A PTE Szenátusa május 4-én tartotta ülését a PTE Szenátusi Tanácstermében.
A szenátorok személyi ügyekről döntöttek.
Megszavazták a módosított Humán Stratégiát. Ennek előzménye az, hogy az UQA a 2022. decemberben elfogadott anyagot akció- és cselekvési tervvel egészíttette ki, ezt már tartalmazza a most elfogadott stratégia.
Elfogadták a PTE öt karán folyó pedagógusképzés koordinációját ellátó Tanárképző Központ 2022. évi munkájáról készült beszámolót.
A szenátorok módosították a PTE fenntartásban működő Pécsi Tudományegyetem Gyakorló Általános Iskola, Gimnázium és Óvoda Alapító Okiratát. „A célunk a változtatással az, hogy a pszichés fejlődési zavarokkal küzdő, sajátos nevelési igényű gyermekek intézményeinkbe való befogadása hivatalosan is lehetségessé váljon. Úgy gondolom, ez a tanítási gyakorlatok kapcsán is fontos lehet” – mondta el Lengvárszky Attila oktatási igazgató, majd előrevetítette, hogy a Babits Gimnáziumban is tervezik ezt hosszabb távon bevezetni.
A Szenátus módosította a Tanulmányi és Vizsgaszabályzat ÁOK-ra vonatkozó mellékletét, melyre leginkább gyakorlati, oktatásszervezési szempontok érvényesítése miatt volt szükség.
„Hármas javaslatcsomagról van szó, mely a kollégiumi férőhelyek optimalizálását, valamint a Kriszbacher Ildikó és a doktoranduszok számára meghirdetett László János ösztöndíjak tartaléklistájára vonatkozik” – vezette fel a Térítési és Juttatási Szabályzat kapcsán született, az egyetem egészére vonatkozó programpontot dr. Fedeles Tamás rektorhelyettes. Utóbbi kapcsán elmondta: a változás az ösztöndíjról valami miatt lemondó hallgatók helyére tenné lehetővé tehetséges hallgatók felvételét. Kocka Viktor EHÖK-elnök és Koltai Arnold, a Hallgatói Szolgáltató Központ vezetője hozzászólásaiból kiderült: a ma tárgyalt javaslat egy szélesebb körű kollégiumi stratégia része, egyebek között a cél a több mint 4000 férőhely gazdasági szempontból is optimális működtetése. Elsősorban a nemzetközi hallgatók elszállásolása terén vannak változások: kollégiumi férőhelyekre vetített arányszámukat a Nemzetközi Igazgatósággal együtt állapítják meg, illetve bevezetik az ún. emelt szolgáltatású férőhely fogalmát, mely idegen nyelvű recepciót és heti szintű szobatakarítást fed. „Komoly előrelépés ez a helygazdálkodásban, az emelt szolgáltatású férőhelyek révén feszesebben tudunk gazdálkodni” - összegzett Koltai Arnold. Koczka Viktor pedig kiemelte, hogy szociális támogatásokkal igyekeznek a lakhatási költségeken enyhíteni, beleértve a kollégiumokból kiszorulók albérleti támogatását is.
A Szenátus módosította a PTE szenátusi biztosságainak összetételéről szóló szabályzatot. Így az Innovációs Bizottság többé nem szenátus mellett működő állandó bizottság lesz. „Ki is bővítjük mind a feladatkört, mind a tagságot” – húzta alá dr. Jakab Ferenc rektorhelyettes, majd hozzátette: „Fontos, hogy minden szervezeti egység – beleértve a Klinikai Központot is – képviseltesse magát, így lehet a kapcsolattartás folyamatos, a kommunikáció pedig direkt. A célunk a PTE innovációs ökoszisztémájának bővítése.”
Módosították a PTE ÁOK Szervezeti és Működési Szabályzatát is. Ennek értelmében a PTE ÁOK Kísérletes Képalkotó Diagnosztikai Kutatócsoport az intézmény Orvosi Biológiai Intézet és Központi Elektronmikroszkópos Laboratóriumba olvad, illetve az orvoskar Dékáni Hivatala is átalakul: a Hallgatói Szolgáltató Osztályról a Nemzetközi Kapcsolatok Irodája, Erasmus Iroda és annak tevékenységi köre az Oktatástámogatási, Fejlesztési és Habilitációs Osztályra kerül át.
Az egységes védőnői szolgálat kialakításának érdekében 2023. július elsejétől a települési önkormányzatok helyett az irányító vármegyei intézmények lesznek a területi védőnők munkáltatói. Ezt a változást a PTE Klinikai Központ Szervezeti és Működési Szabályzatába is átvezette a Szenátus.
A szakindítás egyszerűsítését célozta Lengvárszky Attila oktatási igazgató előterjesztése: a szenátorok a szaklétesítés és szakindítás rendje, valamint az oktatási együttműködések és a szakok belső minőségellenőrzésének alapvető szabályai a Pécsi Tudományegyetemen című szabályzat módosították.
Két költségtérítéses szak indítását javasolta a jogi kar. A közbeszerzési szakjogászképzés jelenleg csak a fővárosi egyetemeken érhető el. Dr. Fábián Adrián dékán utalt arra, hogy a képzési tervet a PTE Kancellária munkatársaival karöltve dolgozták ki, és ez garancia a gyakorlat-orientáltságra. A másik terv a jogi szakokleveles közbeszerzési szakreferens szakirányú továbbképzés indítása, mely eddig csak Pázmány Péter Katolikus Egyetemen indult. Mindkét képzésre igaz, hogy pécsi indításuk esetén a PTE Állam- és Jogtudományi Kara lenne az egyetlen vidéki kar, amely szintén rendelkezik ezen képzéssel. A szenátorok támogatták a két szak indítását.
A PTE Szenátusa június 22-én tartja következő ülését.