A közösségi finanszírozás fogalma egyre inkább kezd elterjedni Magyarországon is. Azonban laikusként a tevékenység hátteréről keveset tudhatunk, vagy akár arról, kinek miért éri meg – bármelyik oldalról – ezt a módszert alkalmaznia. A témát Dr. Kuti Mónika közgazdásszal jártuk körbe.
Általánosságban: mit jelent az, hogy közösségi finanszírozás (crowdfunding)?
Azt, hogy egy internetes platformon keresztül lehet különféle ötletekhez és projektekhez pénzt gyűjteni, szerteágazó területeken. Az internetes közösségek támogatni tudnak olyan társadalmi célokat, mint a fesztiválok, nyári táborok, kiállítások, egészségügyi programok – hogy a közösségi ügyek közül csak néhányat említsünk. Többféle üzleti modellt különböztethetünk meg: az adomány alapú közösségi finanszírozás esetén a donációt adók nem várnak cserébe semmit, a jutalom alapú finanszírozási ágnál viszont a támogatók a pénzért cserébe már részesülni is szeretnének programokban, innovatív termékekben és szolgáltatásokban. A közösségi finanszírozás tőkeági vonulata a közösségi befektetés (crowdinvesting), mely irányulhat hitelnyújtásra, illetve üzleti részesedés szerzésére is.
Milyen ma a közösségi finanszírozás helyzete Magyarországon? Mennyire élnek a „civil” emberek ezzel a lehetőséggel, azaz mennyien támogatnak bizonyos kezdeményezéseket?
A CreativeSelector platform sikeres projektjei között van családi napközi, dokumentumfilm vagy közösségi alkotótábor. A platform jelenleg közzétett sikertörténetei összesen 2,2 millió forintot gyűjtöttek. Az adjukossze.hu platform az adomány alapú közösségi finanszírozási vonalat képviseli, 2014-ben közel 3 millió forintot gyűjtöttek, tavaly csupán 344 ezer forintot. 2013-ban például bébiételek terméktesztjére a támogatók több mint 1 millió forintot adtak össze ezen az oldalon. Nagyon sok magyar ötletgazda viszi külföldi crowdfunding platformra a kampányát. Nemrég a PTE egyik adjunktusa, Dr. Arató Ferenc is részt vett egy sikeres crowdfunding kampányban, mely olyan termékhez gyűjtött forrást, ami a matematikaoktatást és a játékosságot ötvözte kreatív formában.
A hazai crowdfunding körkép sajátos színfoltja, hogy a Pécsi Tudományegyetemnek a Simonyi Üzlet- és Gazdaságfejlesztési Központ (Simonyi BEDC) aktív részvételével 2015 decembere óta létezik közösségi finanszírozási platformja (pecs.hubbub.net), mely az egyetem polgárai és a régió for-profit és non-profit szereplői számára szeretné megnyitni ezt a forrásszerzési módot.
Folyamatban van, hogy a közösségi finanszírozás témáját és a kampányfejlesztést több kurzusba is integráljuk a Közgazdaságtudományi Karon, hogy ezáltal is elinduljunk azon az úton, amikor az elmélet és annak alkalmazása nem válik el egymástól. A hallgatók a saját ötleteiket fejleszthetik kurzusok és inkubációs programok keretében, a platformra feltölthetik a kampányt, melyre – a kurzus teljesítésébe beszámított – pontokat kapnak, sőt, ha kedvük van, a végén el is indíthatják a kampányt, és letesztelhetik a valóságban, hogy működik-e az elképzelés. A vállalkozásfejlesztési képzéseinkben rövidesen megjelenik tehát az oktatási célú közösségi finanszírozás, mely aktív szerepet kíván betölteni a kultúrateremtésben. A Simonyi BEDC Inkubációs programjának szerves részévé vált a közösségi finanszírozás platform, ahol az ötletfejlesztési folyamat végén nyitott a hallgatók számára a kampány elindítása.
Igaz az az állítás, hogy manapság egyre többen használják a közösségi finanszírozás lehetőségét kezdeményezőkként (pl. startupoknál)?
A világgazdasági válság után indult robbanásszerű fejlődésnek a közösségi finanszírozás, mely piac több mint megtízszereződött 2012 és 2015 között.
A nyugati piac nagyon koncentrált, néhány platform domináns jelenléte jellemző. A globális trendek alapján az USA vezet mind tranzakciószám, mind gyűjtött finanszírozás tekintetében, de Kína is előretör ezen a piacon. Európában Anglia az éllovas, amit Franciaország, Németország és Finnország követ mint élboly. Az ötletgazdák a közösségi finanszírozási kampány fejlesztésére és menedzselésére egyre inkább szakembereket bíznak meg, akik ismerik ezeket a piacokat. A kockázati tőkések pedig egyre gyakrabban követelik meg a sikeres crowdfunding kampány levezénylését, amely a piaci validáció egyik lépése.
Miért éri meg a civileknek finanszírozni bizonyos kezdeményezéseket, startupokat? Avagy mi vihet rá valakit arra, hogy pénzzel támogasson egy ötletet?
A motivációs szintek között megjelennek olyan elköteleződések, hogy egyének valamilyen ügyet szeretnének támogatni, és ennek a megvalósulásában segédkezni. Az altruizmus, a közösségi részvétel vagy a hírnév – a nem pénzügyi – hajtóerői az adomány és jutalom alapú közösségi finanszírozásnak.
Hogyan lehet sikeres egy közösségi finanszírozás? Elég csak egy jó, sokakat érintő ötlet hozzá, vagy megfelelő reklámot is érdemes használni ahhoz, hogy minél többen támogassanak bennünket?
A kérdés az elméleti és a gyakorlati szakmát egyaránt foglalkoztatja. A szakirodalom szerint a sikerfaktorok közé tartozik a közösségi tőke, a marketing és a projektminőség jelzése. Utóbbi arra vonatkozik, hogy milyen információt küld a kampány az ötletgazda és csapata szakértelméről, mennyire valós a pénzügyi terv és mennyire részletes a projektirányítással kapcsolatos leírás. A minőségi projekthez azonban komoly promóció kell, amely látogatókat hoz a kampányoldalra, ahol általában pár másodperc alatt döntenek az egyének, hogy támogatják-e az ötletet vagy sem.
Külön művészet ezt a szűk időintervallumot úgy megtölteni információkkal, hogy az a tömegeket támogatásra sarkallja.
Közösségi finanszírozásnak számítanak azok a kezdeményezések is, amikor adott személyek maguknak szeretnének pénzt összekalapozni? Legutóbb egy mozgássérült fiú, előtte pedig Sickratman esete kapcsolódik ide.
Létezik crowdfunding platformon kívüli közösségi finanszírozás. Az említett példák rávilágítanak, hogy a közösségi oldalakon keresztül számos egyéb forrásszerzési mód is működik.
Mi történik abban az esetben, ha összegyűlik elegendő összeg az ötlet továbbviteléhez, de azt a kivitelező mégsem valósítja meg? Mi történik az elutalt összeggel?
Minden platformnak megvannak a szerződéses feltételei erre az esetre, természetesen vissza kell utalni a támogatóknak a kapott összeget.