close
CímlapEgyetemi életTanulj/kutass Franciaországban!

Tanulj/kutass Franciaországban!

2021. december 09.

Franciaország három évtizede döntött úgy, hogy kormányzati szinten is támogatja az országukban tanulni/kutatni vágyó magyarokat. Eddig több mint 4000 ösztöndíjjal járultak ehhez hozzá, ebből 2800 hosszabb távra szólt.

Ezekről a lehetőségekről tartott előadást december 9-én a PTE Szenátusi termében Bob Kaba Loemba, a francia nagykövetség munkatársa. A szakembert Árvai Péter, a PTE Nemzetközi Igazgatóság igazgatóhelyettese mutatta be az érdeklődőknek. Mivel vannak olyan ösztöndíjak, melyekhez nem kötelező a francia nyelv ismerete, Bob Kaba Loemba magyarul, igen választékos szókinccsel tájékoztatta az egybegyűlteket az idei tudnivalókról.

A francia kormány ösztöndíjaira november elseje óta lehet pályázni, a leadási határidő február 28.,

az anyagokat személyesen is el lehet vinni a nagykövetségre, de online is elfogadják.

Alap-, mester és doktorandusz képzésekre, valamint kutatási és továbbképzési programokra lehet jelentkezni. „Ezek az ösztöndíjak nem szociális alapon működnek, így a jelentkezők elmúlt 4 félévben nyújtott jó tanulmányi teljesítménye is az alapfeltételek közé tartozik.” – tette hozzá a szakember.

„Hogyan lehet képzést választani?”

– tette fel a kérdést Bob Kaba Loemba, majd egy honlapra hívta fel a figyelmet: a Campus France oldalon 70 egyetem több, mint 30 000 képzése közül lehet válogatni. „Az elmúlt öt évben összevonták a francia egyetemeket, ezért csak ennyi felsőoktatási intézményt említek. Strasbourgban például három, teljesen különálló egyetem működött korábban, ma egy van. Ezek mind állami intézmények, a többi magánegyetem, azokra a kormányzati támogatások rendszere nem vonatkozik.”

„Olvassák el a képzés leírását!”

– javasolta Bob Kaba Loemba, majd hozzátette: érdemes két vagy három egyetemet választani, mert előfordulhat, hogy annak ellenére, hogy megkapták az ösztöndíjat, az elsőnek kiválasztott felsőoktatási intézménybe nem nyernek felvételt. „Mi nem tudjuk befolyásolni a francia intézményt, mert más szempontok szerint döntenek” – mondta el a szakember.


Bob Kaba Loemba külön beszélt a doktori ösztöndíjakról: ezeknek van egy olyan formája, mely kettős diplomát tesz lehetővé úgy, hogy a képzés során a PhD-hallgató ingázik a két ország között, majd egy, mind a francia mind a magyar felet képviselő bizottság előtt védi meg a doktoriját. A tapasztalat az, hogy a doktoranduszok többsége számára maga a témavezető ajánl francia partnerintézményt, akár egy közös kutatás részeként. A francia-magyar tudományos projekteket támogató kétoldalú Balaton programra külön is felhívta a figyelmet.


A szakember olyan hétköznapi, ám annál fontosabb kérdésekről is tájékoztatást adott, mint az egészségügyi szolgáltatások igénybevétele, biztosítások, vagy az, mennyibe kerül az élet a francia fővárosban és mennyibe vidéken.
Az ösztöndíj nemcsak egy időszakra nyújt lehetőséget annak, aki elnyeri: egy összetartó,

exkluzív frankofón közösségnek is tagja lesz.

Bob Kaba Loemba ismertette, hogy létezik egy, kifejezetten a francia kormányzati ösztöndíjjal rendelkezők számára fenntartott alumni-szervezet, mely egyrészt a kapcsolattartás és –építés, valamint a volt ösztöndíjasok számára munkalehetőségek közvetítésére szolgál. A szakember azt is elmondta: a korábbi és jelenlegi ösztöndíjasok számára évente több alkalommal Magyarországon is szervez eseményeket a nagykövetség, legutóbb például magyar és francia borokat és sajtokat kóstoltak közösen.

További információ: https://www.hongrie.campusfrance.org/fr

UnivPécs

UnivPécs

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni