close
CímlapEgyetemi életA PTE és a Formula Student

A PTE és a Formula Student

2018. november 12.

A Formula Student a világ egyik legnívósabb nemzetközi versenysorozata egyetemi hallgatók számára. A Pécsi Tudományegyetem csapatának, a Sopiana-e Motorsport marketingvezetőjét, Molnár Zoltánt kérdeztem.

Mesélj a csapatról. Hogy állt össze? Ki miért felel?

Csapatunk 2018 tavaszán jött létre gépészmérnök, villamosmérnök és mérnökinformatikus hallgatókból.

Szerettük volna a pécsi Műszaki és Informatikai Karon is meghonosítani a Formula Studentet.

Ezáltal ugyanis a hallgatók az egyetem elméleti alapjaira építkezve egy hihetetlenül komplex folyamat során csapatmunkában gyakorlati tapasztalatra tehetnek szert többek között a projektmenedzsment, tervezés, marketing, gyártástechnológia és tőkekezelés terén. A cél, hogy a velük született tehetségüket valóra váltva igazi talentumokká válhassanak. A nyár folyamán a vezetőséggel létrehoztuk az Alapszabályzatunkat, keretbe foglaltuk a Szervezeti- és Működési Szabályzatunkat, valamint Etikai Kódexünket. Megvizsgáltuk a Magyarországon működő sikeres csapatokat, ami alapján megterveztük saját struktúránkat. Jelenleg 38-an alkotjuk a Sopiana-e Motorsportot. Külön alcsoportok felelnek az autó tervezéséért, gyártásáért és marketingjéért.

Hogy indultatok neki egy ilyen versenyautó tervezésének?

Megalkottuk a koncepciót, a kecskeméti KEFO Motorsporttól sok szakmai segítséget kaptunk az indulásban, illetve igyekeztünk a felelős szerepkörökbe olyan hallgatókat beválogatni, akik az adott szakterületen – akkumulátorrendszer, futómű, erőátvitel, alvázszerkezet, stb.– kimagasló kompetenciával bírnak.

Milyen feltételeknek kell megfelelnie a kész kocsinak?

A versenyszabályzat igen szigorú, a világon több mint 300 jelentkező csapat közül általában mindössze 30 megy át a gépátvételen és indulhat el a versenyen. A gépátvételen főként az autó biztonsági rendszerét vizsgálják, de emellett számos apróbbnak tűnő követelményt is, pl.: tengelytávot, kormányozhatóságot, zajkibocsátást.

Mennyi idő maga a kivitelezés?

A hallgatók mindezt az egyetemi tanulmányaik mellett végzik, ezért ezt nehéz konkretizálni. Jelenleg is gőzerővel zajlik a munka. 2019. január 15-ig kell elkészülnünk a tervekkel. Aztán a csapat főmérnökeként az én feladatom lesz a 3D-s mester-összeállítás megalkotása. Amint ez kész, elkezdjük a gyártmánytervek elkészítését,

tavasszal legyártjuk az autót, április–májusban tesztidőszakot tartunk, majd júniustól augusztusig következik az igazi megmérettetés: a verseny maga.

Milyen alkatrészekből áll össze az autó? Kaptatok esetleg külső segítséget?

Az egyetemi oktatók szakmai támogatása mellett szponzoraink nemcsak anyagi, de szellemi tőkéje is szükséges ahhoz, hogy a nemzetközi nagydíjakon is jó eséllyel induljunk harcba a dobogó legfelső fokáért.

 

 

Milyen teljesítményre számítotok a motortól és az akkumulátortól?

A versenyszabályzat futamonként némiképp eltérő.

Az autónk teljesítménye 90kW-os (kb. 120 lóerő) lesz, de bizonyos futamokon a helyi szabályozások miatt a motorvezérlővel ezt 60kW-ra kell korlátozni. Elsőre talán nem tűnik soknak, de ha azt nézzük, hogy az autó csupán 200 kg-os lesz, bizony élmény lesz vezetni!

Bemutatnád kicsit magát a versenyt? Mit lehet tudni a szabályokról, mekkora a táv?

A verseny két részre osztható: statikus és dinamikus versenyszámokra.

A statikus versenyszámokban a hallgatók elméleti tudásukat mérik össze. Három versenyszám van, melyekben bizonyítaniuk kell szakmai rátermettségüket. Műszaki-, költség-, és üzleti tervek prezentálásának keretében.

A dinamikus versenyszámokban az első versenyszám a gyorsulás, melynek során minden sofőrnek 4 lehetősége van rá, hogy a lehető legrövidebb idő alatt tegyen meg 75 métert. A következőkben egy 8-as alakú pályán tesznek meg két-két kört jobbra és balra a pilóták. A versenyszám során az autó futóműve vizsgázik, s a végső sorrend itt is a legjobb köridők alapján alakul ki. Az Autocross elnevezésű rajt–cél jellegű sprintversenyszám sajátos változata az autóverseny szériákban is ismert időmérőknek. A pályán egy időben egy autó tartózkodhat. Minden esetben 2 pilótának van módja arra, hogy 2-2 mért kört futva legjobban kihasználja az autó adottságait, s a többieknél gyorsabb legyen. Azon túl, hogy az Autocross önálló versenyszám, ennek során alakul ki a fő versenyszám, az Endurance indulási sorrendje. Az Endurance a Formula Student leglátványosabb, egyben befejező versenyszáma. Ennek során csapatonként 2-2 pilóta ül be a volán mögé, s egy pilótacserével testvériesen osztoznak a kötelezően levezetendő 22 kilométeren.

Az autó építése mellett azért másra is jut ideje a csapatnak. Legutóbb a Szigetvári Kórház Gyermekosztályát dekoráltátok ki. Áruld el, hogyan jött ez az ötlet?

Szerettem volna egy olyan csapatépítő tréninget szervezni, ami teljesen eltér az eddig megszokottól, és azon túl, hogy igazán képes összehozni a csapattagokat, még jó ügyet is képvisel. A Nevetnikék Alapítvány munkásságát régebbről ismerem, rengeteget segítenek a gyógyulófélben levő gyermekeken, így felvettem a kapcsolatot az alapítvány koordinátorával, Kőműves Glóriával. Azt gondolom, fantasztikus lehetőség volt mindannyiunk számára, a gyermekeknek és a csapattagoknak egyaránt boldogságot hozott.

Lesz még hasonló megmozdulásotok?

Határozottan igen! December 1-jén szombaton lesz a követező akciónk, melynek során ismét egy gyermekambulancia folyosója lesz a célpont. Szívügyem, hogy hagyománnyá váljék a jótékonykodással egybekötött csapatépítő tréning.

Horváth Attila

Horváth Attila

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni