Együttműködési megállapodást írt alá a helyi fiatalok helyzetbe hozására az Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány, a Pécsi Tudományegyetem és az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat (EHÖK) kedden a PTE rektori hivatalában. Az UniNext átfogó régiófejlesztési programhoz kapcsolódó megállapodás legfőbb célja a helyi munkaerő megerősítése, a PTE-n végzett hallgatók helyben tartása, valamint a térség versenyképességének fokozása.
A Pécsi Tudományegyetemet (PTE) fenntartó Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány (UQA) 2024 decemberében indította el a trendfordítónak szánt régiófejlesztési programját, amely az UniNext nevet kapta. Az átfogó programnak köszönhetően a következő években több ezer új munkahely jöhet létre és több ezer milliárd forint értékű külföldi befektetési tőke is érkezhet a térségbe.
Az UniNext újabb fontos mérföldkőhöz érkezett kedden: a PTE, az UQA és az EHÖK háromoldalú együttműködési megállapodást írt alá
annak érdekében, hogy bevonja a hallgatókat az átfogó régiófejlesztési programba.
Az együttműködés céljai között szerepel a helyi munkaerő megerősítése, a PTE-n végzett hallgatók helyben tartása és a térség versenyképességének fokozása is.
„Az UniNext feladata, hogy átfogó és fenntartható módon kezelje a Dél-Dunántúl régió gazdasági, társadalmi és területi kihívásait. A program elsődleges célja a régió gazdasági fejlesztése, a munkahelyteremtés, valamint a helyi vállalkozások és lakosság életminőségének javítása” – hangsúlyozta megnyitójában Dr. Barna Zsolt, az Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány kuratóriumi elnöke.
„A PTE nemcsak tudásával és szellemi kapacitásával járul hozzá a program sikeréhez, hanem aktív formálója is annak. Bízunk benne, hogy ez az együttműködés új lendületet ad a hallgatói közösség szerepvállalásának, és hozzájárul egy élhetőbb, innovatívabb Dél-Dunántúl megvalósításához is” – fogalmazott Prof. Dr. Miseta Attila, a PTE rektora. Hozzátette: a fiatalok véleményének és érdekeinek érvényesülniük kell a jövőt formáló fejlesztésekben.
A megállapodás értelmében a PTE törekszik arra, hogy a helyi munkáltatói igényeket folyamatosan és pontosan nyomon kövesse, ennek alapján pedig aktív állásközvetítési tevékenységet folytasson.
„Az UniNext kiemelten támogatja a PTE-n végzett hallgatók helyben történő elhelyezkedését, boldogulását. A program partnerségi chartája értelmében elsősorban olyan befektetőkkel kívánunk együttműködni, akik előnyben részesítik a helyi munkaerő, és kiemelten az egyetemi hallgatók alkalmazását. Az UniNext ösztönzi a hallgatók gyakorlati képzését, valamint innovációs tevékenységekbe való bevonását is” – foglalta össze a program fiatalokat érintő törekvéseit Decsi István, a PTE kancellárja, az alapítvány kuratóriumi tagja.
A háromoldalú megállapodás azt is rögzíti: az UniNext törekszik az új befektetőkkel történő oktatási együttműködések létrehozására. Ezek az együttműködések elősegítik a hallgatók hozzáférését a nagyvállalati tudáshoz, növelik szakmai felkészültségüket és munkaerőpiaci versenyképességüket is. A program előnyben részesíti azokat a befektetőket, akiknek tevékenysége magas szintű szaktudást igényel és jelentős hozzáadott értéket teremt.
Annak érdekében pedig, hogy az UniNext-nek köszönhetően megvalósuló fejlesztések valóban megfeleljenek a fiatalok elvárásainak, elengedhetetlen a hallgatói önkormányzat bevonása és aktív közreműködése.
„A hallgatói önkormányzat demokratikus működése révén hatékonyan képviselheti a hallgatók álláspontját és igényeit az egyetem vezetésében az UniNext-hez kapcsolódó döntésekben. Támogatjuk a hallgatók munkaerőpiaci tájékozódását, valamint aktívan részt veszünk a befektetők kutatás-fejlesztési tevékenységének támogatásában, elősegítve a hallgatók bevonását az innovációs projektekbe” – ismertette az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat vállalásait Dr. Horváth Dominik, a szervezet elnöke.