Kézelő, rizspor és paróka. Egy igazi rektor mindennapi viselete, ugye? Persze, hogy nem! Nem kell aggódni, csak ismét PEN volt, a felsoroltak pedig a diákrektor személyéhez fűződnek. Az ám, megvan a 2016-os év diákrektor, aki nem más, mint Németh Máté, a TTK képviseletében. Na de ő, hogy látta a Pécsi Egyetemi Napok csapatversenyét? Görgessetek lejjebb!
Miért ezt a koncepciót választottátok?
Szerveztünk egy csapatválogatót. Igazából elég kevesen jöttek el rá, olyan 5 fő. Ott hangzott el a kérdés, hogy milyen témát tudnánk megvalósítani. Több ötlet is eszünkbe jutott. Először az 1900-as évek elejére és a los angelesi maffiózókra gondoltunk, a második ötlet pedig a barokk korszak volt. Túl sok más ötlet nem született ezeken kívül, így megragadtunk a barokknál. Ezek után szóltunk az ismerőseinknek, hogy csatlakozzanak hozzánk, mert nem volt elég jelentkezőnk. Az utólag toborzott hallgatókkal állt végül össze a csapat.
Tavaly is PEN-es csapattag voltál, így már van tapasztalatod a témában. Említetted, hogy a csapatválogatóra mindössze öten jöttek el. Szerinted hogy lehet ez?
Szerintem az idei PEN-es diákrektorválasztás nem nagyon volt bejelentve.
Pécsre jártam középsuliba és mi már akkoris jártunk PEN-elni az osztálytársaimmal. Most viszont az őszi félévben gyakorlatilag semmit nem lehetett hallani a diákrektor-választásról. Tavaly mi már az őszi szemeszterben összeálltunk a csapattal, legalábbis volt egy nagyobb társaság, aminek a tagjai mind részt akartak venni ebben. Lehetett kikből válogatni. Most ez egyáltalán nem így volt, hiába hirdettük facebook-on, vagy akár a HÖK-ös Instagramon. A marketing nem volt kellően erőteljes, mert nem volt semmi visszhangja, szerintem azért jöttek ilyen kevesen a válogatóra.
Milyen érzés volt, hogy rajtatok kívül még két csapatnak hasonló a tematikája?
Az volt az alap feladat, hogy a PTE elmúlt 650 évéből kell egy korszakot kiemelni és azt feldolgozni. Mi a barokkot választottuk, de közben az ETK-sok a reneszánszt, az ÁJK-sok VIII. PENrik csapata pedig szintén hasonló stílust dolgozott fel.Nem kaptunk semmi információt erről az EHÖK-től, pedig időben leadtuk a jelentkezést, aztán szépen jöttek fel a csapatok facebook oldalai, és akkor láttuk mi is, hogy van még két hasonló korabeli csapat. Így aztán igyekeztük leginkább a ruhákkal kitűnni.
A jelmezeitek valóban látványosak voltak. Honnét szereztétek be őket?
Amint összeállt a csapat el is leptük a város turkálóit a fiúkkal. Például az én teljes jelmezem turkálóból való, kivéve a kalapom, ami egyébként kétszer annyiba került mint az egész szerelésem. Minden szatén meg selyem anyagot bepakoltunk a kosárba, lilát, pirosat... Ráadásul ezek általában női cuccok voltak, hálóingek, bugyik. A felsőm például egy kimonó volt. Igyekeztünk minél olcsóbban kijönni - a kézelőket például függönyből vágtuk ki. Az egyik srác a színházból bérelt jelmezt, na, annak mondjuk húzós ára volt. Ezenkívül a lányok ruhái kerültek sokba, azokat mind az Elizabeth Nardotol kölcsönöztük. Szerencsénk volt, mert potom pénzért megkaptuk őket egy hónapra, bár nagyon kellett rájuk vigyázni. Szerencsénkre nem lett semmi bajuk.
Támogatást idén is kaptatok a kari HÖK-től, EHÖK-től. Ti mire költöttétek?
Gyakorlatilag minden a ruhákra ment el, ezen kívül nagyon sokat költöttünk benzinre is.
Idén a TTK nyerte a PEN-t, de mi lett volna, ha nem ti lesztek az elsők? Kinek adtátok volna ti a díjat?
Az a nagy helyzet, hogy lövésem nem volt, hogy álltunk a verseny ideje alatt.
Tavaly kétszer is kaptunk részeredményeket, idén viszont fogalmam sem volt, kinek mennyi pontja lehet. Az az érzésem, hogy végig nagyon szoros volt a verseny. Hogy kik érdemelték volna még meg az első helyet? Talán a közgáznak adtam volna. Tavaly is erősek voltak a PENegyerekekkel, idén is jó volt ez a hippis-diszkós korszak, nagyon átjött, kifejezetten ötletesnek tartom.
Szerinted mivel jár a diákrektor poszt? Van ennek bárhol nyomatéka?
Nincs. Nem is tudom, igazából mire jó. Talán arra, hogy a következő PEN-t hirdessük. Említettem is az előbb, hogy idén mennyire nem volt jó a marketing... most megbeszéltük, hogy már a gólyatáborokban, gólyabálokban is hirdetni fogjuk a PEN-t.
Visszatérve a posztra, ez szerintem 15 perc hírnév.
Az elmúlt egy–két hétben interjúkat adtam és megkaptam az egyetem kulcsát- amit még vissza kellett vinnem azért kicsit, mert gravíroztatni kell (nevet).
Ha azt mondanák jövőre a szervezők: „Figyelj, még te vagy a diákrektor, idén te szervezed a PEN csapatversenyét! „ Mi az, amit máshogy szerveznél?
Több időt adnék a csapatoknak. Most két hónapunk volt 15 feladat elvégzésére - szerintem jó lenne kitolni ezt három hónapra. Februártól már mehetne a verseny heti egy-két feladattal. Arról beszéltünk, hogy a tavalyihoz képest idén nem volt csapatismerkedős/csapatépítős buli. Jövőre mondjuk lehetne minden csapatnak hetente egy estéje, ahol vendégül látja a többieket. Tehát több időre lenne szükség, hogy ne merüljenek ki a srácok teljesen és a találkozókra is nagyobb hangsúlyt kéne fektetni. Az idei PEN-en az utolsó két-három hétben jöttünk össze igazán.
A pontozásnál szerinted minek kéne legjobban számítania? Mi az, amire a legnagyobb hangsúlyt kéne fektetni az értékelésnél?
A határidő betartása szerintem feltétlenül fontos. Valahogy azt is kéne mérni, milyen mértékben vesz részt a feladatban minden egyes csapattag. Nyilván nálunk sem tudott mindenki mindenen részt venni, el voltak osztva a feladatok az idő szűke miatt, de azért erre nagyon jó lenne figyelni.
És amit a 2016-os diékrektor nektek üzen:
Kedves PEN2017-es diákrektor-jelöltek és csapataik!
Készüljetek fel mindenre. Hagyjatok fel a többi teendőitekkel, cserébe kössetek millió új barátságot! Teljes szívből kell PEN-elni és akkor megtérül a sok ebbe fektetett idő és energia. Ja, és csak peckesen!