A Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézete minden évben megrendezi a kísérleti borok bemutatóját, amelyre a szokásos májusi időpont helyett csak június derekán adott lehetőséget a pandémia. A meghívott kutatók, szőlészek, borászok mintegy 50 tétel kóstolása révén nyerhettek betekintést az intézetben zajló borászati kutatómunkába, ami így is alig több mint 10 százaléka az évente erjesztett kísérleti boroknak.
A PTE SZBKI egyre inkább nyit a professzionális és hobbiborászok felé is, ennek fontos eszköze, hogy minél több lehetőséget adjon az intézet keretein belül zajló szakmai munkába betekintést engedni. A több évtizede zajló metszési és szüreti bemutatók a szőlészeti tevékenységekhez nyújtanak támpontot és minden évben hasznos, új információkat, míg az éves borbírálat a pincében folyó borászati munka, az itt zajló kísérletek eredményeit mutatja be.
Az intézet egyik kiemelt tevékenysége a rezisztencia-nemesítési program, amelynek célja olyan
új, innovatív szőlőfajták előállítása,
amelyek a főbb gombabetegségekkel szemben magas fokú ellenállóképességgel rendelkeznek. A rezisztencia-nemesítési programból az idei bemutatóba 9 tétel került be. Emellett olaszrizlingek, furmintok, cirfandlik, kékfrankosok, valamint merlot és cabernet sauvignon tételek is górcső alá kerültek.
Az idei bemutatónak neves vendége is volt: Petar Cindrić, az Újvidéki Egyetem emeritus professzora. Előadása a vajdasági szőlőnemesítésről, a karlócai intézetben nemesített fajtákról szólt, a hetvenes évektől napjainkig.
Az SZBKI kísérleti bemutatóján mintegy negyven szakember vett részt, több borvidékről, az ország több tájegységét képviselve.