznia a munkáltatói jogkör gyakorlójának arról, ha veszélyeztetett területen járt.
Ezt a tényként is köteles előzetesen és írásban bejelentenie a munkáltatói jogkör gyakorlójának. Az utazást követő két hétben a munkahelyén nem jelenhet meg. A közalkalmazott erre az időtartamra díjazásra (illetményre) nem jogosult.
Fokozottan tartsa be a „Hogyan előzhetem meg a fertőzést?” kérdésnél leírtakat.
Mit tesz a Pécsi Tudományegyetem azért, hogy megfékezze a járványt?
A PTE a maximális óvatosság elvének szem előtt tartásával, és az illetékes szakhatóságok szakmai útmutatásának megfelelően jár el.
A PTE felállított egy szakmai operatív stábot, mely folyamatosan nyomon követi a koronavírus (SARS-CoV-2) fertőzés világméretű és ezen belül európai terjedését. Ugyancsak figyelemmel kíséri a WHO és a Nemzeti Népegészségügyi Központ iránymutatásait, valamint a témában keletkező tudományos közleményeket.
Ezek mellett az Egyetemünk honlapján és a közösségi médiában a fokozott személyi higiéné betartása érdekében rövid videófilmben közzétettük a helyes kézmosás szabályait.
Virológus szakembereink a lakosság felvilágosításának érdekében külön Facebook-oldalt hoztak létre, melyen közérthető formában osztanak meg ismeretterjesztő jellegű szakmai anyagokat. (https://www.facebook.com/Virologia-Pecs)
A fertőzött területeken járt hallgatóink, oktatóink és a velük kapcsolatba került személyek figyelmét felhívtuk arra tájékoztató anyagokban, hogy felső légúti fertőzésre utaló tünetek esetén forduljanak orvoshoz (Sürgősségi Betegellátó Osztály, Háziorvosi Szolgálat).
A 2020. február 3-ával kezdődő héten Pécsett összesen 41 db kézfertőtlenítőt szereltek fel az egyes szervezeti egységek főbejárataihoz. Ezzel egyidőben a fali adagolók mellé felkerültek a kétnyelvű tájékoztatólapok is. Ezt követően a 2020. február 10-ével kezdődő héten összesen 318 mellékhelyiségbe kihelyezésre kerültek a helyes kézmosásról szóló laminált tájékoztatólapok is. Ezenkívül további 8 kézfertőtlenítő felszerelése van folyamatban a vidéki telephelyeinken. Elrendelésre került a mosdók napi szintű ellenőrzése is.
Március 6-án a PTE vezetése utasítás adott ki a koronavírus miatti rendkívüli helyzetben elrrendelt munkáltatói intézkedésekről. Ez ezen a linken olvasható.