close
Címlap4. Minőségi oktatásSzenátusi Napló I.

Szenátusi Napló I.

A Pécsi Tudományegyetem Szenátusa az idei évben február 06-án tartotta első soros ülését a Rektori Kabinet Szenátusi Tanácstermében.

Napirend előtt dr. Miseta Attila rektor a Pécsi Tudományegyetem Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium Babits Mihály Gimnázium leány kosárlabdacsapatát méltatta, mely első helyezést ért el a január 24-26. között a Lauber Dezső Sportcsarnokban megrendezett V-VI. korcsoportos leány Diákolimpia döntőjében.

Személyi ügyek 

A szenátorok személyi ügyekről, kinevezésekről döntöttek. 

Javaslat a PTE Alapító Okirata módosítására 

Annak érdekében, hogy a Pécsi Tudományegyetem bevonható legyen a hadiipari fejlesztési tevékenységekbe haditechnikát érintő szolgáltatások nyújtásán keresztül, illetve ebben együttműködhessen a zalaegerszegi székhelyű Rheinmetall Hungary Zrt.-vel, a jogszabályi környezet miatt szükséges az Alapító Okirat módosítása, mely az alábbi, Hadiipari fejlesztési tevékenységek során haditechnikát érintő szolgáltatások nyújtása ponttal egészülne ki.

A módosítási javaslatot a Szenátus támogatta. 

Javaslat „A felsőoktatási szakképzés, alapképzés, valamint osztatlan képzés felvételi eljárási rendje a Pécsi Tudományegyetemen”, valamint „A mesterképzés, valamint a szakirányú továbbképzés felvételi eljárási rendje a Pécsi Tudományegyetemen” című szabályzatok (PTE SZMSZ 7/a. és 7/b. számú mellékletei) módosítására 

Ismételten módosításra került a Kulturális és Innovációs Minisztérium „A pontszámítás feltételéül meghatározott tantárgyak és érettségi vizsgatárgyak a 2025. évi felsőoktatási felvételi eljárások során” című közleménye, valamint a felsőoktatási felvételi eljárásról szóló 423/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet. A változásokat értelemszerűen szükséges az egyetem felvételi szabályzataiba is átvezetni. 
A módosítást a Szenátus támogatta.

Javaslat a Műszaki és Informatikai Kar Szervezeti és Működési Szabályzata (PTE SZMSZ 28. számú melléklet) módosítására 

Dr. Medvegy Gabriella, a PTE Műszaki és Informatikai Kar dékánja előterjesztésében Hálózati és Kiberbiztonsági Tanszék létrehozására tett javaslatot. A tervezett tanszék elsődleges célja a PTE MIK hálózati és kiberbiztonság oktatási és kutatási tevékenységének megerősítése, valamint nemzetközi szinten is jegyzett eredmények elérése. 
A kiberbiztonság napjaink egyik legdinamikusabban fejlődő szakterülete, amely kiemelkedő jelentőséggel bír a nemzetbiztonság, a gazdaság, az ipar és az oktatás szempontjából. Magyarország Nemzeti Biztonsági Stratégiája és Nemzeti Kiberbiztonsági Stratégiája is hangsúlyozza az egyetemek kiemelt szerepét a kiberbiztonsági képzések, kutatások és innovációs tevékenységek fejlesztésében. Ezen stratégiák szerint a kiberbiztonság szakterületének integrálása a felsőoktatásba nemcsak szükséges, de elengedhetetlen a nemzetközi versenyképesség fenntartása érdekében. 
A javaslatot a Szenátus támogatásban részesítette.

Javaslat a Pécsi Tudományegyetem igazgatásának szervezetére vonatkozó szabályzat (PTE SZMSZ 32. számú melléklet) módosítására 

A Pécsi Tudományegyetem vagyongazdálkodási stratégiájának szerves részét képezi egy tudatos eszközvagyon-gazdálkodás kialakítása, a vagyongazdálkodás átláthatósága és hatékonysága kiemelt jelentőséggel bír a fenntartható működés szempontjából. 
A modellváltást követően kialakult működési környezet magával hozta azt az igényt, hogy az egyetemi – elsődlegesen ingó – vagyonelemek nyilvántartása és kezelése olyan feltételek mellett valósuljon meg, amelyek megfelelnek a modern kor kihívásainak.  
A folyamatosan bővülő eszközpark kezelése, naprakész nyomon követése érdekében a PTE számára fejlesztés alatt áll egy elektronikus eszközmenedzsment program, valamint egy leltárprogram, amely a fenti célt hivatott megvalósítani.  
A tárgyi eszköz menedzsment modernizációja egy azt működtető szervezeti egység kialakítását is igényli, amely a Kancellária vagyongazdálkodási feladatait (is) ellátó Üzemeltetési és Beruházási Igazgatóságon belül alakul meg Ingóvagyon-kezelési Osztály néven akként, hogy a feladat kiválik a Közgazdasági és Kontrolling Igazgatóságtól (a feladatot ellátó munkavállalókkal együtt) és az Üzemeltetési és Beruházási Igazgatósághoz kerül át. 
A javaslatot a Szenátus egyhangúan támogatta.

A Pécsi Tudományegyetem 2025. naptári évre vonatkozó minőségcéljainak kijelölése 

A Szenátus a Pécsi Tudományegyetem rektora által a 2025-es évre kitűzött minőségcélokat elfogadta. A minőségcélok teljesülésének ellenőrzéséről a Minőségfejlesztési Bizottság a 2026-os év első szenátusi ülésén köteles beszámolni. 

Javaslat a PTE Inno-Capital Kft. közvetlen egyetemi tulajdonba vételére 

A szakpolitikai elvárásokkal összhangba szükséges, hogy az Egyetem a PTE Inno-Capital Kft-t közvetlenül a PTE tulajdonába vonja, így megfelelve a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) által megfogalmazott tulajdonviszonyra vonatkozó kritériumnak. A kivásárlással és a közvetlen irányítás megszerzésével a Technology Transfer Company (TTC) funkcióknak megfelelő tulajdonosi szerkezet áll elő, ami a későbbi döntéshozatali mechanizmusokat is lényegesen egyszerűbbé teszi, továbbá a vállalat alkalmassá válhat arra, hogy a NIÜ szakmai iránymutatása mellett olyan cél- és működési rendszer kerüljön kialakításra a vállalatnál, amelynek köszönhetően a NIÜ TTC-ként ismeri azt el, így pedig lehetőség nyílik a TTC-k számára kiírt pályázatokon való részvételre. 
A TTC olyan gazdasági társaság, amely Magyarországon államilag elismert felsőoktatási intézmény vagy költségvetési kutatóhelyek irányítását végző kutató-tudásközvetítő szervezet 100%-os tulajdonában áll, és fő tevékenységként annak technológia- és tudástranszfer/ tudáshasznosítási tevékenységét látja el. A NIÜ által elvárt működési modell alapján a TTC nemcsak, mint hasznosító, de mint a spin-off vállalkozásokkal kapcsolatban álló entitás is megjelenik. 

New accordion title

New accordion content

Beszámoló a szenátusi állandó bizottságok működéséről  

A Tudományos Tanács, az Oktatási Bizottság, a Gazdálkodási, Pénzügyi és Fejlesztési Bizottság, a Minőségfejlesztési Bizottság, az Egyetemi Habilitációs és Habitusvizsgáló Bizottság, a Tehetségtanács, valamint a Sport és Parasport Bizottság beszámolóját a 2024. január 1. és 2024. december 31-i közötti időszakra vonatkozóan a Szenátus elfogadta. 

Javaslat az egyetemi ombudsman 2024. évben végzett tevékenységéről szóló beszámoló elfogadására 

A Szenátus az egyetemi ombudsman 2024. évi tevékenységéről szóló beszámolót elfogadta. 

Javaslat Nemzetközi állatvédelmi szakjogász szakirányú továbbképzési szak létesítésére és indítására 

A tervezett szakjogász képzés az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Jogi, Elemző- és Módszertani Központjával együttműködésben valósulna meg, biztosítva, hogy a hallgatók minél szélesebb körben megismerhessék az állatvédelemre vonatkozó jogszabályokat, állatorvosi és egyéb gyakorlati ismeretekkel kiegészítve. Jelenleg Magyarországon nem létezik fenntarthatósággal összekapcsolt, nemzetközi fókuszú állatvédelmi szakjogász képzés, így annak mielőbbi bevezetése jelentős piaci előnyt jelenthetne. 
A képzés célja, hogy az állatvédelmi jogra, mint komplex, több jogágat érintő jogterületre vonatkozó ismereteket biztosítson jogász képzettséggel rendelkező szakemberek számára, illetve nemzetközileg is hasznos tudással vértezze fel őket. 
A javaslatot a Szenátus elfogadta.

A Szenátusi ülés elérhető anyagai PTE polgárok számára.

UnivPécs

UnivPécs

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni