A Pécsi Tudományegyetem a GINOP - 2.3.2-15 - Stratégiai K+F műhelyek kiválósága című konstrukció keretében több, mint 1, 494 milliárd Ft európai uniós támogatást nyert el a GINOP-2.3.2-15-2016-00048 pályázathoz kapcsolódva a transzlációs medicina bevezetésére hazánkban.
2017-ben a Pécsi Tudományegyetem és konzorciumi partnerei, a Debreceni Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem a Széchenyi 2020 program keretében megjelent Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program pályázatán 1,494 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyertek el. A projekt elnevezése: Életet veSzélyezTető Akut megbetegedések súlYossági és hALálozási mutatólnak jaVítása transzlációs orvostudományi mEgközelítésben - „STAY ALIVE”. A 2021. januárig futó pályázatban három fő tudományterületen, az akut hasnyálmirigygyulladás, az agyérkatasztrófa, illetve a szívinfarktus és hirtelen szívhalál kezelése kapcsán fognak össze a szakemberek a betegek javára. A projekt keretén belül alapkutatók és klinikusok hangolják össze a kutatásaikat a transzlációs medicina eszközével.
A transzlációs medicina célja az egészségügy működésének hatékonyabbá tétele az alap- és klinikai vizsgálatok egybehangolásával. A betegágy mellett felmerülő klinikai kérdésekre az elméleti és kísérleti kutatás során találjuk meg a válaszokat, és az így elért kutatási eredmények a lehető leghamarabb visszakerülnek a betegellátásba. A Projekt segíti a transzlációs alapkutatások és klinikai kutatások gyorsabb megvalósítását is. A transzlációs medicina így a betegek és a teljes egészségügy javát szolgálja.
A Pécsi Tudományegyetem Transzlációs Medicina Központjának részeként működő Interdiszciplináris CORE Kutatócsoport segíti a Központhoz csatlakozó kutatók munkáját. Az itt zajló munkának köszönhetően valósul meg a Projektnek az a kiemelt célja, hogy a különböző tudományterületeket (informatika, biostatisztika, klinikai kutatás, elméleti kutatás, menedzsment) összefogva központilag segítse az egyes orvostudományi szakterületek elméleti és klinikai kutatását. A Projektben zajló klinikai kutatások fontos részét képezi a betegadatok és biobanki minták gyűjtése. A minta- és adatgyűjtés mindhárom betegségterületen betegregiszterek és klinikai vizsgálatok létrehozásával és működtetésével történik. A betegek bevonása a regisztereinkbe folyamatos, eddig összesen több mint 4000 beteg adatát gyűjtöttük össze. A működő betegregisztereken kívül több klinikai vizsgálat is elindult az akut hasnyálmirigygyulladás témájában. Felnőttekben kialakuló akut pancreatitishez kötődően a GOULASH, EASY, PREPAST, EMILY ÉS LIFESPAN, míg a gyermekkori heveny hasnyálmirigygyulladás témájában az APPLE és a PINEAPPLE elnevezésű vizsgálatok folynak.
A Transzlációs Medicina Központ fontos feladatot lát el a betegellátás fejlesztésében, a tudás rendszerezésében és az ismeretek terjesztésében, illetve oktatási anyagok készítésében. Ezzel a Projekt hozzájárul a transzlációs medicina magyarországi meghonosításához, a betegek kórházi tartózkodásának rövidítéséhez, a halálozási mutatók javításához, és az egészségügyi ellátás költségeinek csökkentéséhez. A GINOP Stay Alive projekt mind a betegek, mind a teljes egészségügy javát szolgálja.
További info: https://pii.pte.hu/ginop-232-15-2016-00048