close
CímlapEgyetemi életOrszágosan egyedülálló képzést indít a PTE gyógyszerészkara

Országosan egyedülálló képzést indít a PTE gyógyszerészkara

2021. november 30.

Világszerte keresett tudást, rengeteg különböző karrierutat és már az oktatás ideje alatt konkrét ipari tapasztalatot ígér az angol nyelvű biotechnológia BSc képzés, amely jövő szeptemberben indul a PTE Gyógyszerésztudományi Karán.

A biológiát, biokémiát, informatikát és a műszaki tudományokat ötvöző alkalmazott tudományág, a biotechnológia életünk rengeteg szegmensét hatja át. A magasan képzett biotechnológus elengedhetetlen a modern vakcinagyártáshoz, ugyanakkor munkája a mezőgazdaságban, az élelmiszeriparban és az egészségügy szinte minden ágában is létfontosságú.

Jól képzett biotechnológusokra óriási igény van,

a kiterjedt pécsi biotechnológiai kutatások és ipari kapcsolatok pedig garantálják, hogy a PTE Gyógyszerésztudományi Karon végző hallgatók egyrészt naprakész tudást szerezzenek, másrészt akár már egyetemi éveik alatt dolgozni kezdjenek. Ráadásul a magas szintű ipari kapcsolatoknak köszönhetően a Pécsett végző diákokat akár a tágabb régióban is tárt karokkal várják majd a biotechnológiai cégek.

Pécsett 2010 óta létezik angol nyelvű biotechnológiai mesterképzés, melynek indulását követően felmerült az igény, hogy egy alapképzéssel egészítsék ki. A helyzet, ideértve a biotechnológiai ipar óriási mértékű fejlődését is, most érett meg erre. A pécsi biotechnológia BSc képzés unikálisnak számít az országban abból a szempontból, hogy a képzés nyelve angol.

„A biotechnológia borzasztóan gyorsan fejlődik, a szakmai nyelve pedig az angol.

Mindez azzal jár, hogy a szakirodalom és a tananyag fordítása mindig legalább egy lépéssel a kurrens fejlemények után jár, azaz valóban naprakész tudást úgy lehet szerezni, ha a képzés angol nyelven folyik – arról nem beszélve, hogy számos biotechnológiai cégnél az angol a munkanyelv, amit a nálunk végző hallgatók már magas szinten fognak használni” – fejtette ki dr. Pongrácz Judit professzor, a Gyógyszerészi Biotechnológia Intézet és egyben az új szak vezetője.

Prof. Dr. Pongrácz Judit, a képzés szakmai vezetője

Hozzátette, a biotechnológus képzés azokat várja, akik szerteágazó természettudományos-műszaki érdeklődéssel rendelkeznek, hiszen a biotechnológia különböző területeket metsz át a biológiától kezdve a kémián, fizikán át egészen az informatikáig.

"Egy biotechnológus rengeteg mindennel foglalkozhat, és rengeteg minden lehet: súlyos betegségek gyógymódjait kutathatja, a termőföldek megtisztításán dolgozhat, szavatolhatja az ételek biztonságát, kézműves söröket állíthat elő, és a sor majdnem végtelen. Ahhoz, hogy lássa valaki, hogy mire képes ezzel a képzettséggel és tudással, meg kell ismernie a lehetőségeket, és mi ezt szeretnénk nyújtani a képzés során, legyen szó akár a gyógyszerészeti, orvosi vagy környezeti biotechnológiáról. Örömmel várjuk azokat, akik kellően nyitottak és készen állnak a szerteágazó ismeretanyag elsajátítására azokat, hogy együtt művelhessük ezt a szerintem fantasztikus diszciplínát" - fogalmazott dr. Pongrácz Judit.

A pécsi biotechnológia BSc képzés iránt már most nagy az érdeklődés: magyar és külföldi diákok sora jelezte, hogy itt szeretné folytatni tanulmányait 2022 szeptemberétől. A 48 újdonsült pécsi biotechnológus hallgatót a megújult gyógyszerészi és orvoskari épületek és világszintű laboratóriumi eszközpark várják majd.

A PTE GYTK új szakjáról dr. Pongrácz Judit egy hosszabb interjú keretében beszélt, mely a pécsi gyógyszerészkar honlapján olvasható: https://gytk.pte.hu/hu/hirek/hir/14488. A fotókat készítette: Lókodi Dávid/PTE GYTK.

A biotechnológia BSc képzés kapcsán az Univ TV is forgatott egy riportot, amely itt tekinthető meg:

A képzéssel kapcsolatos részletek az alábbi linken érhetők el: https://felvi.aok.pte.hu/biotechnologia-bsc

Kottász Gergely

Kottász Gergely

PTE sajtóreferens

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni