Október 27-én tartotta soros ülését a PTE Szenátusa a Vasvári utcai Szenátusi Tanácsteremben. Két programpont volt: a Pécsi Tudományegyetem 2022. évi üzleti tervének módosítása és a Pécsi Tudományegyetem 2023. évi tervezésének alapelvei. Mindkettőt Decsi István kancellár terjesztette elő.
„Már a tervezés korai fázisában tudtuk, sok olyan kihívás lesz a 2022-es esztendőben, amit nem tudunk, nem lehet előre számszerűsíteni. Ehhez további olyan fejlemények is adódtak, mely tavaly ősszel még gondolatban sem merültek fel” - kezdte a 2022-es év üzleti terv módosításáról szóló előterjesztését Decsi István kancellár. Az áram, a távfűtés és a gázfogyasztás terén ágazati utasítás, hogy megtakarításokat kell elérnie a PTE-nek ahhoz, hogy kompenzációban részesülhessen az egyetem. E kapcsán életbe is lépett egy rektori-kancellári utasítás.
Decsi István hangsúlyozta:
négy és fél milliárd többletkiadással terveznek jelenleg, igyekeztek megtalálni az erre átcsoportosítható forrásokat.
A bevételeket markánsan befolyásolja az, hogy az új finanszírozási szerződés jegyében indikátorok alapján kap támogatást a PTE. „Az előzetes publikálások alapján látszik, hogy nem tudtunk minden elvárt szintet teljesíteni, emiatt 432 millió forinttal kell csökkenteni a kereteket. Szerencsére már az előzetes tervekben sem a 100%-kal, hanem 70%-os teljesítéssel kalkuláltunk, így ez nem okoz a tervekhez képest bökkenőt. Ugyanakkor remélem, a következő évben e tekintetben eredményesebbek leszünk” - jegyezte meg Decsi István, majd hozzátette: “Az energiamegtakarítás terén már most látszanak eredmények, ezt minden egyetemi polgárnak köszönjük. Amit megtakarítunk, az a működésünk más területeire fordítható” - mondta el.
Kérdést tett fel dr. Lamár Ibolya az Integrált Egészségügyi Szakszervezetet képviselve, mely a tervezetben szereplő teljesítményértékeléshez kötött kifizetések összegének csökkenésére vonatkozott. Kiderült, hogy az előzetesen ismert erre szánt összeg felülbecsült volt, így a mostani tervben szereplő a pontos, munkakörökhöz igazodó összeg.
A szenátorok megszavazták a 2022-re vonatkozó üzleti terv módosítását.
„Az indikátorok teljesítése kapcsán a lemorzsolódás befolyásolására csak korlátozott ráhatásunk van, melyekkel más felsőoktatási intézmények is küzdenek. Van viszont alkalmazható módszertan, ami nem azt jelenti, hogy a vizsgák könnyebbek lesznek” - tette hozzá a következő programponthoz dr. Miseta Attila rektor.
Schepp Zoltán rektorhelyettes hozzáfűzte:
„A mostani üzleti terv újabb, nagy lépést jelent, mert a körülmények ellenére nem a pénzügyi szükség, hanem az elvek vezérlik.
Ez jó irány”- jelentette ki, majd az indikátorok kapcsán hozzátette: fontos, hogy beazonosítható legyen, a finanszírozási szerződés elemei miként jelennek meg az üzleti tervben.
A MIK, az ETK és a BTK részéről kifogás merült azzal kapcsolatban, hogy a 2023-ra vonatkozó terv szerit az emelt szintű érettségivel nem rendelkező hallgatók után kifizetés nem történik.
„A PTE-nek nincs sematizált hallgatója, mert minden képzési területnek megvan a maga sajátossága” - hangsúlyozta dr. Trócsányi András, aki dékántársaival együtt utalt arra, hogy a 2024-re drasztikusan változó felvételi egyes elemeit szakra lebontva egyeztették a karok a többi felsőoktatási intézménnyel, így a tervezetben szereplő emelés mesterséges versenyhátrányt idézne elő. A TTK dékánja - az ETK-val egyetértésben - még két módosítást szorgalmazott. Az egyik alapján a sportélet támogatását különítette el annak infrastrukturális alapjától, a másik az indikátor teljesítéséhez hozzájáruló egységhez érkező támogatást érintette: itt a forrásokból „részesülhetnek” helyett a „forrás esetén részesülnek” szó használatát javasolta.
Decsi István a három módosításból kettőt fogadott be: a „forrás esetén részesülnek” szövegváltozatot, illetve az emelt szintű érettségivel nem rendelkező hallgatókra jutó kiegészítő alaptámogatás elkülönítésre kerül. A sport kapcsán maradt az eredeti szöveg.
A Szenátus elfogadta a 2023-as év tervezésének alapelveit. November második felében a 2023-as üzleti terv kapcsán már személyes egyeztetésekkel folytatja a munkát a PTE kancellárja.
A cél az, hogy a december 15-i Szenátusra úgy legyen készen a tervezet, hogy az már az UQA által meghatározott szempontokat is tartalmazza, ez alapján fogják a szerződést megkötni a fenntartóval.
A PTE Szenátusa december 15-én tartja majd következő, rendes ülését, ám az akkreditációs folyamatok miatt várhatóan egy november végi, rendkívüli Szenátusi ülés összehívására is szükség lesz.