Hetedik alkalommal rendezték meg a PTE Természettudományi Karán az HunGeoContest verseny országos döntőjét, március 5-én. Az angol nyelven zajló földrajzi verseny célja nem csak a legtehetségesebb tanulók megtalálása, hanem az IGU Nemzetközi Földrajzi Olimpiájára kiutazó magyar csapat tagjainak kiválogatása is.
A verseny szervezői, vagyis a PTE TTK Földrajzi Intézet Társadalomföldrajzi és Urbanisztikai Tanszékének munkatársai – Trócsányi András tanszékvezető koordinálásával - komplex – online, írásbeli, terepi és szóbeli – feladatokból álló akadálysort állítottak a versenyzők elé, amelyben a diákok nem is annyira a tárgyi tudásukról, hanem földrajzi intelligenciájukról és problémamegoldó-képességükről adtak számot.
A feladatsorról a TTK Földrajzi Intézetének munkatársát, Pirisi Gábort kérdeztük, aki a kezdetektől tagja a szervezőcsapatnak.
Az online egy interneten keresztül megoldható kreatív feladatsor volt, az írásbeli egy hagyományosabb tesztlap, mely elsősorban az ábraelemzésre fókuszált. A terepi forduló során a kollégák Pécs egy-egy beépítetlen vagy leromlott állapotú helyszínére kalauzolta el a diákokat, akiknek az volt a feladatuk, hogy egy minél pontosabb térképvázlatot készítsenek a területről, majd a környező településrészek ismeretében tegyenek javaslatot arra nézve, milyen funkciókat tudnának elképzelni az adott helyszínen. A szóbeli forduló is több részből állt: egy meghatározott témából, például az elsivatagosodás kapcsán rövid prezentációt helyben készíteni; egy, a sok téma közül kihúzott témakörből rövid felkészülés beszámolni, illetve egy ábrát asszociációs jelleggel elemezni, felkészülési idő nélkül. A feladatokat nem öncélúan állítottuk össze, hanem próbáltuk az idei pekingi megmérettetés feladatmintáit modellezni.
– szögezte le Pirisi Gábor.
A szóbeli döntőig eljutott legjobbak felkészültsége, teljesítménye bizony számos esetben akár mesterképzéses hallgatókéval is vetekedne. Kiélezett, szoros küzdelemben 2016. legjobbja Kovács Eszter, a Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium diákja lett, felkészítő tanára Szőllősyné Pálfi Melinda segítségével. Az idén augusztusban Pekingben megrendezendő nemzetközi versenyre rajta kívül a második-negyedik helyezettek is utazhatnak, sorrendben: Csontos Gábor (Szekszárdi Garay János Gimnázium, felkészítő tanár: Bosnyák Eszter), Stein Ármin Krisztián (Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium, felkészítő tanár: Gruber László), valamint Steenhuis Nathaniel (Pécsi Janus Pannonius Gimnázium, felkészítő tanár: Szlovák-Baris Katinka).
A versenyt a következő tanévben is meghirdetik!
Részletek: http://hungeocontest.org/