A 2020-as év végén tudományos különszámmal jelentkezett az UnivPécs, a Pécsi Tudományegyetem hivatalos lapja. 54 oldalon, igényes tördelésben mutatott be néhány tudományos műhelyt és kutatót a szerkesztőség.
Felinger Attila tudományos és innovációs rektorhelyettes köszöntője után a két pécsi Nemzeti Laboratórium tevékenységét ismerhetjük meg, Kovács L. Gábor és Jakab Ferenc professzorral beszélgettünk. A PTE-n induló nemzetközi afrikanisztikai programról és szerteágazó tevékenységéről Dr. Tarrósy István tájékoztatott. A Szentágothai János Kutatóközpont elnökével Dr. Helyes Zsuzsával a fájdalomkutatásról, az SZKK előtt lévő fejlődési lehetőségekről és az ipari kapcsolatokról beszélgettünk.
A Gerard-díjáról beszélgettünk egyetemünk díszdoktorával, Buzsáki Györggyel, aki a New York-i Egyetem idegtudományi professzora, s nevéhez számos modern idegtudományi elmélet fűződik.
A Mérhető „vállalkozóiság” és a jó gazdaság titkáról beszélt Dr. Szerb László a Közgazdaságtudományi Kar professzora, régiónk vállalkozói ökoszisztémájáról és a szakmai folyóiratokról is kérdeztük.
Egy forradalmi új kézfertőtlenítőgélt dolgozott ki a PTE Gyógyszerésztudományi Karának Gyógyszertechnológiai és Biofarmáciai valamint a Farmakognóziai Intézetének oktató-kutató munkatársai. A szer elősorban természetes anyagok felhasználásával készül, baktériumok és vírusok ellen hatásos, várhatóan 2021-től már megvásárolható lesz – mondta Ámanné dr. Takácsi-Nagy Anna. Hasonlóan innovatív és kreatív módon reagált a Karma kesztyűcég a pandémiára. Egy régmúltat idéző technikát és a koronavírus járványhoz kapcsolódó kutatás-fejlesztést egyesítette a PTE-vel közösen új kesztyűjében, interjúnk Hornicz Bernadettel készült.
A Szentágothai Kutatóközpont Energia Design Épülettechnológia Kutatócsoportjának vezetőjével, Kistelegdi Istvánnal egy Villányban épülő borászatáról beszélgettünk Velejében modern címmel.
Közeledik a Mohácsi csata 500. évfordulója, Dr. Fedeles Tamás történésszel, a PTE oktatási rektorhelyettesével beszélgettünk a csata előzményeiről és következményeiről, Dr. Pap Norberttel a Mohács 500 program vezetőjével pedig a projekt eredményeiről.
Bemutatunk két doktoranduszhallgatót is, mindketten sorra nyerik a szakmai elisméseket. Kedves András az onkoradiológia és a nukleáris medicina terültén kutat, Lanszki Zsófia a Virológiai Kutatócsoporthoz csatlakozva a hazai ragadozók vírusait vizsgálja.
A 2016-ban megalakult 3D Nyomtatási és Vizualizációs Központ szakmai vezetője, Maróti Péter a szinte tudományos-fantasztikus filmbe illő tevékenységükről beszélt.
Az UnivPécs Tudomány különszámát korlátozott számban megtalálják az egyetem területén található újságtartókban, legnagyobb számban a Rektori Hivatal portája mellett álló tartóból vehetik el.
Ha nem jut a magazinhoz, írjon az univpecs@pte.hu emailcímre!