close
CímlapEgyetemi életSzenátusi Napló

Szenátusi Napló

2023. június 27.

A PTE Szenátusa 2023. június 22-én tartotta soros ülését a PTE Vasvári úti Szenátusi Tanácstermében. 
A szenátorok személyi ügyekről döntöttek: egyetemi docensi, tudományos főmunkatársi, címzetes egyetemi tanári cím, címzetes egyetemi docensi cím, professor emerita cím, Doctor Honoris Causa cím adományozásáról, továbbá egy, egyetemi tanári felterjesztés kapcsán született MAB-döntés felülvizsgálati kérelméről. Elfogadták a Pro Universitate Quinqueecclesiensi Kitüntetés és Nagy Lajos Király Díj adományozására tett javaslatot. Két vezetői pályázatot is értékeltek: a PTE Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont főigazgatói tisztjére egy pályázat érkezett, a régi-új főigazgató Szeberényi Gábor pályázatát támogatta a Szenátus. A rektori kabinetvezetői pályázatra is egy jelölt volt, Kresák Gergely Péter kinevezését támogatta a Szenátus. 
A Szenátus döntött a Pécsi Tudományegyetem Stratégiájáról is. „Valamelyest igazodnunk kellett a kuratórium stratégiájához, de el kell mondanom, hogy a stratégia módosítása a modellváltás előtti időszakban is meglehetősen gyakori volt” – mondta el dr. Miseta Attila rektor. A most tárgyalt anyag kapcsán hozzátette: „Az anyag az egyetem finanszírozásával kapcsolatos dolgokra koncentrál, de a jövőben – az ágazatirányítási és a fenntartói célkitűzésekhez igazodva – még változhatnak a súlypontok.” 
Dr. Schepp Zoltán gazdálkodási rektorhelyettes utalt arra, mennyire sokrétű elvárásrendszerekhez kellett igazodnia a PTE-nek saját stratégiájának megfogalmazásakor, illetve a karokkal és más egységekkel folytatott több körben tartott egyeztető fórumok fontosságát is hangsúlyozta. „Olyan keretrendszert sikerült kidolgozni, melyben mindenki meg tudja találni a maga helyét, illeszkedési pontjait. A stratégiától eltérő célokat csak saját források terhére lehet megtenni” – tette hozzá dr. Schepp Zoltán. 
A Szenátus megszavazta a stratégiát. 
A PTE Klinikai Központ Szervezeti és Működési Szabályzatának módosítására és az ahhoz kapcsolódó szabályzatmódosításokra tett javaslatot törvénymódosítás indukálta. Dr. Sebestyén Andor, a KK elnöke elmondta: július elsejével három kórház integrálódik a PTE Klinikai Központhoz. A védőnői szolgálat átalakítása miatt közel 200 védőnő szintén a KK égisze alá kerül munkavállalóként. A szűrővizsgálati rendszer reformja, mely révén a legkisebb településen is biztosítani kell ezt a szolgáltatást szintén a PTE KK feladata, melyhez egyebek között logisztika, szűrőbuszok, megfelelő személyzet biztosítása szükséges. Mindezeken túl a szeptembertől életbe lépő új alapellátási rendszerben az eddigi háziorvosi esti–éjszakai ügyelet helyett azt az Országos Mentőszolgálatnak és a PTE Klinikai Központjának kell biztosítania 9 járásban, 16 és 22 óra között. „Az egészségügy átalakítása egy folyamat, szükségszerű az SZMSZ módosítása” – szögezte le dr. Sebestyén Andor, a PTE KK elnöke. 
„Az átalakítás közvetett és közvetlen költségei kb. 18 milliárd Forintra rúgnak, ami nagyjából ugyanannyi, mint amit a modellváltás hozott” – tájékoztatta a szenátorokat dr. Schepp Zoltán gazdálkodási rektorhelyettes. A kihívás komolyságát aláhúzva hozzátette: a gazdálkodási mellett mindennek egy összetett szervezetirányítási vetülete is van. 
„A törvényi előírás miatt sem a PTE-nek, sem a Szenátusnak nincs mozgástere. Viszont egy egyetem oktat és kutat, a klinikum és betegellátás pedig ezidáig ezekhez csatlakozott. Lát-e arra esélyt Sebestyén elnök úr, hogy a fő profilokhoz tudnak-e kapcsolódni?” – tette fel a kérdést dr. Fábián Adrián, a PTE ÁJK dékánja. 
„A Klinikai Központ elsődleges feladata a betegellátás, mellette az oktatás és kutatás. Az új egységeket tekintve számos szakmánál adnak lehetőséget képzésre, illetve a rezidensképzés szempontjából a humánerőforrást nélkülöző területeken új perspektívákat nyitnak. A földrajzi kiterjedés előnyeit is ki lehet majd használni mind a járó-, mind a fekvőbeteg-ellátást tekintve.  Több szinten van esély erősödésére, az ezirányú gondolkodás elindult” – fogalmazott a KK elnöke. 
Dr. Heidl György, a PTE BTK dékánja, akitől a kar vezetését július elsejével dr. Bene Krisztián veszi át, így a jelenlegi volt utolsó, vezető szenátori szerepben eltöltött Szenátusa, a KK SzMSz módosítása kapcsán elmondta: „Ebből is látszik, mennyire hamis volt az az argumentáció, mely szerint a modellváltással az egyetem önállóvá válik és független lesz az államtól. Timeo Danaos es dona ferentes. (Félek a görögöktől, ha ajándékot hoznak is - a szerk.) Valóban nincs mozgástér, a szabadság abban maradt, hogyan nyomja meg az ember a gombot. Ahhoz, hogy ránk kényszerítenek valamit, nem fogom fejet hajtva elfogadni. Emiatt nemmel fogok szavazni.” 
„Állami intézmény korunkban számos hasonló akció történt. Az egészségügy és annak átalakítása a modellváltás után kormányzati szinten maradt, ennek tükröződése a jelenlegi kényszerhelyzet. Én igennel szavazok” – reagált a rektor. 
A Szenátus megszavazta a KK SzMSz módosításra tett javaslatát. 

Harka Éva

Harka Éva

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni