close
CímlapEgyetemi életA szakképzés jövője és kihívásai

A szakképzés jövője és kihívásai

2025. február 10.

A szakoktatóképzés aktuális kérdéseiről szervezett nagyszabású konferenciát a Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kara (PTE KPVK) Tolna Vármegye Önkormányzatának, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Tolna Vármegyei Igazgatóságának, valamint a Tolna Vármegyei Szakképzési Centrumnak a támogatásával. A rendezvény célja nemcsak a kapcsolatépítés és a szakmai tapasztalatcsere volt, hanem a szakképzés fejlesztési irányainak meghatározása is.

A rendezvény jelentőségét jól mutatja a nagy érdeklődés:

a 35 előadó mellett több mint 100 résztvevő érkezett az ország különböző pontjairól.

A konferencia programjában négy plenáris előadás, négy tematikus szekció és összesen 31 szekcióelőadás szerepelt, így összesen 137 fő vett részt az eseményen.

A konferenciát dr. Koltai Zoltán, a PTE KPVK általános és oktatási dékánhelyettese nyitotta meg, majd Orbán Attila, Tolna Vármegye Önkormányzatának elnöke, valamint Vendégh Edit, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Tolna Vármegyei Szervezetének elnöke köszöntötte a résztvevőket. Mindketten hangsúlyozták a térség szakember-utánpótlásának fontosságát, amelyhez elhivatott szakoktatók és jól szervezett képzési rendszer szükséges.

A plenáris előadók sorában Dömötör Csaba, a Tolna Vármegyei Szakképzési Centrum kancellárja a szakképzés struktúráját elemezte, és bemutatta, hogyan kapcsolódhat hatékonyan a térség gazdasági folyamataihoz. Zsolnay Gábor egyetemi oktató a szakképzés jövőjéről és a szakoktatók előtt álló kihívásokról osztott meg gondolatokat. dr. Lükő István egyetemi magántanár a szakmai pedagógusok funkcióját vizsgálta a folyamatosan változó világ tükrében. dr. Boronkai Dóra, a PTE KPVK egyetemi docense pedig az oktatásban egyre nagyobb szerepet kapó videók pedagógiai kommunikációs lehetőségeiről tartott érdekfeszítő előadást.

A délutáni program négy szekcióban folytatódott, ahol egyetemi kutatók, tapasztalt szakoktatók és vállalkozók osztották meg kutatási eredményeiket és jó gyakorlataikat.

Az előadások témái a szakképzés aktuális kihívásait, az élethosszig tartó tanulás jelentőségét, a munkaerőpiaci elvárásokat és az innovatív pedagógiai módszerek alkalmazását ölelték fel.

A vállalkozói szférából érkező előadók bemutatták többek között az oktatásban is hasznosítható okos HACCP-rendszereket, valamint a drónfoci nyújtotta lehetőségeket.

A konferencián elhangzott előadások tartalma a későbbiekben tanulmánykötetben is hozzáférhető lesz, így a friss kutatások eredményei, a jó gyakorlatok kapaszkodót adhatnak a gyakorló szakembereknek.

A PTE KPVK által szervezett esemény tehát nemcsak a tudásmegosztás színtere volt, hanem egyértelműen rámutatott arra, hogy a jól működő szakoktatás és a képzett szakemberek jelentik a térség gazdasági fejlődésének egyik alappillérét. A résztvevők visszajelzései alapján egyértelműen kijelenthető: a konferencia nemcsak időszerű, hanem hiánypótló esemény is volt, amelynek tapasztalatait a jövőbeli fejlesztések során is hasznosítani lehet.

UnivPécs

UnivPécs

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni