close
CímlapEDUCHogyan old meg 27 feladatot 8 egyetem?

Hogyan old meg 27 feladatot 8 egyetem?

2023. június 08.

Új módszerrel rukkolt elő az EDUC keretében a PTE: menedzsmentinnováció keretében dolgozik azon a 27 feladaton, melyek Európa felsőoktatásának nemzetköziesítési kérdéseit hivatottak előrelendíteni. Az ennek szellemében jegyzett első eseményt június 8-án tartották a PTE Szenátusi Tanácstermében.

Az európai felsőoktatás megújítása és versenyképessé tételének érdekében egyetemi szövetségek jöttek létre. Az EDUC ezek egyike, a nemzetköziesítés témájú konzorciumnak a kezdetektől  a Pécsi Tudományegyetem is része. A témát 27 feladatkörre bontották, melyeket a 8 partner együtt old majd meg, ám külön-külön többféle módszerrel dolgoznak a kérdéskörökön. Vannak olyan szövetségesei a PTE-nek, melyek ugyanazzal a pár fős csoporttal vágnak bele a munkába, mások – a PTE-hez hasonlóan – szakértőket kértek fel arra, hogy a megoldások minél naprakészebbek és frappánsabbak legyenek.
A 27 kérdésen külön-külön dolgoznak a munkacsoportok, ám a pécsi újítás abban áll, hogy 3–4 havonta az összes, az EDUC feladatain dolgozó találkozik, és meghallgatják egymást arról, melyik feladat hol tart. Ez egyszerre teszi lehetővé azt, hogy a teljes képet átlássák a résztvevők, és ad esélyt arra, hogy az egymástól elkülönülő témák közös metszéspontjait felismerve újító ötletekkel inspirálják egymást, összedolgozzanak.

Összeáll minden egy nagy képpé
„Ez egy módszertani innováció, rendszeres egyeztetésekkel.

A célunk az, hogy többet tudjunk meg a projekt egészéről, és szinergiákat alkotva közösen tudjunk dolgozni. A mai az első, kísérleti rendezvény”

– szögezte le dr. Tarrósy István, a PTE Nemzetközi Igazgatóság vezetője. Az egybegyűltek a Pécsi Tudományegyetemnek szinte minden egységét képviselték – talán még a Szenátus sem fedi le ennyire részletesen az intézményt. Az egy-egy munkacsoportban résztvevők előtt lassan kirajzolódott a kép: mialatt egyikük a pl. a kutatói pálya népszerűsítésével foglalkozik, addig más a szövetség tagjainak közös értékrendjét igyekszik körülírni. Az EDUC hatalmas, és valóban az európai felsőoktatás egészét meghatározó projekt, így a nemzetköziesítés minden egyes aspektusán fontos dolgoznia. A projekt végére egy optimális jogi keretek között, gördülékenyen és közös értékek alapján működő egyetemi szövetség lesz az EDUC, ami a nemzeteknek is megfelelő, a munkaerőpiacon keresett joint degree-ket és mikrotanusítványokat állít ki hallgatóinak, elősegíti kutatói pályájukat, új lehetőségeket teremt PhD-hallgatói, oktatói és munkatársai számára, hatékony kommunikációt folytat és mindennek megteremti a nemzeti kereteken túlmutató adminisztrációs, jogi és informatikai feltételeit.


Újítás a feladatkörök között az a szintén a PTE-től származó indítvány, mely a projekt kapcsán a távolabbi jövőt tervezi: ennek keretében azon dolgoznak, hogy az EU-s és egyéb pályázati forrásoktól függetlenül teremtsék meg az együttműködés anyagi alapjait. „Sokak számára elsőre hajmeresztőnek tűnt az ötlet, de próbáljuk meg, hiszen a cél az, hogy több évtizeden át fenntartható legyen az EDUC szövetség” – szögezte le dr. Tarrósy István. Egy másik feladatkör égisze alatt a nemzetközi szinten megvalósítható K+F+I tevékenység gazdasági szereplőkkel összefonódó rendszerén dolgoznak.

Inspiráló kávészünet
A különböző feladatkörök között felderengtek metszéspontok, melyeket a szakértők kötetlenül tudtak megvitatni egymással. Sőt, közös problémák is kirajzolódtak: a rendkívül eltérő nemzeti szabályozások mellett/között kell olyan jogi, gazdasági, adminisztratív kereteket létrehozni, ami a változó európai felsőoktatás világában közös, minden partner által elfogadott alapot teremt. A szövetségben résztvevők köre is sokszínű: például vannak fővárosban működő megacampusok, kisebb-nagyobb vidéki településeken székelő intézmények és olyan is, mely több kisvárosban működő campusokból áll. Mindeközben a nemzeti szabályozások is változnak – Magyarországon például a közeljövőben jelenik meg a felsőoktatásban az „elért tanulmányi eredmények” fogalom újraértelmezése.

A nagy kép után már voltak olyan kapcsolódási pontok, melyek mentén az eddig egymástól elszigetelten dolgozók termékeny vitákba kezdhettek egymással.

Az első, kísérleti esemény egyszerre mondott sokat és volt rendkívül szikár: a 27 tématerületről mindegyikéről mindössze három és fél percben  hangozhatott el összegzés. A Magyarországon megszokott dagályosabb tudományos és/vagy munkamegbeszélésekkel szemben a június 8-i EDUC-os program praktikus és dinamikus volt. Folytatás őszre várható.

Harka Éva

Harka Éva

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni