Hagyományosan Újévi Professzori Találkozóval indult az év a Pécsi Tudományegyetemen január 16-án, az Általános Orvostudományi Kar dr. Romhányi György Aulájában több, mint száz aktív egyetemi tanár, Professor Emeritus és Emerita, nyugalmazott főiskolai és egyetemi tanár gyűlt össze az esemény alkalmából.
Az ünnepi műsort a PTE Művészeti Kar hallgatói – Partos Dorka fuvolista, Pazár Dorka szaxofonos és Magyari Virág brácsás – nyitották újévi hangulatú dalokkal, majd a PTE Universitas Televízió az elmúlt év pillanataiból összeállított, a 2023-es esztendőt összefoglaló videóját tekintették meg a jelenlévők.
A Professzori Találkozón dr. Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem rektora értékelte a 2023-as esztendőt, ugyanakkor megosztotta gondolatait arról, mit vár az új évtől.
„Optimizmussal nézünk az új esztendő elé" - kezdte beszédét a PTE rektora, majd röviden beszélt a tavalyi felvételi eljárás során elért eredményekről, illetve az új felvételi eljárásról. Mint elmondta, a tavalyi felvételi év során nagyjából 15-16 százalékkal több hallgató nyert felvételt a Pécsi Tudományegyetemre, mint az ezt megelőző évben, ugyanakkor emlékeztetett rá, hogy ebben a periódusban könnyítettek voltak a felvételi követelmények, ezért az elkövetkező években az egyetem vezetése rebound effektusra, a magyar felsőoktatás iránt érdeklődők számának csökkenésére számít.
Elhangzott az is, hogy a mai fiatal generáció nagyon különbözik már a 10-15 évvel ezelőttiektől is, ami abban is megmutatkozik, hogy egyre több felkészítésre van szüksége azoknak a hallgatóknak, akik újonnan lépnek be az egyetemre, hiszen néha meglepően alacsony szintű tantárgyakból is nehezen tudnak megfelelni. Emellett hangsúlyozta, az egyetemnek nem csak tanítania, de nevelnie is kell, melyben kiemelten fontos szerepet játszik a személyes kontaktus az oktatók és a hallgatók között. Rektor úr kiemelte, hogy
a fiatal tehetségeket támogatni és terelgetni kell, annak ellenére, hogy az kiemelkedően nehéz feladat tud lenni egy olyan magas hallgatói létszám mellett, amilyennel a PTE rendelkezik.
Ugyanakkor mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy csökkenjen az egyetemi lemorzsolódást, részben azért, mert az ahhoz kapcsolódó indikátor fontos szerepet játszik az intézmény finanszírozásában.
“Nyilvánvalóan nem kérhetjük, és nem is fogjuk kérni senkitől, hogy enyhítsen a vizsgakövetelményeken, ugyanakkor fontos, hogy megadjuk a hallgatóknak azt a fajta támogatást, amelyet egyre nagyobb mértékben igényelnek! A hallgatók közel 70 százaléka ugyan megkezdi egyetemi tanulmányait, majd hosszabb-rövidebb ideig részt vesz az oktatásban, de végül úgy dönt, hogy nem, vagy máshol folytatja tanulmányait. Ez azt jelenti, hogy mindössze néhány százalékot tesznek ki azok a hallgatók, akik tanulmányi elégtelenségek miatt szakítják meg, vagy fejezik be tanulmányaikat.” - mondta dr. Miseta Attila. Ehhez kapcsolódóan azt is elmondta, az elmúlt években rengeteget fejlődött a mentálhigiénés, illetőleg a szociális support hálózat az egyetemen, mely ugyancsak a hallgatókért dolgozik.
“Minden erővel azon dolgozunk, hogy meg tudjuk tartani azokat a hallgatókat, akik arra érdemesek.”
Dr. Miseta Attila röviden beszélt a rendezvényen levetített összefoglaló videóban látott eredményekről és sikerekről, az új és megújított kapcsolatokról az ipar és a szolgáltatóipar szereplőivel, az innovációkról, a fejlesztésekről és bővítésekről, az újonnan átadott elméleti és gyakorlati oktatótermekről, az elméleti és alkalmazott kutatásokról, melyek közül külön kiemlete a fehérjeszerkezet-kutatást. Ugyancsak elmondta, hogy ebben az évben további nagyon komoly fejlesztések várhatóak a Pécsi Tudományegyetemen, melyekhez igyekeznek minden lehetséges támogatást, pályázatot, finanszírozási lehetőséget igénybe venni. Zárásként hangsúlyozta, hogy a PTE továbbra is az ország legsportosabb és legzöldebb egyeteme.
“Nagyon büszkék vagyunk a Zöld Egyetem programunkra, úgy gondolom, hogy ez világszerte egy olyan célkitűzés, ami igen fontos az egész emberiség számára, és itt helyileg hozzá tud járulni a jobb közérzethez.”
Kis csúszással, az eseményen adták át a PTE Publikációs Díjat is, melyet azok a személyek nyerhetnek el, akik az érintett naptári évben jelentős szellemi alkotást jelentettek meg, és az a Magyar Tudományos Művek Tárában, helyes PTE hivatkozással, a pályázóhoz kapcsolva rögzítésre került. A 2022. évi Publikációs pályázat I. helyezéséért járó Halasy-Nagy József Díjat dr. Nagy Janka Teodóra, a PTE Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar egyetemi tanára vehette át.
A tavalyi év folyamán a Pécsi Tudományegyetem professzori kara 11 fővel bővült, őket külön-külön köszöntötték a rendezvényen.
A Klinikai Központban:
- Jancsó Gábor, az Érsebészeti Klinika egyetemi tanára;
- Molnár Gergő Attila, a II. sz. Belgyógyászati Klinika és Nephrológiai, Diabetológia Centrum egyetemi tanára;
- Sarlós Gézáné Varjú Cecília, a Reumatológiai és Immunológiai Klinika egyetemi tanára;
- Szalma József, a Fogászati és Szájsebészeti Klinika egyetemi tanára;
- Szapáry László, a Neurológiai Klinika egyetemi tanára;
- Vincze Áron, az I. sz. Belgyógyászati Klinika egyetemi tanára
A Gyógyszerésztudományi Karon:
- Kunsági-Máté Sándor, a Szerves és Gyógyszerkémiai Intézet egyetemi tanára
A Műszaki és Informatikai Karon:
- Orbán Zoltán, az Építőmérnök Tanszék egyetemi tanára
- Almási Gábor, a Fizikai Intézet egyetemi tanára;
- Hernádi István, a Biológiai Intézet egyetemi tanára;
- Pap Margit, a Matematikai és Informatikai Intézet egyetemi tanára vehette át az egyetemi tanári kinevezését Magyarország köztársasági elnökétől.