close
CímlapEgyetemi életPécs-Hagen kettősdiploma program: 20!

Pécs-Hagen kettősdiploma program: 20!

2022. december 05.

Húsz éve működik együtt a Hageni Távegyetem (FernUniversität in Hagen) és a PTE KTK. A kettős diplomaprogram jeles évfordulóját december 2-án ünnepelték a PTE KTK kari tanácsteremben. A kezdetek, a program megalapítása dr. Schepp Zoltán, akkoriban oktató, majd dékán, jelenleg rektorhelyettes nevéhez fűződik. 2007-től, vagyis tizenöt éve dr. Mátyás Judit a program pécsi mentora, akit az évfordulóról és az együttműködés részleteiről kérdeztünk.

“Örömmel vállaltam a felkérést, annak idején a feladatot, hogy a program pécsi mentora legyek, hiszen német gazdasági szaknyelvet is tanítok a karon” - emlékszik a kezdetekre dr. Mátyás Judit, majd hozzáteszi: “Húsz év hosszú idő, de sikerült megőrizni a jó kapcsolatot a Budapesti Távtanulási Központtal valamint a Hageni Távegyetemmel, és mind a PTE, mind a PTE KTK vezetősége részéről támogató a légkör. Ez is nemzetközi képzés, illeszkedik az egyetem nemzetköziesítési programjához.”

Hagen és Pécs
A PTE Közgazdaságtudományi Kar és az Észak-Rajna Vesztfália tartományban található Hageni Távegyetem  közti megállapodás értelmében a pécsi diákok magyar oklevelük mellé német nyelvű (köz)gazdasági BSc- és/vagy MSc valamint gazdaságinformatika BSc-diplomát szerezhetnek. Nemcsak a jelenlegi KTK-s hallgatók, de a kar alumnijai számára is nyitott a program, melyet akár munka mellett is el lehet végezni. A képzés önköltséges. “Kedvezőek a feltételek” - szögezi le dr. Mátyás Judit - “Hat tárgyból kell vizsgát tenni, minden tárgy 130 euróba kerül, de sikeres vizsga esetén pályázni lehet a további tanulmányi költségek csökkentésére, ami komoly mértékű fizetési könnyítést jelent.”

A Hageni Távegyetemen ún. blended learning formában történik az oktatás, és a kezdetektől kiemelt figyelmet fordítanak a digitalizációra,

hiszen csaknem nyolcvanezer hallgató tanul náluk, online formában. “A koronavírus-járvány ennek ellenére fordulópontot jelentett: a digitalizáció azóta még nagyobb hangsúlyt kap” - teszi hozzá dr. Mátyás Judit.
A személyes jelenléti vizsgákat a budapesti központban tartják, de a Hageni Távegyetemnek kiterjedt nemzetközi hálózata van, így szinte a világ bármely részéről be lehet kapcsolódni a  vizsgákba, akár a kihelyezett központokban, akár a német nagykövetségek révén. “Fontos részlet” - teszi hozzá dr. Mátyás Judit - “hogy a vizsgaidőszakok nem esnek egybe a PTE-s vizsgaidőszakokkal, márciusban és szeptemberben tartják ezeket a programban.”

A német nyelv és egy különleges helyzet
A Hageni Távegyetem egyik küldetése az, hogy ápolja a német nyelvet. A programra olyanok jelentkezhetnek, akik legalább 4 évet tanultak középiskolában németül. Köztudott, hogy a nyelvek közül legtöbben az angolt választják, ám e program esetében a jelentkezők száma nem csökken: “Az üzleti tárgyalások nyelve valóban elsősorban az angol, de csupán Németországban közel 85 millió anyanyelvű ember él, és a német anyanyelvűek száma még ezen felül is jelentős Európában, a német cégek jelenléte ráadásul Magyarországon is erős, így komoly versenyelőny, ha a végzett hallgató a partner anyanyelvén is képes kommunikálni, tárgyalni” - tájékoztat dr. Mátyás Judit.
“A huszadik jubileum apropóján írtam egy tanulmányt, melynek egyik központi témája az volt, mennyire tartják fontosnak a hallgatók a nyelvtudást és a nemzetközi diploma megszerzését. A megkérdezett hallgatók 95%-a fontosnak tartja, hogy az üzleti életben idegennyelv tudással rendelkezzen, mi több, közel 63%-uk akkor is felvenné a szakmai nyelvi órákat, ha nem lenne kötelező tárgy, mivel úgy gondolják,

az alapos nyelvtudás több lehetőséget garantál számukra nemcsak külföldön, hanem hazánkban is.

A hageni kettős diplomaprogram kapcsán a hallgatók 83%-a azt is kifejezetten hasznosnak tartja, hogy nyelvi ismereteit gyakorolni tudja” - mondja dr. Mátyás Judit, majd hozzáteszi: “Baranyában ráadásul különleges helyzetben vagyunk: sok a német nemzetiségi (Ungarndeutsche) megyénkben, akik igyekeznek ezen a módon, tanulmányaikkal is megőrizni kultúrájukat. Több magas színvonalú német nemzetiségi óvoda, általános- és középiskola működik Pécsett és Baranyában. Van tehát merítési lehetőségünk. A már említett kutatásom eredményei szerint a programban résztvevő hallgatók 56%-a szerint jó lehetőség a hageni diploma arra is, hogy a német kultúrát ezen a módon is megőrizzék, tovább vigyék.”

Kezdeményezések Pécsről
“Sajnos, az egyik legnagyobb kihívás az, hogy a hallgatók kitartsanak, és bent maradjanak a rendszerben. Mivel távoktatás formájában zajlik a tanítás, arra törekszünk, hogy hallgatóinknak segítséget nyújtsunk, ne engedjük el a kezüket. Folyamatosan vizsgaelőkészítő szemináriumokat szervezünk, de a hallgatók ingyenes online oktatásokba Hagenben vagy a Budapesti Távtanulási Központban is bekapcsolódhatnak, illetve elindítottunk ebben a félévben Pécsett egy tanulási stratégiákkal foglalkozó kurzust is, amiben egyebek mellett a helyes időmenedzsmentre, motivációra, stresszkezelésre fókuszálunk” - tájékoztat dr. Mátyás Judit, majd hozzáteszi: “Arra törekszünk, hogy a hallgatók tanulócsoportokat alkotva összefogjanak egymással.

A tanulási stratégiák kurzusunkat egy hageni hallgatónk menedzseli, aki korábban végzett a PTE KTK-n, és munka mellett, kétgyermekes családanyaként vágott bele a programba. Úgy gondolom, hogy ő komoly példakép lehet a többiek számára, hiszen család, munka mellett is sikeresen tanul a Hageni Távegyetemen.

Azt szeretnénk elérni, hogy ne adják fel a hallgatók, vigyék végig, fejezzék is be a programot, emiatt a motiváció és a kudarc-feldolgozás (sikertelen vizsga esetén) központi kérdései törekvéseinknek.”
A hageni képzést 2,5-3 év alatt lehet elvégezni, de ha valaki igazán motivált, akár két év alatt egy versenyelőnyt jelentő, német diplomához (és automatikusan felsőfokú nyelvvizsgához) is juthat a KTK-sat megfejelve.
"Számos hageni diplomával rendelkező hallgatónktól kapunk visszajelzést arról, hogy egy jó munkahelyet, kiemelt pozíciót német nyelvű végzettségének köszönhet, és az elméleti tudáson felül a gyakorlatban is jól hasznosítható hageni diploma valóban versenyelőnyt jelent a munkaerőpiacon. Több kolléga, egyetemi oktató számára is meghatározó volt karrierje tekintetében a kapcsolat a hageni képzéssel, a sikeres a hageni diploma. Prof. Dr. Schepp Zoltán a képzés első mentora jelenleg a PTE rektorhelyettese, Dr. Kristóf Péter kancellári tanácsadó (Informatikai és Innovációs Igazgatóság) az első tutor, Dr. Erdős Katalin, korábbi tutor a PTE KTK dékánhelyettese, és a jelenlegi Hagen-tutor Dr. Longauer Dóra szintén oktató a Közgazdaságtudományi Karon" - foglalja össze dr. Mátyás Judit.

További információk a programról: https://ktk.pte.hu/hu/oktatas/kettosdiploma-programok/pecs-hagen-kettosdiploma-program

Harka Éva

Harka Éva

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni