close

Kreavirtuál

2021. január 21.

2020 decemberében  a Nemzeti Tehetség Program támogatásával valósult meg a KREAKÓD című képesség- és készségfejlesztő tréning, melyet a PTE Központi Regionális és Európai Tehetségpontja szervezett.

A közreműködő szakemberek legnagyobb kihívásaként fogalmazódott meg a kérdés, hogyan lehet megvalósítani egy KREATIVITÁS-fejlesztő tréninget, ha  szervezőként és a trénerként azzal kell szembe nézni, hogy kizárólag a virtuális térben lehet tevékenykedni? Hogyan lehet felkelteni és folyamatosan fenntartani az érdeklődést, lelkesedést, milyen feladatokkal lehet a tréning résztvevőit csapattá kovácsolni a virtuális térben? Az online csapat facilitálása sok rugalmasságot, újszerű megközelítéseket, kísérletező kedvet, a tévedés szabadságát kívánta meg a képernyő előtt ülőktől. A virtuális tréning több modulra bontottan, érdekes gyakorlatokkal inspirálta a résztvevőket. A hallgatói beszámoló igazolja a virtuális tanulási térben zajló rendezvény sikerességét.

„Mint a Pécsi Tudományegyetem Tehetségkövete, szívügyemnek, egyben kötelességemnek tartom folyamatos fejlődésemet, és azzal kapcsolatban minden lehetőség megragadását. Ebben a Tehetséggondozó Iroda nagy segítségemre van, mivel rendszeresen szerveznek különböző fejlesztő tréningeket. Ezen egyike volt a KREAKÓD tréning, amelyet Kázmér-Mayer Szilvia pszichológus tartott. Először rövid, több alkalmas tréningek voltak meghirdetve, végül decemberben tömbösített formában került megrendezésre a KREAKÓD tréning, ami talán még jobb is volt így, mint ha több alkalommal rövidebb ideig tartott volna, mivel jobban el tudtunk mélyülni a feladatokban és mindenki egyéni fejlesztésére is jutott idő, nem mellesleg a közelgő vizsgaidőszak miatt is jobb volt ebben a formában.

A tréning során az önismeret és a kommunikáció fejlesztésére fektettük a legnagyobb hangsúlyt, de a sokféle izgalmas gyakorlatoknak köszönhetően, nagyon sok területet szintén érintettünk. Önismereti gyakorlatok terén a címerrajzolós és a kulcscsomó elmagyarázó gyakorlat tetszett a legjobban, mert amíg átgondoltuk, hogy mit is fogunk mondani a címer bizonyos elemeiről, vagy arról, hogy bizonyos kulcstartók miért is vannak a kulcscsomónkon,

jobban megérthettük életünk „miértjeit”, amin a rohanó világ miatt sokszor el sem gondolkozunk.

A kommunikációs készségeinket fejlesztő gyakorlatok közül pedig a történetmesélős gyakorlat volt talán a legérdekesebb, mert annak ellenére, hogy egy hosszú történetet kellett továbbadni, az utolsó ember is rendkívül jól és helyesen adta vissza a történet lényegét. A tréning résztvevői egytől egyig aranyos, kedves és érdeklődő hallgatók voltak, akikkel élmény volt a tanulás, fejlődés és természetesen minden egyes szimulációs gyakorlat is. Mindenkin jól látszott, hogy önszántából jött a tréningre, azért, mert igény volt arra, hogy valami pluszt elsajátíthassanak. Külön kiemelném, hogy minden résztvevő odafigyelt egymásra, segítettük egymást, ha bármilyen probléma felvetődött, valamint a tréning után is megbeszéltük, hogy tartani fogjuk a kapcsolatot és bármiben tudjuk támogatni a másikat, számíthatunk egymásra. E különleges személyek megismerése miatt is nagyon örülök, hogy jelentkeztem a tréningre.

Szeretném megköszönni a Tehetséggondozó Irodának és Kázmér-Mayer Szilviának a lehetőséget, hogy részt vehettem a KREAKÓD tréningen, mert sok élménnyel és tapasztalattal gazdagodtam, valamit olyan tudást sajátíthattam el, amelyet az egyetemi tanulmányaim során, a tudományos életben, a munkában és a magánéletemben is kamatoztatni tudok. (B. B.)”