close
CímlapEgyetemi életA PTE az egyetlen magyar egyetem, amely részt vesz az indonéz kormány két kiválósági ösztöndíjprogramjában

A PTE az egyetlen magyar egyetem, amely részt vesz az indonéz kormány két kiválósági ösztöndíjprogramjában

2024. szeptember 05.

Újabb mérföldkőhöz érkezett a Pécsi Tudományegyetem (PTE) a nemzetközi felsőoktatási kapcsolatok terén, hiszen immár negyedik alkalommal vesz részt az indonéz kormány által indított Indonesian International Student Mobility Awards (IISMA) kiválósági ösztöndíjprogramban. A PTE az egyetlen magyar egyetem, amely a program mindkét változatában szerepel, ezzel is hangsúlyozva elkötelezettségét a nemzetközi együttműködések iránt. Az idei évben 78 indonéz hallgató érkezett Pécsre, hogy az őszi szemesztert az egyetemen töltsék.

Az IISMA programban idén 2.700 hallgató kapott lehetőséget, hogy olyan egyetemeken tanulhasson, amelyek előkelő helyet foglalnak el a nemzetközi felsőoktatási rangsorokban. A korábbi sikeres együttműködés eredményeként

a PTE fogadja a világon a második legnagyobb hallgatói csoportot.

A programba kerüléshez a Nemzetközi Igazgatóság az évek óta sikerrel futó study abroad programmal pályázott. 

Az indonéz kormány által 2021-ben indított IISMA program

célja, hogy a legkiválóbb tanulmányi eredményekkel rendelkező indonéz hallgatók egy szemesztert tölthessenek a világ vezető egyetemein,

ezzel bővítve szakmai tudásukat és nemzetközi tapasztalataikat. A programban 161 egyetem vesz részt, a világ 28 országából. A PTE népszerűsége egyre növekszik az indonéz hallgatók körében, amelyet a sikeres együttműködések is alátámasztanak: az egyetem évről-évre növekvő számú jelentkezőt fogad.

A kiválósági program szlogenje: „Be Bold to Go Abroad”, ami annyit jelent, „Bátran menj külföldre”. Az indonéz kormány célja, hogy néhány éven belül már évente 5000 kiváló tanulmányi eredménnyel rendelkező indonéz hallgató töltsön el egy szemesztert a világ vezető felsőoktatási intézményeiben.

Az otthoni egyetememen környezetegészségügyet tanulok, de itt olyan kurzusokra iratkoztam be, mint a környezetvédelem, a fenntarthatóság, a fejlesztés és a belső kommunikáció. Imádom, hogy az egyetemnek sokféle kara van, hogy vannak magyar és külföldi diákok is, így lehetőségünk van velük beszélgetni és megoszatni egymással a kultúránkat , ami nagyon értékes. Nagyon várom, hogy minél több emberrel találkozzak!” - lelkendezett Ainun Azizah Tasmira Salwa, aki egyetemünket a sokrétű kurzusok miatt választotta. 

Az IISMA két programból áll: az IISMA Undergraduate és az IISMA Vocational. Az Undergraduate program egy interdiszciplináris képzést kínál, amelynek célja, hogy a hallgatók fejlesszék vezetői készségeiket, multikulturális ismereteiket, valamint tanulmányozzák a fogadó ország kultúráját és nemzetközi kapcsolati hálót alakítsanak ki. A PTE ebben a programban olyan karok bevonásával vesz részt, mint a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar, a Közgazdaságtudományi Kar, a Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar, valamint az Állam- és Jogtudományi Kar. A hallgatók itt különböző tudományterületen bővíthetik ismereteiket, miközben betekintést nyerhetnek a magyar kultúrába és társadalomba is.

Az IISMA Vocational program célja, hogy az akadémiai ismeretek mellett a hallgatók szakmai gyakorlaton is részt vegyenek. A PTE ezen ösztöndíjlehetőség keretében is sokszínű lehetőségeket kínál: például a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar „Közösségfejlesztés” elnevezésű kurzusa jóvoltából a hallgatók pécsi civil közösségeknél töltenek gyakorlatot, míg az Egészségtudományi Kar „Egészség, Sport és Technológia” programjában a Rátgéber Kosárlabda Akadémián szerezhetnek szakmai tapasztalatokat.

A szeptember 4-i nyitó ünnepségen, amelyen dr. Betlehem József rektorhelyettes, Karsay Lilla, Magyarország indonéziai nagykövete és dr. Tarrósy István nemzetközi igazgató is részt vettek, ünnepélyesen köszöntötték az indonéz hallgatókat és képviselőiket, az Undergraduate program csoportvezetője Rey Sanjaya, valamint Vocational Program csoportvezetője, Assyifa Nasywa Kirani, is megköszönték a lehetőséget az egyetemnek.


Ázsiában, ha egy találkozóról nincs fénykép, akkor az meg sem történt." - Karsay Lilla, Magyarország indonéziai nagykövete

A jövő vezetőiként egyedülálló lehetőségük van arra, hogy erősítsék a Magyarország és Indonézia közötti kapcsolatokat, különösen az oktatás, a kutatás és az innováció területén” - kezdte beszédét Karsay Lilla, Magyarország indonéziai nagykövete, majd hozzátette,

A Pécsi Tudományegyetem, ahol a következő félévet töltitek, híres akadémiai kiválóságáról, változatos programjairól és barátságos légköréről. Nemcsak színvonalas oktatást kínál, hanem olyan multikulturális környezetet is, ahol a világ minden tájáról érkező hallgatók találkoznak, abból a célból, hogy tanuljanak, eszmét cseréljenek és tartós kapcsolatokat építsenek.” - biztatta a hallgatókat a nagykövet.  

Az eseményt követően Magyarország indonéziai nagykövete megbeszélést tartott a PTE vezetőségével, ahol az egyetem és Indonézia közötti együttműködés további lehetőségeiről tárgyaltak.

A PTE részvétele az indonéz kiválósági ösztöndíjprogramban nemcsak az egyetem nemzetközi hírnevét növeli, hanem hozzájárul az indonéz egyetemekkel való együttműködések elmélyítéséhez is. Az egyetem Nemzetköziesítési Programjának egyik stratégiai célja, hogy a rövid ciklusú idegen nyelvű képzésekkel tovább bővítse képzési kínálatát, amit az indonéz ösztöndíjprogramok sikeresen támogatnak.

UnivPécs

UnivPécs

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni