Szűk körű egyeztetésen vitatták meg a borászok és Rókusfalvy Pál, nemzeti bormarketingért felelős kormánybiztos a szakma jelenlegi helyzetét a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Szőlészeti és Borászati Kutatóintézetének (SZBKI) Szentmiklós hegyi birtokán, november 15-én. A megbeszélésen terítékre kerültek egyebek között a régió, tehát a Dél-Dunántúli borászatok gazdasági és társadalmi aspektusai is.
A magyar borászati ágazatot érintő kutatási feladatokat és termékinnovációs lehetőségeket vizsgálták meg a szakma képviselői, a Pécsi Tudományegyetem innovációs rektorhelyettese, prof. dr. Jakab Ferenc és Rókusfalvy Pál a nemzeti bormarketingért felelős kormánybiztos a PTE. Az egyeztetés helyszínének választott PTE Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet a kormánybiztos elmondása szerint, mint a régió kiemelkedő borászati intézménye, hatalmas jelentős részt vállalhat az egyetemmel közösen az ágazat innovációs tevékenységekben. Prof. dr. Jakab Ferenc kiemelte, hogy az ágazat hatalmas innovációs potenciállal rendelkezik, a pécsi borászati kutatóintézet egyik legnagyobb előnye pedig, hogy Európa második legnagyobb génbankjával rendelkezik, amely 1570 tételből áll.
A kutatóintézet az elmúlt években nagy hangsúlyt fektetett a kutatás-fejlesztésre és az innovációra. A rezisztens fajták létrehozása, valamint a digitális szőlőtőke nyilvántartó rendszer mind-mind jól példázza az SZBKI törekvését, miszerint meghatározó szerepet kíván betölteni ezen a területen a régió és az ország életében is. Az elmúlt másfél év tudományos munkái alapján a borászok látják melyek azok a problémák, hiányok, amelyek az SZBKI kutatásainak alapját kell, hogy képezzék, ezért elengedhetetlenek a szakmai kapcsolatok és együttműködések. Az egyeztetésen a résztvevők több olyan előremutató és hiánypótló innovációs célt is megfogalmaztak, amelyek hosszú távon szolgálhatják a pécsi, villányi és szekszárdi borvidék termelőit.