Innovatív megoldásokat vár az egyetemi szövetségektől az EU, és ennek jegyében halad előre az EDUC Európai Egyetemi Szövetség is, melynek a Pécsi Tudományegyetem is meghatározó tagja.
Könnyebb mobilitás, a rövidebb ciklusú képzések minőségének és európai elfogadottságának erősítése, a tudomány disszeminációja a laikusok felé, a munkaerő-piaci partnerekkel való szorosabb együttműködés a határokon is átnyúlva, az oktatás közelítése a 21. századi elvárásokhoz
– egyebek között ezek a témák merülhetnek fel, ha a felsőoktatás jövőjéről gondolkodunk. Az EDUC Európai Egyetemi Szövetség pont e témakörök kapcsán dolgozik, immár 4 esztendeje.
A tavaly, dr. Tarrósy István kezdeményezésére indult innovatív fórumnak, mely a PTE minden e kérdéskörben az EDUC égisze alatt dolgozó munkacsoportjának haladását hivatott bemutatni idén november 14-én tartották második alkalmát, a PTE Szenátusi Tanácstermében. Az inspiráló eseményből olyan csomópontokat mutatunk most be, melyek a haladás manifesztumai.
Az európai identitás
E kapcsán jelenleg praktikus kérdésekkel foglalkozik az EDUC. „A közös értékrend jellegétől a hallgatók adatainak kezeléséig foglalkozunk a konszenzusok kialakításával” – mondta el dr. Betlehem József rektorhelyettes. A szövetség kezdeti lendületét meg nem törte, de lelassította a részletes munka – ahogy dr. Tarrósy István fogalmazott – „felvettük a realista szemüveget”. Ún. Advisory Boardok alakultak meg, és egy minőségbiztosítási terv létrehozásán is dolgoznak. Továbbra is kérdés, hogy a szövetségesek jogi szempontból milyen formában biztosítság a jövő oktatását az európai fiatalok számára. E téren az egyes egyetem szolgáltatáscsomagjait tekintik át a felek.
Az oktatás jövője
A tantervek nemzetköziesítése minden egyetemen zajlik, mind virtuális, mind mobilitást igénylő formában,
a cél 48 közös kurzus és 6 joint program létrehozása.
Hallgatói oldalról egyre nagyobb az igény a rövid, ám hatékony és a munkaerőpiac által is elfogadott képzésekre. Ezzel kapcsolatban az ún, mikrotanúsítványok európai elfogadottságán és első policy-ján is dolgozik egy munkacsoport, illetve a mesterképzések „egyévesítése” is trend, melyhez az EDUC igazodni tervez.
Közös hálózat – fizikai, tudományos és anyagi
Informatikai oldalról egyelőre a több telephelyes infrastruktúrát részesíti előnyben az EDUC, ugyanakkor egy kifejezetten az európai egyetemek számára platform szolgáló felhőszolgáltatás is a tervek között szerepel. Ezzel párhuzamosan egy külön az EDUC-ra vonatkozó adatkezelési rendszer létrehozásán is dolgoznak.
Anyagi szempontból megkezdődött annak feltérképezése, hogyan lehetne külső szereplőktől támogatást elfogadni jogi szempontból, illetve elkezdték kialakítani az EDUC saját adományszervezési stratégiáját.
Szárnyaló hírek
A kommunikáció irányítása és oroszlánrésze a Pécsi Tudományegyetemé. Az új EDUC honlap 2023 októberétől üzemel. A kommunikációs boom egyik apró, de fontos momentuma, hogy immár az UnivPécs weboldalán is külön menüpontban érhetők el az EDUC-os, vagyis a kontinensünk felsőoktatásának jövőjét érintő hírek.