close

Válasz a jövő kihívásaira

A jövő várható és váratlan kihívásaira keresi a választ a Pécsi Tudományegyetem partnereivel együttműködésben, melynek kapcsán időről időre közös szakmai fórumokon vitatják meg az aktuális kérdéseket. A Gyakorlatorientált felsőfokú képzések infrastrukturális- és készségfejlesztése a PTE-n című projekt keretében a Morning Innovation partnertalálkozón február 13-án ezúttal a munkaerőpiac és a szükséges kompetenciák átalakulása kerültek fókuszba. Az eseménynek a PTE Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet adott otthont.

A Pécsi Tudományegyetem egyik fő stratégiai célja, hogy innovatív egyetemmé váljon, azaz a rendelkezésre álló tárgyi és szellemi erőforrások optimális kihasználásával az oktatás, a kutatás, a gyógyítás, a gazdaság- és területfejlesztés, valamint a társadalmi felelősségvállalás terén is kreatív, a kihívásokra válaszolni képes intézményként működjön.

Az innováció mára nemcsak a jövő, hanem a jelen gyorsan változó, olykor váratlan kihívásainak azonnali megoldását segítő eszközévé is vált. A Pécsi Tudományegyetem büszkén tekint vállalati partnereire, bízva abban, hogy a jelen és a jövő kihívásaira közösen találhatunk választ.
A fenti gondolatok mentén rendezték meg a Morning Innovation partnertalálkozót, melyet a Pécsi Tudományegyetem RRF-2.1.2-21-2022-00018 számú Gyakorlatorientált felsőfokú képzések infrastrukturális- és készségfejlesztése a PTE-n című projekt keretében kerül rendeztek meg.

A találkozó, illetve a szakmai előadások az adatvezérelt HR világába engedtek betekintést, amely forradalmasítja a munkavállalói élményt, lehetővé téve a HR szakemberek és cégvezetők számára, hogy a fókuszban az ember állhasson. 
„Az ilyen típusú események összehoznak olyan feleket is, akik korábban nem találkoztak, aminek azért van jelentősége, mert nagyon gyakran a szomszédunkban már megvan az a tudás, amire szükségünk van” – mutatott rá a networking fontosságára dr. Miseta Attila, az egyetem rektora. Emellett kiemelte, „a mesterséges intelligenciának komoly szerepe lesz a közeljövőben, például a humánerőforrás-gazdálkodásban is.”

Kutyáncsánin Jevrem, a Prohuman csoporthoz tartozó HR-Rent Kft. ügyvezetője nyitó előadásában kihangsúlyozta, fontos, hogy az innováció a HR területén is megjelenjen. Magyarországon évente átlagosan 80 ezer ember lép be a munkaerőpiacra, ami jelenleg azt jelenti, hogy 2040-re a szükségesnél 350 ezer fővel lesz kevesebb munkavállaló.
Kutyáncsánin Jevrem, a HR-Rent Kft. ügyvezetője
Arról is beszélt, hogy ma már teljesen más kompetenciák szükségesek egy-egy munkakör betöltésére, mint például 5 évvel ezelőtt, felértékelődik a kritikai gondolkodás, a problémamegoldás, a csapatmunka, a kommunikációs készségek, illetve a mesterséges intelligenciához való hozzáértés.
„A digitális transzformáció, a mesterséges intelligencia nem csak divatos kifejezések, pontosan látható, hogy az egyes szektoroknál milyen százalékos megoszlásban vannak jelen” – mondta a szakember.
Dr. Vincze Orsolya, a PTE BTK Szociál- és Szervezetpszichológia Tanszék tanszékvezetője
Dr. Vincze Orsolya, a PTE BTK Szociál- és Szervezetpszichológia Tanszék tanszékvezetője három, a munkaerőpiacot érintő fő problémakört emelt ki, elsőként a fizikai egészség hiányát, melyek kapcsán elmondta, hogy a tartós, vagy ideiglenes munkaerőhiány komoly költségeket jelent a cégeknek. „A másik nagy probléma a stressz, ami a Gallup 2024-es felmérése alapján a szervezetekbe való bevonódás hiányának 54%-áért felelős” – húzta alá Vincze Orsolya, ugyanakkor hozzátette, a felmérésék azt is mutatják, hogy a felmondások, kilépések 42%-a megelőzhető lenne. Utóbbihoz szorosan kapcsolódik a harmadik fő problémakör, a munkahelyi problémák. 

A partnertalálkozón az alábbi előadások hangzottak el: 

Bevezető – A jövő munkaerőpiaca
Kutyáncsánin Jevrem, ügyvezető, HR-Rent Kft. Prohuman csoport

Jelez a lelkünk – Olvassunk a sorok között: Mit árulnak el a narratív elemzések a munkavállalók elköteleződéséről és kiégési kockázatáról? A pszichológiai háttér és gyakorlati alkalmazása. 
Dr. Vince Orsolya, tanszékvezető, PTE BTK Szociál- és Szervezetpszichológia Tanszék 

Fókuszban az ember – Jelez az elménk, csak vegyük észre: A mentális fókusz és a tudatos jelenlét fontossága a munkahelyen. Hogyan segíthetnek az agyhullám-alapú mérések a hatékonyság növelésében és a stressz kezelésében? 
Csernák Samu, ügyvezető, Semse World Kft. 

Jelez a testünk – Figyeljünk rá: A fizikai állapotunk jelzései és hatása a munkavégzésre. Hogyan használhatók a fizikai mérések a munkavállalói jóllét támogatásában? 
Dr. Atlasz Tamás, egyetemi docens, PTE TTK Sporttudományi és Testnevelési Intézet 

Aknai-Kiss Martina

Aknai-Kiss Martina

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni