close

Mohács 500

2020. augusztus 31.

496 évvel a magyar nemzet számára szimbolikussá vált mohácsi csata után idén is megemlékezést szerveztek a Duna-parti településen.

A Mohácsi Nemzeti Emlékhelyen lezajlott koszorúzást egy kiáltvány ünnepélyes aláírása követte: „A mohácsi csata közelgő 500. évfordulója egyszerre lehet a kegyelet, a nemzeti hősiesség és a közép-európai összefogás emlékéve. Mohács olyan emlékezetfolyamot érdemel, amelyben a legszélesebb összefogással hozunk létre új, maradandó, keresztény szellemi és tárgyi emlékjeleket, melyek által minden eddiginél mélyebb értelmet nyerhet a múlt és megmozdulhat a jelen.

Javasoljuk Magyarország kormányának, hogy a 2026. évet nemzeti emlékévvé nyilvánítsa, és annak megvalósítását támogassa."

– állt a kiáltványban. Az aláírók pedig: Udvardy György veszprémi érsek, pécsi apostoli kormányzó; Miseta Attila a PTE rektora; Fodor Pál az ELKH BTK főigazgatója; Hóvári János nagykövet; Csornay Boldizsár, a JPM igazgatója, Závoczky Szabolcs a DDNP igazgatója; Pap Norbert, a PTE Szentágothai János Kutatóközpont Történeti és Politikai Földrajzi Kutatási Centrumának vezetője, valamint Hargitai János országgyűlési képviselő.

Az emléknap keretében a Kanizsai Dorottya Múzeum, a Bölcsészettudományi Kutatóközpont és a Pécsi Tudományegyetem könyvbemutatót is szervezett, melyen a „Mohács 1526–2026. Rekonstrukció és emlékezet” című, Fodor Pál és Pap Norbert által szerkesztett könyvsorozat eddig megjelent kötetei kerültek reflektorfénybe. Az eseményt a Kanizsai Dorottya Múzeumban tartották. A kötetek a mohácsi csata eseményeit és helyszíneit érintő történeti és földrajzi vizsgálatok eredményeit foglalják össze. A sorozat következő kötete a Pap Norbert és Gyenizse Péter által szerkesztett új Mohács Atlasz lesz.

Fotók: Duna-Dráva Nemzeti Park

UnivPécs

UnivPécs

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni